Telefonum hacklendi ne yapmalıyım, birileri telefonunuzu hackledi ne yapmanız gerekiyor bilmiyorsanız her detayı anlatmaya çalışacağım. Hacklenen telefonu kurtarma işlemleri için bu yönerge işinize yarayacak. Bilişim güvenliği alanında çalışan uzmanlar sık sık şüpheli bazı durumlarla karşılaştığını söyleyen kişilerle karşılaşır. Bazen keylogger, bazen zombie saldırı, bazen remote device olma şüpheleri sorulara dökülür.

hacklenen telefon

Artık bilgisayarların hacklenme durumuna kimse şaşırmıyor. Birçok kişi kameralarını kapatıyor, internet alışverişleri için güvenli siteler ve sanal kartlar tercih ediyor. Artık mobil çağına tamamen geçiş yaptığımıza göre telefon hacklenme durumunda kullanıcılar ne yapmalı, öncelikle cihazı hackten veya hackerdan kurtarmak için hangi yolu izlemeli?

hack telefon

Bilişim güvenliği kategorisindeki yazılarımızı yazmaya başladıktan sonra çok fazla mesaj ve mail aldık. Kullanıcılar telefonlarının başka birisi tarafından kullanıldığını öne sürüyordu. Bu konuda daha önce yazdıklarımdan farklı olarak “telefon hacklendikten sonra neler yapılmalı” konusuna odaklanacağım. Hacklenen telefonu kurtarma her zaman çok kolay olmuyor. Bazen hack fark edilse dahi, hacker telefonda kalmaya devam ediyor. Bu sebeple hackerın etkisiz hale getirdiği cihazı tekrar çalışır hale getirmek için gerekli işlemleri sıralamaya çalışacağım.

Hacklenmiş Telefon Nasıl Kurtarılır?

Hacklenmiş telefonun kurtarılması aşamasına geçmeden önce hack kavramını mobil için tekrar tanımlayalım. Mobil cihazın hacklenmesi, telefonun tamamen ele geçirilmesi anlamına gelmiyor. Bu durum da yapılabilir fakat mobil cihazınızdan üretilen her türlü verinin dışarıdan görüntülenme işlemini hack olarak tanımlıyoruz. GPS verisi, herhangi bir fotoğrafınız, telefondaki rehberiniz veya ses dosyalarınız… Hiç fark etmez, eğer herhangi bir veri isteğiniz dışında dışarıdan ulaşılır durumdaysa telefonunuz hacklenmiş demektir.

Telefonunuzda donma sorunları olabilir. Bu durumlarda acaba hacklenmiş olabilir miyim tarzında sorular düşünmeniz doğaldır. Android telefonum yavaşladı makalemizde bu tarz durumlarda ayırt edici noktalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bunların haricinde eğer bir arkadaşınız gittiğiniz her yeri doğru tahmin ediyorsa, whatsapp mesajlarınızın okunduğunu düşünüyorsanız, fotoğraflarınızın görüldüğünü düşünüyorsanız bu işlemleri hack çatısı altında toplayalım. Benzer mağduriyetlerde neler yapmanız gerektiğini açıklayalım.

 1. Telefonunuza son yüklediğiniz uygulamaları kontrol edin: Bazen gelen maillerde veya reklam sistemlerinde güvenli olduğunu düşündüğümüz cazip uygulamalarla karşılaşabiliriz. Cazibe ise izinlerle kontrol edilmelidir. Bir to-do list uygulamasının fotoğraflarınıza erişmeye çalışmak için izin istemesi çok da faydalı bir işlem değildir.
 2. Konum servislerini kontrol edin: Telefonunuzda bir uygulama açık değilken konum simgesi saatin yanındaki alanlarda aktif görünüyor mu? Hemen cihazınızın ayarlar bölümünden lokasyon servislerini kontrol edin. Burada cihazınıza ulaşan uygulamaları kontrol edin. Eğer Google, Microsoft, Apple gibi harita sistemleri haricinde güven duymadığınız bir uygulamanız varsa hemen bu uygulamayı telefonunuzda devre dışı bırakın.
 3. Market dışı uygulamaları silin: Android cihazlarda bazen kullanıcılar kendileri indirdikleri bir yazılımı cihazlarına yüklüyor. Bu durumda telefonlarına virüs kazandırma olasılıkları oldukça yüksek. İstatistikler, market dışı uygulamalar ile scam arasında ciddi bir korelasyon olduğunu gösteriyor.
 4. Bilgisayarınızı gözden geçirin: “Telefondaki virüsle bilgisayarın ne alakası var” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, günümüzde yazışmaların okunması ve bazı fotoğrafların çalınması durumlarının bilgisayardan da kaynaklandığını biliyoruz. Bilgisayarınızdaki tarayıcıya veya bilgisayarınıza yerleştirilen yazılımlar/eklentiler burada devreye giriyor. Whatsapp gibi yazılımların hacklenmesi neredeyse imkansız ölçüsünde değerlendirilir. Bu sebeple özel mesajlarınıza ulaşmak isteyen kişiler genelde ekran kaydı gibi yöntemlerle mesajlarınıza ulaşmayı dener. Tarayıcınızı kopyalayan taklitlerle web görünümden mesajlarınıza ulaşmayı dener.

Bunları gözden geçirmek gerçekten önemli. Birçok kullanıcı telefonunu fabrika ayarlarına geri alıyor ve Google Drive veya Icloud şifrelerini değiştirip cihazlarını kullanmaya devam ediyor. Hatırlattığım gibi yukarıdaki maddelerden kaynaklı olarak da cihazınız ele geçirilmiş olabilir.

telefonum hack

Telefonum Hacklendi Ne Yapmalıyım?

 • Cihazınızı bir diske yedekleyin ve yedeklediğiniz bu diskdeki dosyaları iyi bir anti-virüs yazılımı ile tarayın
 • Bilgisayarınızdaki tarayıcıları yeniden yükleyin, tarayıcınızda bir süre eklenti kullanmayın
 • Oyun ve Fotoğraf düzenleme uygulamalarını bir süre cihazınıza yüklemeyin(veya sadece güvenli geliştiricilerin uygulamalarını market yardımıyla edinin)
 • Şifrelerinizi ve mail şifrenizi değiştirin
 • Pin kodunuzu ve ekran kilidi şifrelerinizi değiştirin
 • Telefonunuzun yazılımındaki güncel sürümünü hemen yükleyin
 • Wi-Fi olarak bir süre sadece kendi modeminizi kullanın
 • Şifrenizi ve kurtarma sorunuzu mail adresiniz için tekrar belirleyin ve daha önce veya başka platformlarda kulanılmamış şifreler belirleyin
 • Eğer bir VPN kurulumu yaptıysanız bir süre VPN olmadan cihazınızı kullanın

IOS Yazılımı – Iphone Cihazlar Hacklenebilir Mi?

Evet IOS işletim sistemi hacklenebilir. Peki halk arasında sıkça duyduğumuz Apple cihazlar daha güvenli algısı nereden geliyor? Apple uygulama geliştiriciler için kuralları daha sıkı tutuyor. Cihazınıza rastgele uygulamalar yüklemenizi kısıtlıyor. Mobil geliştirmeyle uğraşan biri olarak söyleyebilirim ki defected yazılımlar Android cihazlarda daha çok karşımıza çıkıyor. Yalnız bu durum Android yazılımın güvensiz olduğu anlamına gelmiyor.

Ios güvenlik işini emsallerine göre biraz daha fazla ciddiye alıyor demiştim. İçerisinde “Gelişmiş Şifreleme Standardı” diye çağrılan bir özellik yer alıyor. Bu standart dünyadaki birçok önemli kurumun veri saklama için kullandığı alt yapının başında geliyor.

telefonum hacklendi ne yapmalıyım

Iphone Nasıl Hacklenir?

İşte en çok merak edilen sorulardan bir tanesi “iphone telefonum hacklendi ne yapmalıyım”. Aynı zamanda “iphone telefonum nasıl hacklenebilir?” yine aynı şekilde merak ediliyor çünkü psikolojik tetikleyiciler de bu soruda yer alıyor. İnsanlar genellikle görünmez olmayı arzuluyor bunun sebebi ile ilgili makaleler okumanızı tavsiye edebilirim. Iphone cihazlar ile ilgili telefona kolayca yüklenen Uygulamalar mevcut değil. Iphone hack yapan yazılımlar genellikle telefon ele geçirildikten sonra bir uygulamanın yüklenmesiyle gerçekleşiyor. Dolayısıyla telefonunuzu tanımadığınız kimseye vermemeye özen gösterin.

Basit gibi görünse de ailenizden birini dahi izlemenin suç olacağını asla unutmayın. Apple, icloud hack olayından sonra güvenlik sistemlerine daha çok yatırım yapmaya başladı. Şu anda cihazınızdan onay vermeden uzakta yer alan bir istemciyle Icloud girişi yapılması mümkün görünmüyor.

Geçmişte ise birçok defa Iphone cihazlar için satılan exploitler internet üzerinde yer aldı. Bir link göndererek veya icloud bilgileri girilerek ele geçirilen cihaz örnekleri ile ilgili internet üzerinde dökümanlar da yer alıyor.

Yalnız bu istek ne saldırıyı yapan ne de saldırıya uğrayan kişiler için güvenli değil. Aracı olduğunu iddaa eden yazılımların neredeyse tamamı kart bilgileri çalmak gibi durumların içerisine sizi sokuyor.

Android yavaşlama sorunu sonrasında telefonum hacklendi diye düşünmemek için ilgili yazıya göz atmayı unutmayın. Ayrıca bilgisayar güvenliğinin, telefon hack konusunda ne kadar önemli olduğunu vurguladım. Bu sebeple bilgisayarım hacklenmiş olabilir mi konusundaki yazıyı da incelemenizi tavsiye ederim.

Cihazınızı tamamen güvenli hale getirseniz dahi çok güvenilir yazılımların bile güvenlik açığı içereceğini asla aklınızdan çıkarmayın. Whatsapp, Twitter, Facebook gibi uygulamalarda dahi güvenlik açıkları yer alabiliyor. Sitemizde de yer alan bir haberde belirttiğimiz gibi Facebook kameraya eriştiğini açıklamıştı. Bu tip durumlarla karşı karşıya kalma olasılığımız günümüz dünyasında çok yüksek bir olasılıktır.

Telefonum hacklendi ne yapmalıyım, şimdi ne yapacağım derken bunun hemen çözülecek bir sorun olduğunu da sanmayın. Bazen nereden hacklendiğinizi bulmak daha önemli bir eylem olabilir.

Teknoloji ve bilgiye cep telefonundan ulaşma günleri tamamen yeni bir çağ ve bu çağın en büyük özelliği herşeyin çok hızlı değişmesidir. Bu değişim getirdiği binlerce faydanın yanında bazen kötü sonuçlarla da hayatımızı etkiliyor. En az ölçüde bu tarz zararlardan uzak durmak için sürekli olarak teknoloji haberlerini takip etmeyi deneyin. Yalnız bu durumda kendinizi güvende hissetmenizi tamamen sağlamamalı. Eğer bir açık haber olmuşsa o açık çoktan kullanılmıştır.

Her sistemde güvenlik açığı olduğunu düşünün ve bilinçli bir teknoloji kullanıcısı olmaya özen gösterin. Telefonum hacklendi ne yapmalıyım diyenler için akla ilk gelebilecek güvenlik önlemlerini paylaşmaya özen gösterdim.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz