I tried to prepare the first checklist that comes to mind for Android phone slowdown problem solution. If you are looking for an Android phone slowdown problem solution, our article is for you.

The problem of slowing down causes you to have a very difficult time to bear when it is a rush job. Camera stuck while taking a picture, freezing problem when searching for one among the photos, problems while downloading the application. While we are dealing with these and more problems, we usually do not focus on solving a couple of hours or more. Instead, we focus on using the phone that has slowed down for days.

The slowdown in Android smart equipment devices  is experienced when the problem is increasing the most when moving media items to the cloud with the full name of the media. Do not forget about Whatsapp and social media media that take up unnecessary space in your phone.

6 methods of android slowdown problem solution
6 methods of android slowdown problem solution

Android phone slowdown problem solution

  1. Say stop to the storage beast: Android devices like laptops also provide a limited range of motion when the storage spaces are full. The usage of cache increases as the usage of storage areas increases in these devices which have the same type of hardware infrastructure. This is the main reason your device slows down. Do not think that your slowdown problem will be solved without deleting unnecessary files and applications from your device. Be careful not to use more than 3/4 of the memory on your phone.
  2. Boşluk açın hafıza nefes alsın : Android cihazınızda depolamayı buluta yönlendirdiğinizde sorunun çözümüne ulaşmazsınız. Cihazınızı hemen etkin hale getirmek isterseniz, hafıza yönünden bir çözüm bulmanız öncelikli hedefiniz olmalı.  Hafızadaki boş yer cihazın temel işlemleri hızlı bir şekilde yapabilmenin en temel yoludur. Nedeni ise android işletim sistemi Linux kernel denilen temelden uygulamalar katmanına kadar bazı bileşenlere ihtiyaç duyar. Örneğin internet tarayıcıda bir video izlerken media player web sitesinin içerisinde görünmesine rağmen telefon içerisindeki uygulama bileşenlerine de ihtiyaç duyar. Bu gibi evrensel kullanımlar hafızada boş yer oldukça daha hızlı sonuçlar verir. Ayarlar> Uygulamalar> Uygulama Yöneticisi menüsüne gidin ve düşünün, son 30 günde kullanmadığınız bir uygulama var mı? Cevabınız evetse hemen silin. Ayarlar > Depolama menüsüne gidin ve Boş Alan kısmına basın. Burada da boş alanı artırmaya odaklanın. Bu işlemler telefonunuzdaki hızın artması için en temel işlemleri içeriyor.
  3. Medyayı Yönetin : Google müzik dinleme uygulaması olan Play Music android kullanıcılarının en uzun soluklu tercihi denilebilir. Bu uygulama içerisinde satın alınmış veya cihaza yüklenmiş müzikler de telefonun dolmasına neden olmuş olabiliyor. Abone olunan podcastler de otomatik indirme yaparak cihazınızın dolmasına neden olabiliyor. Bu sebeple müzik bölümündeki hafızayı kontrol etmek başlı başına bir iş süreci. Eğer uzun bir gün geçirecek ve  internet bağlantısız yaşayacaksınız, cihazınızdan bu dosyaları silmeyin. Çoğumuz her an 4G veya Wi-fi bağlantıya sahibiz. Bu sebeple bu dosyaların cihaz içerisinde durması tamamen gereksiz. Play Music > Ayarlar > İndirme kısımlarından cihazınıza ne kadarlık dosyanın indiği ile ilgili ayrımı yapabilirsiniz. Bu bölümdeki azalmalar cihazınızın rahatlamasına neden olacak.
  4. Fotoğrafların Gizli Liderliği : Android cihazlarda fotoğrafların otomatik olarak yedekleniyor olması fotoğrafların yavaşlama eylemi için şüphesini azaltıyor. Oysa ki durum beklenenden biraz farklı, Fotoğraflar bölümüne girildiğinde sol üst köşede yer alan menüden örneğin “Aygıt Klasörleri” kısmına gidebilir ve cihazınızda sadece bir kere kullandığınız ve artık ihtiyaç duymadığınız dosyaları görüntüleyebilirsiniz.
  5. Cacheleri Kısıtlayın : İşlem sırasında uygulamalar önbellek dosyaları oluşturuluyor. Uygulamaların hızlı çalışması için uygulamayı kullanırken ihtiyaç duyulan bu veri parçacıkları dosyalar halinde ön bellekte tutulur. Bu dosyalar büyüdükçe uygulamanın hızlı çalışması sağlanır fakat bu işlem diğer işlemler sırasında yavaşlık yaşanmasına da sebep olur.  Ayarlar > Depolama > Diğer menülerine giderek ne kadar depolama alanı kullanıldığını gözetleyin. Ayarlar > Depolama > Ön Belleğe Alınmış Veriler bölümünden de cihazınızın cachelerinde yer kaplayan dosyalardan kurtulun. Bu alan beyindeki temporal bölgeye benzetilebilir. Bir şeye çalışırken sürekli olarak başka bir sorunu düşündüğünüzü hayal edin ne kadar hızlı ilerleyebilirsiniz? Cihazınız da bu sorunu yaşıyor. Sorunlarını kısıtlayın, cachelerin büyümesine izin vermeyin.
  6. Bir İhtimal Daha Var : Yukarıdakileri denediniz ama yine de istediğiniz sonucu alamadığınızı düşünürseniz, bunu deneyin. Telefonunuzu ilk kurulum ayarlarına geri getirin. Bu işlemden önce telefon yedeğinizi almanız gerektiğini ise kesinlikle unutmayın. Ayarlar > Yedek > App Data yolunu izleyerek otomatik geri yükleme yapabilirsiniz. Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek cihazınızı en hızlı şekilde kullanmak için yapacağınız son işlem.

Tüm bunları yaptıktan sonra yine kısa bir süre içerisinde yavaşlama sorunu yaşarsanız, hemen işletim sistemi kontrolü yapın. Son android güncellemelerini yükleyin. Eğer işletim sisteminiz de güncelse, cihazınızdaki uygulamaların temel gereksinimlerini karşılamıyor olabilirsiniz. Bu sebeple hemen yeni bir cihaz için araştırmalara başlamanızı öneririm. Android telefon yavaşlama sorunu çözümü yazımda genelde hafızaya odaklandım. Bunun sebebi ise Android işletim sisteminin temel çalışma prensipleri idi.

Yukarıdaki videoyu izlediğinizde Android işletim sisteminde hafızanın ve boş yer olmasının sistemi nasıl etkilediği ile ilgili biraz daha fazla detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Telefonu yavaşlayan kişilerin en çok şüphelendiği ilk konuyu ise biliyoruz. Telefonum hacklendi mi nasıl anlayabilirim başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

uçurumu sevenin kanatları olmalı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here