Amazon GO marketi, dijital dünyanın en önde gelen firmalarından Amazon tarafından kuruldu. Peki internet alışverişinin devi neden fiziksel marketlere dönüş yaptı? Bunun en önemli sebebi insanların duyularına daha fazla hitap etmek. Bu cümle sığ bir tanımın esintisi gibi mi geldi? Dinleyin o halde, Satış stratejileri son yıllarda görsele dayalı olarak ilerliyordu. İnsanlar dijitalden analoğa doğru tersine bir göçe yöneldi. Görme gibi dokunma duyusu da insanlar için vazgeçilmez. Chuck Berry geliyor ilk Amazon Go adını duyduğumdan beri “Johnny B. Good” şarkısı yankılanıyor. Nasıl bir çağrışımsa artık.

Analog fotoğraf makinaları alan insanlar daha zahmetli ya da maliyetli olmasına rağmen fotoğrafa dokunmak istiyorlar. Araştırmalar bilgisayardan kitap okuyan insan sayısının beklenenin çok altında olduğunu gösteriyor. Bunun sebebi insanların sayfalara dokunmak istemesi. Kitap okumak için üretilen cihazların, kitap sayfalarına benzetilmeye çalışılması da bu yüzden. Yani bize sunulan matrix dünyası beynimizi kandırmaya çalışsa da içimizdeki geleneksel yan, bu dünyayı reddediyor. Bu durumu gören Amazon, marketler açmaya başladı. Amaç içimizdeki geleneksele hitap etmek. Peki bu denli market zinciri içerisinde Amazon nasıl ayakta kalacak? İşte bu noktada farkını ortaya koyan Amazon bakkal ve marketlerle büyük bir savaş yaşayacağını biliyordu. Erdal bakkaldan daha samimi olamayacağından ve Bim’den daha ucuza satamayacağından dolayı farklı bir stratejiler geliştirdi. 

amazon go market dışından bir görünüm
amazon go marketi ön girişi

Amazon GO Kasiyersiz Ödeme

Amazon marketlerinde kasiyer yok! Mahalle bakkalına girdiğinizde çekinmeden dolaşıp istediğinizi aldığınız çocukluk günlerine geri dönüyorsunuz. Kendinizi özgür ve samimi hissettiğiniz bu marketler size yalan bir dünya sunuyor. Artık cüzdana paraya hatta kredi kartına bile ihtiyaç duymadan alış-veriş yapabiliyorsunuz. Cep telefonunuza indirdiğiniz Amazon Go programı ile orada kredi kartınızı tanıtıyor ve alış-verişin tadını çıkarıyorsunuz. Beğendiğiniz ürünün barkodunu cep telefonuna okutuyor ve kredi kartınızdan otomatik ödeme yapabiliyorsunuz. Böylelikle marketlerin bir numaralı sorunu olan kasada bekleme derdiniz olmuyor. Bu sayede marketler teknoloji fuarına dönecek. Planlanan uygulamalardan biri simülasyon olarak geliştirilen reyon görevlileri. Geleceğin market zincirleri bu yolla kuruluyor.

amazon marketin içinden gorunum
amazon go logosu ön taraf görünümü
amazon go marketi çalışanı ile müşteri
amazon go marketi içerisinde alışveriş yapmadan öncesi

Bu gelişmenin bazı olumsuz sonuçları da var. Hizmet sektörü makinaların ve onları kontrol edenlerin eline geçtikçe asıl sorun baş göstermeye başlayacak. Genç öğrencilerin part time olarak çalıştıkları gözde yerlerden olan marketler, artık makinaların eline geçecek. Bu durum işsizliğin artışına sebep olacak. İnternet alıverişi için kredi kartınızın olması gerektiği gibi bu marketler içinde dijital hesaplarınızın olması gerekli. Sistem sizi bütün gücüyle içinize çekiyor. Yani markete girdiğinizde ve cebinizdeki parayı çıkarttığınızda bir robot gelip, hesabı kendi ödemeksizin sizin paranız burada geçmez diyecek.

Amazon GO Marketi Görünümü

Silikon vadisinden çıkan bu proje silikon vadisinde kimler yaşıyor, yaşam nasıl bir fikir verse de

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz