İnternetten para kazanmaya nasıl başlarım yazımda genel yolları anlatmıştım. Web sitemden nasıl para kazanırım yazısında internetten gelir elde etmek isteyen kişiler için bir web sitesi nasıl oluşturulur ve sonrasında neler yapılır bunu özetleyeceğim.

Bu bir özet yazısı olacağı için adım adım işlemleri takip edip sonrasında detaylı yazıları başka kaynaklardan araştırmanızı öneririm. Tüm alt işlemleri tek tek özetlemek oldukça uzun olacağı için sıralamaya önem göstermeye odaklandım. Ayrıca mail olarak gelen veya en çok sorulmuş sorulardan internet üzerinde bulması zor konulara değinmeye çalıştım.

internetten ek gelir elde etmek

Bu “para para para para” açıklaması da bana çok itici geliyor ama internetteki arama hacmi bu şekilde olduğu için “para” kelimesini kullandım. Bu konuda oldukça önemli ilerleyen yazılarımızda detayını anlatacağım.

adsense web sayfasından gelir elde etmek

İnternetten gelir etmek isteyenler için İnternet Sitesi Kategorileri Nelerdir?

 1. İnternet Sitesinde Reklam Yayını Yaparak Gelir Elde Etmek: İnternet sitesinden gelir elde etmek istiyorsanız. Bu kategori herhangi bir ürün satmadan; tavsiye yazıları, öneriler ve haberler gibi içerikler üreterek ortaya çıkarılan siteleri kapsıyor. Çeşitli reklam sistemleri bulunuyor.

  Bunlardan en çok bilineni Adsense, Google tarafından yönetilen Adsense sistemine bir siteyi kayıt ettikten sonra siteye giren ziyaretçilere dayalı olarak kazanç elde ediyorsunuz. Böyle bir web sitesi oluşturmak için çok fazla seçeneğiniz var. Ben burada WordPress ile site oluşturmayı size öneriyorum. Başka seçenekler de var hazır sistemler var diyenler olabilir. WordPress üzerine bir araştırma yapın. İnternette içerik üreterek kazanç sağlayacağınız en iyi sistem WordPress sitelerdir. Bu konuda net bir önerim var çünkü neredeyse her alt yapıyı denedim.
 2. İnternet Üzerinden Bir İşin Tanıtımını Yaparak Gelir Elde Etmek: Hali hazırda bir işletmeniz olduğunu düşünelim. Bu işletmeye daha çok ziyaretçi çekmek için yaptığınız çalışmalar bu kategori içerisinde yer alır. İşletmenizin tanıtımını yapmak için; SEO, Google Ads ve Facebook/Instagram Ads seçenekleri en çok baş vuracağınız kanallar arasında yer alıyor. Hangisini öneririm derseniz kesinlikle SEO çalışmalarına yoğunluk verin. Facebook Ads mi Google Ads mi kullanmalıyım diye soranlar oluyor. Bu konuda net bir örnek vermek istiyorum. Belki de tüm derslerde ve işlerde internet reklamcılığını en iyi özetleyen örneğim şu şekilde:

  Eğer bir çilingirseniz büyük ihtimalle ihtiyaç anında müşterileriniz size ulaşır. Bu sebeple Google Ads size uygun. Bir restaurant işletiyorsanız, etrafınızdaki kişilere yemeklerinizi göstermek mantıklıdır. Bu sebeple sosyal medya reklamlarını kullanın. Eğer bir butiğiniz varsa; hem sosyal medyayı hem de Google reklamlarını kullanın çünkü kullanıcılar bir kıyafet alırken arama yapacakları gibi sosyal medya üzerinde gördüklerinde de bu ürünleri tercih edebilir.
 3. Web Sitesini Bilgi Verme Amaçlı Kullanmak: Bir Youtuber veya Twitter fenomeni olduğunuzu var sayalım veya olmak istediğinizi düşünelim. Bu tarz kişiler için web siteleri isimleri yazıldığında tüm official bilgilerini göstermek amaçlı kullanılır. Sadece Instagram üzerindeki butiğinizi tanıttığınızı düşünelim. Böyle bir durumda, iletişim bilgileriniz ve kendiniz hakkında detaylı bilgi vermek isteyebilirsiniz. Web sitesinin benzer amaçlarla kullanımını bilgiye dayalı web sitesi olarak kategorize edebiliriz.

Web Sitemi Nasıl Oluşturmalıyım?

Amaç ne olursa olsun WordPress sistem içeren web sitelerini tavsiye ettiğimi belirtmiştim. WordPress siteye yükleyeceğiniz dosyaları temsil ediyor. Peki site adresim ne olmalı ve site adresim nerede barınacak?

web sitemden nasıl gelir elde ederim

İşte web sitesini başlatmak için öncelikle bir alan adı ve hosting hizmeti almanız gerekiyor. http://www.markum.com?ref=766571 adresine üye olarak bir adet domain ve hosting alabilirsiniz. Ben Türkiye’de en çok bu firmayı tercih ediyorum. Hosting işleminde bir WordPress hosting hizmeti alacaksınız ve işlemi tamamladıktan sonra internetten araştırmanıza devam ederek bir WordPress temayı kurabilirsiniz.

Web Sitemi Oluşturduktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Web sitenizi oluşturduktan sonra, kesinlikle yapmanızı önerdiğim üç adım daha bulunuyor. Bunları kısaca açıklamak istiyorum.

 • Google Analytics Kaydı: Google Analytics, web sitenize gelen trafiği anlamanıza yardımcı olacak ücretsiz bir araçtır. Analytics ile sitenize gelen kullanıcıların nereden hangi kelimelerle geldiği gibi demografik bilgileri elde edersiniz. https://support.google.com/analytics/answer/1008015 buradan sitenizi nasıl ekleyeceğinizi öğrenin.
 • Google Search Console: Eski adıyla web master tools kaydını tamamlamanız da oldukça kolay. Bu sayede sitenizi Google dizinine yollayacak ve sitenizde bir problem olduğunda Google uyarılarını bu mecradan takip edeceksiniz. https://search.google.com/search-console/about
 • Google My Business: Google My Business ile işletmenizi Google’a ücretsiz kaydedebilirsiniz. Bu işlemi sizin yerine başka birinin yapmasını ve harita aramalarında üst sıralarda çıkmanızı sağlamak istiyorsanız, bir ajansla da çalışmanızda yarar var.

Web Sitemden Nasıl Para Kazanırım?

Ve geldik o malum bölüme, bilmeyenler varsa bilenlerden öğrensinler gibi bayağı bir giriş yapayım. Buraya kadar biraz sıkıcı bilgilerden bahsettim. Maalesef bu kurulum aşamaları işin en can sıkan tarafı oluyor. Hiçbir yazılımcı veya girişimci web sitemden nasıl para kazanırım diye düşünürken izlediğimiz bu yolda, az önce anlattıklarımı zevkle yapmıyor.

Yalnız güzel bir haberim var. Tüm bu kurulum işlemleri ile sadece bir kez uğraşıyoruz. Başlamak bir işi bitirmenin yarısı derler, bu işe başlamak gerçekten işi bitirmenin yarısıdır diyorum. Yukarıdaki amaçlardan ilk sıradaki hedefi gerçekleştirmek istiyorsanız sitenize bir süre trafik çekmek zorundasınız. Bunu organik yollardan yapmak sizin için önemlidir. Zaten diğer yolların tamamı da ikinci ve üçüncü kategorideki para kazanma hedeflerini tamamlıyor.

web sitemi nasıl yaparım

Hangi hedef doğrultusunda İnternetten gelir elde etmeye çalışırsanız çalışın aşağıdaki amaçları planlı bir halde gerçekleştirmeniz gerekiyor.

 1. Google SEO çalışmalarını uygulayın: Seo çalışmalarını uygulamak için başlangıç seviyesinde de olsa biraz araştırma yapmalısınız. Aksi halde sitenize organik ziyaretçi kazandırmanız neredeyse imkansız.
 2. Sosyal Medya tanıtımlarını anlayın: https://idemarket.com.tr/blog/sosyal-medya/ burada açıkça sosyal medyayı anlatan bir yazı bulunuyor. İsterseniz farklı araştırmalar da yapabilirsiniz. Sosyal medya her gün içerik paylaşmak zorunda olduğunuz bir mecra değil. Sosyal medya üzerinden insanları sıkmayın, onlara gerçekten yararlı olacak içerikler üretin.
 3. İnternet Reklamlarını Kullanın : Organik ziyaretçi çekmek, seo çalışmasını başarılı bir şekilde sitenize optimize etmenin oldukça zor olduğunu biliyorum. Bu sebeple öncelikle fikrinizin ve sitenizin insanlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığına odaklanmayı test edin. Bunu yapabilmenin en kolay yolu ise Google reklamları oluşturmaktır. Az önce verdiğim linklerden Google Reklamları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca https://support.google.com/google-ads/answer/6319?hl=tr link üzerinden hemen bir Google Reklam kampanyası oluşturmaya başlamanızı tavsiye ederim.

Faydalı içerikleri lütfen takip etmeye devam edin

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here