Ürünlerimi Google’da nasıl satarım, işte internetten para kazanmanın en hızlı yolunu bulmak için gereken soruyu sordun. Şimdi ürünlerini satmaya başla ve bu sorunun hayatının geri kalanını değiştirmesine izin ver. İnternetten Para Kazanmak yazı serisinin, Google reklamı ile nasıl satarım bölümü belki de satışlarınızı en hızlı şekilde gerçekleştireceğiniz bir amacı ekranına getiriyor.

google ads ile urun satışı gerçekleştirme

İnternetten en hızlı satış gerçekleştirmenin yolu Google reklamıdır. Nedenini soracak olursanız, açıklamasını teknik olmayan bir yol ile anlatmama izin verin. Diyelim ki ayakkabı satan bir mağazanız var. Özellikle kadın topuklu ayakkabıları için özel üretimler yapıyor olun. Bu durumda internetten satış gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz kitleyi düşünün. Sattığınız ürünün fiyatını karşılayacak, markanızı alma olasılığı olan ve en önemlisi topuklu ayakkabı almak isteyen kadınlar, sizin satış hedefinizdeki tüneldir.

İnternetteki satış kanallarından en önemli iki tanesini düşünün. Bunların arama motorları ve sosyal medya platformları diye ayrıldığını söylemiştim. Sosyal medya reklamlarında bir kitleye veya alana reklam verip, o kullanıcıların tasarım ve ürünümüzle ilgilenmesini bekleriz. Oysa arama motoru reklamcılığında kullanıcıların zaten aradığı ürünlere özel reklam çıkarız.

google ads satış reklamı nasıl yapılır

İnternetten ürün satmayı denemiş kişilerin girdiği sonsuz yanılgı da burada başlıyor. Diyelim ki bir çilingirsiniz, sosyal medyadan tanıtım yaparak çok kısa sürede işlerin artacağını düşünmek şansa inanmakla eş değerdir. İşin ekosistemi gereği kullanıcılar çilingire ihtiyaç duyduklarında en yakın bölgeden evlerine çilingir çağırmayı isterler. Anahtar çoğaltma hizmeti için de aşağı yukarı fiyatlar sabit olduğu için en yakınındaki yere gitmeyi tercih ederler. Bu sebeple bir kez sosyal medya reklamını kullanan çilingir ticari hayatı boyunca internetten satış yapmanın faydalı olmadığına inanır. Oysa bu ticari gelişimi için çok büyük bir kayıptır. Buradaki doğru yorum, iyi bir reklam uzmanı ile çalışmamış olması veya işinin işleyişine aykırı bir strateji belirlemesi olmalıdır.

Bir Google reklamı verip internetten ürünlerinizi satmak isterseniz, öncelikle web sitesine sahip olmanız gerekir. Bunu da nasıl yapacağınızı, bu yazıda söylemiştim https://teknofesor.com/web-sitemden-nasil-para-kazanirim/ . Ucuz web sitesi yaptır yazısını da okuyup detaylı bilgi sahibi olacağınızı hatırlatayım.

Ürünlerimi Google Reklamı İle İnternet Üzerinden Nasıl Satarım?

Bunu yapabilmek için öncelikle bir Google Ads hesabı oluşturmanız gerekiyor. Google Ads, Google’ın müşterilerine internet üzerinden işlerini duyurmak için sunduğu bir özellik. Burada reklam vermek, oldukça kolay. Başlangıç düzeyinde reklamlarınızı verebilirsiniz. Bir uzmanla çalışana kadar da buradaki reklam yönetimini yine Google’ın sunmuş olduğu ücretsiz eğitimlerle başlatmanız oldukça kolaydır.

Time Needed : 02 days 02 hours 00 minutes

Google ile İnternetten Ürün Satışı Nasıl Yapılır? 10 adımda anlatım.

 1. Google Ads Giriş Yapın https://ads.google.com/home/

  Burada bir gmail adresiniz varsa yazın. Yoksa alın veya başka bir mail adresinizle buradaki GoogleAds özelliğine kayıt olun.

 2. Ekranınızda Kampanyalar isimli menüye gelmeye çalışın

  Kampanyalar reklam stratejinizi belirlediğiniz alanlar olacaktır. Bir Google Ads kampanyası reklam gruplarından ve o reklam gruplarının reklamlarından oluşur.

 3. Kampanyalar Bölümünden bir Kampanya Oluştur'a tıklayın

  Satış kampanya hedefini seçtikten sonra Kampanya türü olarak arama ağı özelliğini seçin. Google Ads görünümü zaman zaman değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple sizin hedefiniz her zaman Satış hedefi veya Web Sitesi Trafiği hedefi seçimi üzerine olsun.

 4. Hedefe Nasıl Ulaşılacağı Tercihi

  Hedefe ulaşılacak tercih için Web Sitesi Ziyaretleri ve Telefon Aramaları başlıklarına odaklanalım.

 5. Telefon No ve Web Sitesinin Belirlenmesi

  Burada yer alan ekranda telefon no ve web sitesinin adreslerini görselde gösterildiği gibi yazıyoruz.

 6. Arama Ağı Platformu Tercihi

  Bu ekranda arama ağından gelecek kişilere odaklanıyoruz. Arama ağı, Google'da bir kelime arayan kişileri tanımlıyor.

 7. Bütçe ve Teklif Verme Stratejisi

  Bütçeyi çok düşük tutmaya çalışın. Başlangıç için günlük 20TL bütçe de denemek mümkün, 150TL'de mümkün. Web sitenize ziyaretçi gelmeden bu tutarı harcamazsınız.

 8. Reklam Grubu Oluşturma

  Burada kelimelerin barınacağı bir reklam grubu oluşturuyoruz. Diyelim ki web sitenizde erkek kışlık giyimi ile ilgili ürünler var. Reklam grubu adına Erkek Kışlık, anahtar kelimelere de [erkek mont] [erkek kaban] [erkek kazak]. Her kelimeyi bir satıra yazın. Dikkat edin, her arama terimini köşeli parantezle başlatıp köşeli parantezle bitirdik. Çünkü bu sadece tam olarak parantez içindeki kelimeler arandığında reklamınızı tetikler. Sadece erkek mont yazarsanız, mont yazan ve Google'da arayan her kişinin de arama sonucunda görünürsünüz.

 9. Görünecek Reklamın Belirlenmesi

  Görünecek reklam, kullanıcılar bir önceki ekranda tanımladığınız kelimeleri Google'a yazdığında karşılarına çıkacak alanları gösteriyor. Burada nihai URL web sitenizin adı demektir. Başlık 1 ve Başlık 2 Kullanıcılara Sunduğunuz Ürünlerle ilgili açıklamadır. Bu alanlara firmanızın adını yazın veya satacağınız ürünlerin adlarını yazın. Açıklama 1 ve Açıklama 2 alanlarına da kullanıcıların okuyacağı detayları bildirin. Ücretsiz kargo, kışlık ürünlerde indirim gibi etkili kelimeler kullanarak kısa bir cümle kurun.

 10. Kampanya Onayı

  9. adımda kaydet ve bitir butonuna bastığınızda reklam kampanyası Google Ads sistemine gönderilir. Kampanyanız onaylanana kadar kampanyaları takip edin. Eğer kampanyanız onaylanırsa gelecek günlerdeki istatistikleri buradaki ekranda görüntülemeniz mümkün.

Tools
 • Web Sitesi Yönetim Paneli, Google Ads
Materials
 • Google Ads

Ürünlerimi İnternet Üzerinde Google İle Nasıl Satarım?

Genel olarak Google Kullanarak satış yapmanın iki ana yolu var. Birincisi yukarıda anlattığım gibi Google Ads kullanarak, bir diğeri SEO çalışması yaparak. Google Ads’nin yukarıda arama ağı için örneğini verdim. Ayrıca Google Video ve Görüntü reklamlarını kullanmanız da mümkün. Google bu kategorideki reklamları Google Display olarak adlandırıyor. Google Display reklamı ile; belirli demografiye, belirli ilgi alanına, belirli kelimeleri arayanlara Google’ın reklam ortağı platformlarda reklam gösteriyorsunuz.

Bu yazı dizisinde nasıl yaparım odağında değil, nasıl iyi bir yol bulurum odağında anlatımlar yapmaya çalışıyorum. Bunun nedeni zaten kullanılan sistemleri anlamak oldukça kolay. Önemli olan her firma veya sektör özelliğine göre doğru platformları seçebilmek. Doğrunun tanımını tekrar yapmama izin verin. Hiç dijital reklam kullanmamaktansa, çok başarısız da olsa bir reklam yapın.

Google Display reklamı yaparken dikkat edilmesi gereken de oldukça önemli detaylar bulunuyor. Örneğin bir reklam kampanyasında Google Display platformları kullanıyorsanız:

 • Oyun Uygulamalarını Hariç Tutmak satış için avantajlı olacaktır. Oyun uygulamalarının bir çoğunda kullanıcılar ard arda gelen reklamları fark etmez. (Oyun uygulaması olanlar kızmasın size de geliyorum)
 • Youtube Özelliklerini Keşif Youtube üzerinde sadece belirli kanalları hedefleyerek reklam verme özelliği bulunuyor. Eğer sattığınız ürünle ilgili kanallar olduğunu düşünüyorsanız, sadece bu kanallara odaklanma fırsatınız var.
 • Belirli İnternet Sitelerini Hedefleme diyelim ki kadınlara özel bir ürün satıyorsunuz. Bu ürünse henüz bilinmeyen bir ürün olsun, kadınların fazla girdiği web sitelerinden bazılarını hedeflemeniz mümkün. Ülkemizde; kadınlar kulubü forumu, haber sitelerinin spor sayfaları, araç satış siteleri hedefli görüntülü reklamlar için sık kullanılan mecraların başında gelir.

Ürünlerini Google’da nasıl satacağını düşünenler için 10 adımda ürün satışı gerçekleştirmelerini kolaylaştırdık. Önümüzdeki aylarda daha detaylı Google ürün satış odaklı reklam nasıl verilir anlatacağım.

Faydalı içerikleri lütfen takip etmeye devam edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here