Gameloop Emülatör Kasma ve Donma Sorunu Nasıl Çözülür?

Gameloop Emülatör Sorunları

0
474

Oyun meraklılarının ve profesyonel oyuncuların sorunlarından biri olan gameloop emülatör kasma ve donma sorunu çözümü için bir yazı hazırladık. Infinity Ward tarafından PC, MAC OS, PS3 ve Xbox 360 platformları için geliştirilen ilk Call of Duty oyunu piyasaya sürüldüğü 2003 yılında oyun severlerin büyük beğenisini kazandı ve dünya üzerinde toplamda 4,5 milyondan fazla kopya satarak önemli bir başarıya ulaştı.

Oyunun bu başarıyı kazanmasındaki en önemli etkenlerden biri, oyunun internet ve diğer ağlar üzerinden çok rahat ve hızlı bir biçimde oynanması ve oyun dinamiklerinin çok dengeli olmasıydı.

Görev Çağrısı Artık Nerede Olduğumuza Aldırmıyor

2007 yılında çıkan Modern Warfare ile Call of Duty, online shooter oyunların nasıl olması gerektiğinin ana hatlarını çizdi. Hem PC hem de konsol kullanıcıları arasında fenomen hale gelen Call of Duty, 2019 yılında TiMi Studios’un emekleriyle Android ve İOS platformlarına da taşındı.

Unity Engine ile geliştirilen Call of Duty: Mobile oyunculara hem yüksek performans hem de gözü okşayan grafikler sunmasına rağmen bazı oyuncu zaman zaman COD Mobile kasma sorunu ile karşılaşmaktadırlar. 

Her görevin zorlukları var

COD mobile takılma sorunu ile paralel olan bu sıkıntıları gidermek aslında çok kolaydır. Bu videomuzda Call of Duty Mobile takılma sorunu nasıl çözülür konusuna değiniyoruz. Video da anlattıklarımızı yazılı olarak aşağıda da bulabilirsiniz.

İlk olarak bilmeniz gereken şey, 3G ve 4G bağlantıların zaman zaman hava ve coğrafi koşullar sebebiyle yüksek hızlı internet bağlantısı sağlayamamasından dolayı çeşitli donma ve kasmalara yol açabileceğidir. Kesintisiz, hızlı ve zevkli bir oyun deneyimi için yüksek hızlı bir internet bağlantısına Wİ-Fİ ile bağlı olduğunuzdan emin olmalısınız.

Gameloop emülatör kasma ve donma sorunu

İlk olarak bilmeniz gereken nokta telefonunuz veya tabletinizin, geliştirici TiMi Studios’un açıkladığı, oyunun doğru çalışması için gereken minimum donanım özelliklerine sahip olup olmadığıdır. Bu özellikler;

Android kullanan cihazlarda Call of Duty Mobile’ın düzgün çalışması için cihazların en az;

1.2Ghz hızında Dual Core işlemciye,

2GB Ram’e,

16GB boş alan ve Android 4.3 ve üzeri sürümlerine sahip olması gerekmektedir.

İOS kullanan cihazlarda Call of Duty Mobile’ın düzgün çalışması için İOS 9 ve üzerini kullanan İphone 7 ve üstü modeller yeterli olmaktadır.

COD Modile kasma sorununu düzeltmeniz için ilk yapmanız gereken şey, telefonunuzu veya tabletinizi tekrar başlatmak. Eğer sorun devam ederse;

COD Mobile oyunun en güncel sürümüne sahip olup olmadığınıza emin olun. Bunu kontrol etmek için;

 • Android kullanan cihazlarda Play Store’u açın. “Uygulamalarım ve Oyunlarım” menüsünde “Güncellemeler” sekmesinin altında Call of Duty Mobile’ın yanında “Güncelle” seçeneğinin aktif olup olmadığına bakın. Eğer aktifse, oyunu buradan güncelleyebilirsiniz.
 • İOS kullanan cihazlarda ise App Storu’u açın. “Güncellemeler” sekmesi altındaki listede Call of Duty varsa, oyununuz güncel değil demektir. Buradan güncelleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken bir diğer kontrol, cihazınızın işletim sisteminin güncel olup olmadığını kontrol etmek. 

 • Android kullanan cihazlarda “Ayarlar” menüsünde, “Yazılım Güncelleştirme” seçeneği altında “Güncellemeleri indir” seçeneğini kullanarak yazılım güncellemelerini kontrol edebilir, yüklenmemiş güncelleme varsa indirebilirsiniz.
 • İOS kullanan cihazlarda ise “Ayarlar” menüsünde “Genel Ayarlar” bölümünde “Yazılım güncelleme” kısmında yüklenmemiş yazılım güncellemelerini kontrol edebilir, yüklenmemiş güncelleme varsa indirebilirsiniz.

Bu iki işlemin işe yaramadığı durumlarda uygulamanın silinmesi ve tekrar yüklenmesi ve oyunun ara belleğinin temizlenmesi son çare olacaktır. Bellek temizlemesi yapmak için;

 • Android kullanan cihazlarda “Ayarlar” menüsünde “Uygulamalar” seçeneği altında Call of Duty: Mobile’ı açıp, çıkan menüden “Depolama” seçeneği ile açılan ekranda “Ön Belleği Temizle” komutunu kullanabilirsiniz.
 • İOS kullanan cihazlarda önbellek temizlemesi seçeneği olmadığı için oyunu kaldırıp tekrar kurmanız gerekmektedir. Merak etmeyin, İOS kullanıcısını değiştirmediğiniz takdirde kayıt dosyalarınıza tekrar erişebileceksiniz.

Battlegrounds donma sorunu

Güney Koreli geliştirici Bluehole tarafından geliştirilen ve yenilikçi oyun sistemiyle dünya oyun piyasasına bomba gibi düşen PlayerUnknown’s Battlegrounds, bilinen adıyla PUBG, 2017 yılında beri dünyayı kavurmakta. PUBG kolay öğrenilmesi ve oyuncuyu sürekli hareket etmeye zorlayan tasarımıyla çok kısa zamanda çok sayıda hayrana ulaşmıştır. PC için hazırlanan versiyonu bir yılda 30 milyon satışı geçerken, ücretsiz olan Android ve İOS versiyonlarının indirilme sayısı dudak uçuklatan bir sayıya ulaştı; 300 milyon. 

Birçok üst düzey oyunda kullanılan Unreal Engine 4 ile yaratılan ve birçok telefon ve tablet ile uyumlu olmasına rağmen bazı kullanıcılar PUBG Mobile kasma sorunu yaşadıkları ile ilgili şikayetlerde bulunmaktadırlar. Bu sorunun çözümü ile PUBG Mobile takılma sorunu yaşayanların aradığı cevapları da bu videomuzda bulabilirsiniz.

Doğru Paraşütü Takmazsanız Yere Çakılırsınız!

İlk olarak bilmeniz gereken nokta telefonunuz veya tabletinizin, geliştirici Bluehole’un açıkladığı, oyunun doğru çalışması için gereken minimum donanım özelliklerine sahip olup olmadığıdır. Eğer cihazınız bu özellikleri karşılamıyorsa, yeni bir cihaz almaktan başka yapabileceğiniz bir şey yok. Bu özellikler;

Android kullanan cihazlarda PUBG Mobile’ın düzgün çalışması için cihazların en az;

1.4Ghz hızında Quad Core işlemciye,

2GB Ram’e,

2GB boş alan ve Android 5.11 ve üzeri sürümlerine sahip olması gerekmektedir.

İOS kullanan cihazlarda PUBG Mobile’ın düzgün çalışması için İOS 9 ve üzerini kullanan İphone 5s ve üstü modeller yeterli olmaktadır.

Eğer cihazınız bu gereklilikleri karşılıyor ancak PUBG Mobile kasma sorunu yaşamaya devam ediyorsanız, oyun ayarları içinden “Grafik Ayarları” bölümünden “Düşük” veya “Orta” ayarlarını deneyebilirsiniz.

Gameloop Editörün Sorunsuz Çalışması için Ne Gerekir?

Eğer bu işe yaramazsa PUBG Mobile kasma sorununu düzeltmeniz için yapmanız gereken ilk şey, telefonunuzu veya tabletinizi tekrar başlatmak. Sorun hala devam ediyorsa, aşağıdaki adımları uygulayarak sorunu tamamen giderebilirsiniz.

PUBG Mobile oyunun en güncel sürümüne sahip olup olmadığınıza emin olun. Bunu kontrol etmek için;

 • Android kullanan cihazlarda Play Store’u açın. “Uygulamalarım ve Oyunlarım” menüsünde “Güncellemeler” sekmesinin altında PUBG Mobile’ın yanında “Güncelle” seçeneğinin aktif olup olmadığına bakın. Eğer aktifse, oyunu buradan güncelleyebilirsiniz.
 • İOS kullanan cihazlarda ise App Storu’u açın. “Güncellemeler” sekmesi altındaki listede PUBG Mobile varsa, oyununuz güncel değil demektir. Buradan güncelleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken bir diğer kontrol, cihazınızın işletim sisteminin güncel olup olmadığını kontrol etmek. 

 • Android kullanan cihazlarda “Ayarlar” menüsünde, “Yazılım Güncelleştirme” seçeneği altında “Güncellemeleri indir” seçeneğini kullanarak yazılım güncellemelerini kontrol edebilir, yüklenmemiş güncelleme varsa indirebilirsiniz.
 • İOS kullanan cihazlarda ise “Ayarlar” menüsünde “Genel Ayarlar” bölümünde “Yazılım güncelleme” kısmında yüklenmemiş yazılım güncellemelerini kontrol edebilir, yüklenmemiş güncelleme varsa indirebilirsiniz.

Bu iki işlemin işe yaramadığı durumlarda uygulamanın silinmesi ve tekrar yüklenmesi ve oyunun ara belleğinin temizlenmesi son çare olacaktır. Bellek temizlemesi yapmak için;

 • Android kullanan cihazlarda “Ayarlar” menüsünde “Uygulamalar” seçeneği altında PUBG Mobile’ı açıp, çıkan menüden “Depolama” seçeneği ile açılan ekranda “Ön Belleği Temizle” komutunu kullanabilirsiniz.
 • İOS kullanan cihazlarda önbellek temizlemesi seçeneği olmadığı için oyunu kaldırıp tekrar kurmanız gerekmektedir. Merak etmeyin, İOS kullanıcısını değiştirmediğiniz takdirde kayıt dosyalarınıza tekrar erişebileceksiniz.

Sınırsız Eğlence Sadece Cebinizde Değil!

Bu şahane oyunları telefonun küçük ekranından kurtarıp, bilgisayarınızda oynamak isterseniz eski adı Tencent Emulator olan Gameloop’u kullanabilirsiniz. Gameloop oyunculara komple bir oyun zevki sunmak adına, kullanılması çok kolay bir program. Ancak emulatorler, Windows işletim sistemi altında Android ortamı oluşturdukları için, zaman zaman emülatör kasma sorunu yaşanabiliyor. Gameloop kasma sorunu ve Gameloop takılma sorunu olarak adlandırılan bu problemleri düzeltmenin birkaç yöntemi vardır. 

Kas Gücü Önemli

Tencent emulator kasma sorunu yaşıyorsanız eğer, ilk olarak açık uygulamalara göz atmanızda fayda var. Özellikle işe veya derse ara verip oyun oynamaya karar verdiyseniz ve kullandığınız programları kapatmadıysanız özellikle grafik ve 3 boyutlu tasarım programları ile internet tarayıcıları RAM’lerde alan kaplamaya devam ettikleri için ciddi performans sorunlarına yol açabilirler. Yaşanan dar boğazlar Tencent emulator donma sorunu olarak kendini gösterebilir. Bu programları kapatmanız oyunların performansı üzerinde büyük etki yaratır, Call of Duty ve PUBG oynarken daha fazla zevk almanızı sağlar.

Arka planda çalışan anti virüs programı da oyun sırasında PUBG emulator takılma sorunu oluşmasına yol açabilir. Bu programlar gerekli gördükleri veya daha önceden belirlenen zamanlarda sabit disk ve RAM’lerde zararlı kodlar aradıkları için sistemde fazla yük oluşmasına yol açarlar ve PUBG Mobile PC kasma sorunu oluşmasına yol açarlar. Bu işlem hem işlemciye yük bindirir, hem de oyun oynarken kaplamaların yüklenmesini yavaşlatarak oyunun takılmasına yol açabilir.

Grafik ayarlarının bilgisayarın kapasitesinin üzerine yükseltilmesi PUBG mobile PC takılma sorunu oluşmasına sebep olmaktadır. Bunun önüne geçmek için PUBG mobile PC ayarları nasıl yapılır sorusunun cevabına videomuzda değindik. 

Burada ufak bir detay, ekran kartınızın görüntü ayarlarını kontrol etmenizdir. Grafik ve 3 boyutlu tasarım programları kullanıyorsanız eğer, “Yüksek Kalite” seçeneğinin aktif olması büyük bir ihtimal. “Yüksek Performans” seçeneğini seçip, eğer açıksa FSAA (Kenar Yumuşatma) özelliğinin kapatılması özellikle çok kuvvetli olmayan bilgisayarlarda performansın büyük ölçüde artmasını sağlayacaktır.

COD Mobile PC emulator ile sorun yaşayan oyuncular da karşılaşabilecekleri sıkıntılardan nasıl kurtulabileceklerini videomuzdan öğrenebilirler.

Gez, Göz, Arpaçık

Son olarak, Gameloop emülatör hassasiyet ayarları yapılarak oyun sırasında daha net nasıl nişan alıp rakiplerinizin önüne nasıl geçebileceğinizi de bu videomuzda paylaşıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here