Facebook kameraya erişiyor mu? Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bu soruda bazen paranoyak olduğumuzu söyleyenler de çıkıyordu. Dün yapılan açıklamadan sonra bu konuda soru soranların haksız olmadığını tekrar görmüş olduk.

facebook kameraya erişebilir mi

Facebook yaptığı açıklamada Iphone marka telefonların kameralarına erişim haberini doğruladı. Yapılan açıklamaya göre farklı bir hata düzeltilirken böyle bir sorunla karşılaşıldığı belirtildi. Bir Facebook sözcüsü “Geçenlerde Facebook iOS uygulamasının 244 sürümünün yatay modda yanlış başlatıldığını keşfettik, Bu sorunu v246 sürümünde geçen hafta düzelterek yanlışlıkla kullanıcılar fotoğraflara dokunduğunda uygulamanın NewsFeed alanına gitmesine neden olan bir hata ile karşılaştık” dedi.

george town üniversitesi kürsüsünde marc zuckerberg konuşuyor

Ayrıca yetkili bugün Apple’a bir düzeltme gönderdiklerini de belirtti. Facebook’a hiçbir şey yüklemediklerini belirten yetkili bu açığa neden olan kodun hemen Apple Store üzerinden kaldırıldığını söyledi.

Bu arada, Facebook’un kameraya erişimini iptal ederek sorun çözülebilir. Ayarlar menüsüne gidip Facebook seçeneğine gidin, uygulamaya geçişi sağlayan kamera değiştirildikten sonra kapatılabilen kameraya erişilebilme özelliği de dahil olmak üzere, bir takım izinler kapatılabilir.

Bu aynı zamanda, Facebook’un artık doğrudan uygulamadan resim çekme ve yükleme yeteneği gibi daha meşru işlevler veya özellikler için kameraya erişemeyeceği anlamına gelir. Eğer çok sık hikaye ve fotoğraf paylaşan biri değilseniz bir süre bu özelliği kapatmanızda fayda var.

Artık tüm bilişim devlerinde buna benzer haberleri sık duyar olduk. Facebook kamera erişimini suistimal eden hackerlar olup olmadığı ise henüz bilinmiyor. Böyle ciddi iddiaları ortaya atan web sitelerinin ise henüz bir dayanağı yok.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here