Ucuz web sitesi yaptırmak isteyenlere bu konuda bir müjdem var. Çünkü uygun fiyatlarla bir web sitesi sahibi olabilirsiniz. Gün geldi devran döndü ve internet sitesi açtırmanız gerekti. Bir web sayfasına her ne amaçla (blog, e-ticaret veya yaptığınız işlerin bir kimliği olarak) sahip olmak isterseniz isteyin, eminim ki olabildiğince kaliteli bir hizmeti, uygun fiyata almak isteyeceksiniz. Tabi bir yandan da bu işler ile aranız iyi değilse ve piyasayı bilmiyorsanız, içinizde hep bir şüphe olacak, ‘’ya fazla ödersem?’’ veya ‘’ya fazla ödüyorsam?’’. Diğer taraftan düşündüğümüzde, gerçekten kaliteli bir işi, emeğin tam karşılığı ile satın almak istiyor olabilirsiniz, fakat bütçeniz yetmiyor olabilir.  İşte bu yazımda, ucuz web sitesi açtırmak isteyenlere bazı özel tavsiyeler vereceğim ve durumların ne olduğunu anlatacağım.

 

ucuz fiyata web sitesi örneklerinden biri
uygun fiyata web sitesi

İlk adım, hangi amaçla bir web sitesi sahibi olmak istediğinize karar vermektir. Ardından karar verdiğiniz alandaki web sitelerini incelemeniz yararınıza olur. Ne tarz bir şey istediğiniz kafanızda daha rahat oturur. İncelediğiniz sitelerde beğendiğiniz ve beğenmediğiniz yönleri not alabilirsiniz. Böylelikle hizmet alacağınız yer ile iletişiminiz kolaylaşır ve tasarım sitesi yaptırmak niyetindeyseniz, istediğiniz kalite de belirlenmiş olur.  Unutmamak gerekir ki her işin bir uzmanlığı vardır ve hizmet alacağınız bir iş yapılırken ne kadar emek harcanırsa ödeyeceğiniz mebla da o kadar artacaktır. Aslında ucuza bir web sitesine sahip olmayı kolaylaştıran unsur, son yıllarda ortaya çıkan ve popülerleşen paket web siteleri ile hazır web siteleridir. Bu tarzlardaki sitelerden birini ucuza yaptırmış olmanız, kalitesiz bir ürüne sahip olduğunuz anlamına gelmez, fakat aynı şeyi web tasarım siteleri için söyleyemeyeceğim.  Tavsiyeler ve detaylara geçmeden önce, web sitesi türlerine ve birbirlerine göre olan avantaj ve dezavantajlarına bir göz atalım. 

Paket, Hazır ve Tasarım Web Siteleri Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

ucuz web sitesi yapan firmalardan örnekler

Paket web sitelerinin üreticileri açık kaynak olmayan özel yazılımlar yapar. Satış kısmında da bunların sürümünden para kazanılır. Bu tarz paket sitelerin internette ‘’doktor paketi, avukat paketi’’ gibi isimlendirildiğini görebilirsiniz. Bir paketin alt yapısını birçok kişi kullandığından dolayı ücretleri genelde tasarım sitelerine göre daha ekonomik olur. Hazır web paketleri sayıca fazla olduğu için içlerinden seçim yapabilirsiniz ve seçtiğiniz siteyi önceden gördüğünüz için, site kurulma işlemi tamamlandıktan sonra karşınıza beklentilerinizden farklı bir şey çıkmaz. Tabi bu sırada eğer kullanmayı planladığınız tema ya da paketler başkaları tarafından internette yorumlanmışsa, daha da şanslı olursunuz,  çünkü böylelikle karşılaşabileceğiniz sorunları bilip seçimlerinizi ona göre yapabilirsiniz.  Tabi bu durumun dezavantaj olduğu durumlar da vardır. Mesela hazır web paketlerinde sitenizin tasarımı size özel olmaz. Yani elbette renk, ton ya da ufak şeyleri değiştirip kişiselleştirebilirsiniz ama neticede site içinde çok fazla değişiklik yapamazsınız ve diğer birçok insanla aynı dizaynı kullanırsınız.

ucuz web sitesi yaptırmak mümkün

Hazır web sitelerde WordPress, Joomla gibi alt yapılar kullanılır. Bu alt yapıların ücretsiz tema seçenekleri de mevcuttur. Az biraz teknoloji ile aranız iyi ise ilerleyen zamanlarda sitede problemler çıkarsa ya da farklı şeylere ihtiyacınız olursa, forum sitelerinden ya da Youtube’dan sorunların nasıl çözüldüğünü görebilirsiniz. Diyelim ki siz teknolojiden hiç anlamıyorsunuz ve siteniz de birileri tarafından kuruldu ve 4 ay sonra sitede bir değişiklik yapmak istiyorsunuz ama hizmet aldığınız yere de ulaşamıyorsunuz. Olur ya dünya hali, belki de hizmet aldığınız firma battı. İşte böyle bir durumda  hazır web sitelerinin alt yapı bilinirliği çok daha yaygın olduğu için imdadınıza yetişecek insan sayısı çok olur ve işinizi daha kolay halledersiniz. Ayrıca eklentiler sayesinde sitedeki değişen ihtiyaçları rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Bu site türünde tema seçerken kullanıcı yorumlarına göz atmak da fayda var. Kaç kişi sizin beğendiğiniz temayı kullanıyor ve kaçı memnun? Ne gibi sorunlarla karşılaşmışlar? Bu tarz sitelerde en yeni temaları gözünüze kestirmediğiniz sürece Amerika’yı yeniden keşfetmenize gerek kalmaz. 

Tasarım siteleri ise, size özel olur. Benim internette gezinirken gördüğüm çok güzel ve estetik kaygı taşıyan bir sürü tasarım siteleri var. Bu noktada hatırlatmak isterim ki, tasarım sitelerini teslim alma süreniz uzun olur ve beklediğiniz gibi bir şey olmayabilir. Tabi yapım aşamasında ve bittikten sonra değişiklik yapılabilir. Ama bu değişiklikler, sizi ve hizmeti veren kişiyi oldukça yıpratıcı süreçlere sürükleyebilir. Ayrıca hazır web paketleri ile web tasarım siteleri arasındaki en büyük fark zaman ve emektir dolayısıyla da fiyattır. Hazır web paketleri her zaman için daha ekonomik olur. 

Hazır web siteleri, paket web siteleri ve web tasarım sitelerini benzetme yaparak anlatacak olursak, hazır web siteleri alçıdan yapılmış fabrikasyon üretim mumluklardır. Piyasada bir sürü mumluk görebilirsiniz ve bir tanesini beğenirsiniz. İçerisine yerleştirdiğiniz mumun rengi şekli ve kokusu ile mum ve mumluğun kombinasyonunu yapmış olursunuz. Artık o sizin tarzını yansıtır duruma gelir. Paket web siteleri ise yolda tezgâh açmış ya da dükkanı olan bir insanın kalıplarda elleriyle yaptığı mumluklardır. Aynı kalıptan çıkmış bütün mumluklar birbirinin kopyasıdır. Tezgahta ya da rafta başka kalıplardan yapılmış mumluklar da görebilirsiniz. Bu mumluklardan birini seçersiniz ve içine koyduğunuz mumun özellikleri ile yine kendi tarzınızı yansıtmış olursunuz. Web tasarım sitelerinde ise mumluğun kalıbı size özel yapılır ve mumluğu satın aldıktan sonra kalıbı alıp almamanız ayrı bir konudur. 

Ucuz Web Sitesi Yaptırmak İsteyenlere Tavsiyeler

Ucuz web sitesi yaptırmak isteyen biri olarak, Hizmet alacağınız firma ya da şahsa, daha önceden hazırlanmış fakat herhangi bir kişiye veya kuruma satılmamış (beğenilmemiş de olabilir) web sitesi var mı diye sorabilirsiniz. Eğer varsa, size sunulan seçenekleri inceleyebilirsiniz. Belki böylelikle ufak tefek değişikliklerle sizin istediğiniz kıvama gelebilecek örnekler bulabilirsiniz. 

Yönetim paneli, mobil cihazlara uyum, arama motoru optimizasyonu, tarayıcı testleri gibi test ve kriterlerden geçmemiş siteler de uygun fiyatlıdır fakat bu konuda dikkat edin daha sonrasında başınız ağrıyabilir. 

ucuz web sayfası yapımı

Siteyi yaptırdıktan sonrasında iletişiminizin devam edeceği kişileri seçmekte fayda var. Siz siteyi teslim aldıktan sonra herkes kendi yoluna gidip iletişim kopacaksa, bilin ki o işi de ucuza alabilirsiniz. Fakat sonrasında daha çok uğraşırsınız. 

Kısacası uygun yollu ve sizi ekstra uğraştırmayacak bir site sahibi olmak istiyorsanız, tasarım siteler size pek de uygun olmayacaktır. Çünkü uygun fiyata yaptırdığınız bir tasarım sitesi paket ya da hazır sitelerin fiyat-kalite performansını size sunmayacaktır. Ucuz web sitesi yaptırmak isterken daha çok ödeme yapmamak için lütfen yıllık bakım ücretleri hakkında da bilgi talep edin.

E ticaret sektörü hakkındaki yazı da dikkatinizi çekebilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz