Fotoğraflarım çalınabilir mi son zamanlarda özellikle ünlülerin ifşa fotoğrafları gibi sebeplerle herkesin merak ettiği bir konu haline geldi. Evet fotoğraflar çalınabilir. Bunun nasıl yapıldığı ile ilgili soru işaretleri ise herkesin aklında yer ediyor. Çoğu insan fotoğraflarının çalınıp çalınmadığı konusunda endişeli.

fotoğrafım çalınmış olabilir mi
fotoğrafım çalınmış olabilir mi

Çalınan fotoğraflara karşı ne yapılması gerektiği ise bilinmiyor. Ünlüler genellikle bu tarz durumlarla karşılaştıklarında “itibar yönetimi” adı verilen bir pazarlama kampanyası oluşturuyor. Ajanslar bu konuda ünlü isimlere destek veriyor. Bir süre sonra internet üzerinde bu tarz bir konunun araması azalsa da maalesef uzun soluklu bir sonuca ulaşmak mümkün olmuyor.

Fotoğraflarınızın çalındığını düşünüyorsanız veya fotoğraflarınızla tehdit ediliyorsanız, hemen savcılığa gitmeniz gerekiyor. Şantaj gibi bir durumla karşı karşıya kalıyorsanız, isteğiniz dahilinde de olsa hukuki haklarınızı aramaya başlayın. Bir polis merkezinden bu konuda ücretsiz destek alabilirsiniz.

fotoğraflarım çalınabilir mi
fotoğraflarım çalınabilir mi video çalınmış olabilir mi

Ünlülerin bazı fotoğraflarının sızdırılması ve halkın bu konuda paniğe düşmesi aslında durumun büyük bir sorun olduğunu gösteriyor çünkü sadece ünlülerin değil, dünyadaki yüzbinlerce kişinin benzer konularda şikayeti var. Maalesef ifşanın yapıldığı platformlarla ilgili de otomasyon içeren bir sınırlandırma şu an için mevcut değil.

Fotoğraflarım Çalınabilir Mi veya Çalındığını Nasıl Anlarım ?

Fotoğraflarım çalınmış olabilir mi, fotoğraflarımın çalındığını nasıl anlarım gibi sorular aslında dijital dünyayı kullanan herkesin ilk sorduğu sorulardan birkaçıdır. Özellikle anlık mesajlaşma uygulamalarının artması ile birlikte kullanıcılar, güvenlikle ilgili çok fazla kaygılanıyorlar. Fotoğraflarım başkasının eline geçmiş olabilir mi, fotoğraflarımı başka kişinin telefonundan silebilir miyim, fotoğraflarım bir sunucuda saklanıyor mu, icloud hesabımdan fotoğraf çalınabilir mi gibi birçok soru soruluyor. Bunlara verilen cevaplar ise ne kadar tatmin edici siz karar verin.

Fotoğraflarım çalınmış olabilir mi diye şüphe duymadan önce cihazınızda bazı kontrolleri yapmış olmanız gerçekten önemlidir. Örneğin bir firma tarafından geliştirilmiş uygulamanın fotoğraflarınıza erişmesi durumunda, istediğiniz kadar önlem alın fotoğraflarınız hacklenmiş olabilir. Bu hackleme durumu siz ne kadar güvenliğe devam ederseniz edin, üçüncü taraf tarafından yapılmış olabilir.

fotoğraflarım hacker tarafından görüntüleniyor. Person of Interest dizisi genellikle kamera erişimi açıklarıyla ilerlemişti.
fotoğraflar hackerlar tarafından erişilebilir mi

Kabaca fotoğraflarınıza erişme hakkı olan uygulama çektiğiniz görselleri kendi sunucusuna çekiyor olabilir. Bu uygulama art niyetli olmasa bile, bu uygulamanın kullandığı sunuculara sızmış bir hacker fotoğraflarınızı görüntülüyor olabilir.

Benzeri durumlar genelde bir kişi belirleyip ilerlemez. Yüzlerce kişinin kullandığı belirli uygulamalar hacklenir ve buradaki fotoğraflar görüntülenir.

Fotoğraflarımın çalındığını nasıl anlarım diye merak edenler için bu konuyu detaylıca araştıran bir sistem henüz bulunmuyor. Süreç şöyle ilerliyor, internette izinsiz yayınlanmış bir fotoğrafınızla karşılaştığınızda bu konuda şikayetçi oluyorsunuz. İlgili web sitesinin sunucusu adli merciler tarafından inceleniyor ve o sunucuya kim o medya içeriği göndermişse bulunuyor. Tabi profesyonel bir hacker tarafından yapılan yayınlamalar ise maalesef her zaman nokta atış olarak bulunamıyor.

fotoğraflarım çalınmış olabilir mi
fotoğraflarım çalınmış olabilir mi

Fotoğrafların izinsiz kullanılması durumunda, öncelikle cihazınızı kontrol etmeniz önerilir. Birçok kullanıcı hemen cihazını fabrika ayarlarına döndürür. Bulut servisten yedeğini tekrar cihaza yükler. Burada iki tane ölümcül hata var diyebilirim. Öncelikle cihazınıza yüklediğiniz uygulamaları teker teker kontrol edin. Fotoğraflarınıza erişme izni isteyenleri bir yere not edin. Daha sonra eğer cihazınız androidse, son olarak bağlandığınız bilgisayarları gözden geçirin. Cihazınızdaki klasör görünümlerinin ekran görüntüsünü alın. Birazdan cihazı sıfırladığınızda nelerin değişmiş olabileceği hakkında tahminde bulunun.

Birisi telefonumu hacklemiş midir ve fotoğraflarımı görüyor mudur gibi kaygılara girmeden önce bu konuda yazdığım diğer yazıları da gözden geçirmeyi unutmayın. Apple cihazımda yani ios işletim sisteminde fotoğraflarım asla çalınamaz düşüncesinin büyük bir yanılgı olduğunu da unutmayın.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi cihazınıza doğrudan bir giriş yapılamasa bile bir uygulama hacklendiği koşulda sizin de hacklenmiş olma olasılığınız ortaya çıkar.

Hackerlar Fotoğraflarımı Nasıl Çalar?

Öncelikle fotoğrafınızı çalan biriyle karşılaştığınızda bu kişinin bir hacker olabileceğini düşünmeyin. Aslında bir dolandırıcılık numarasıyla da karşı karşıya olabilirsiniz. Şöyle ki yakınınızdaki bir kişi; eşiniz, arkadaşlarınız, ebeveynleriniz veya telefonunuzu bir süreliğine eline alan bir kişi telefonunuza bir yazılım yükleyebilir. Bu yazılım aracılığıyla telefonunuzdaki bütün verilere erişmeleri mümkündür.

Whatsapp gibi çok fazla indirme alan yazılımların sahteleri de kullanılmaktadır. Bu sebeple uygulamayı gerçek servis sağlayıcıdan indirdiğinizden emin olun. Modeminizle ilgili çok rahat davranmayın. Sürekli olarak cihaz güvenliğinden bahsettik, peki hiç aklınıza geldi mi istediğiniz kadar güvenlik önlemi alın. Bütün verileriniz modem üzerinden geçiyor. Bu sebeple WiFi teknolojisine karşı her zaman daha fazla dikkatli olun. Geçmişini bilmediğiniz hiçbir modeme bağlanmayın. Bir süre sosyal medya kullanmasanız sorun olmaz değil mi?

fotoğraflarım hacklendi mi nasıl anlarım
fotoğraflarım hacklenmiş olabilir mi nasıl anlarım

Eşimin telefonunu nasıl takip ederim? Sevgilim kime yazdı öğrenmek istiyorum? ve diğer saçma işlere kalkışmadan önce birinin telefonuna kuracağınız izleme yazılımlarının suç olduğunu ve o kişiye yapabileceğiniz çok büyük bir kötülük olduğunu asla unutmayın.

Telefon numaramı bilen birisi beni hackleyebilir mi?

Telefon numaranızı bilen biri direkt olarak sizi hackleyemez. Mail gönderirler, mesaj gönderirler ve sizden bir aksiyon beklerler. Bilmediğiniz linklere tıklamadığınız sürece çok fazla risk altında olmazsınız. Hadi diyelim ki tıkladınız, işte burada işler biraz karışıyor. Bir uygulama indirdiyseniz veya bir web sitesi cihazınıza erişmeyi talep ediyorsa, o andaki datanız karşı tarafa ulaşmış olabilir.

Dolayısıyla yanlış birşey yaptım fakat cihazımı fabrika ayarlarına geri döndürdüm demeniz, fotoğraflarınızı güvenli hale getirdiğiniz anlamına gelmez.

Telefon numaranızı bilen birisi, lokasyonunuzu tahmin edebilir. Bu konuyla ilgili bazı mailler alıyoruz. Bunu yapanlar genelde, bazı ücretli servislerden yararlanıyor. Telefonun kimin üzerine olduğu ve hattınızı hangi ilden açtırdığınızı öğrenebiliyorlar. Bu durumda hacklendim galiba diye düşünüp paniğe kapılmayın.

Fotoğraflarım çalınabilir mi kaygısı gerçekten günümüzde oldukça önemli bir sorun haline gelmeye başladı. Facebook ios kamera hack gibi durumlar insanların bu konuda daha çok kaygılanmalarına neden oldu. Haberin ayrıntılarını ilgili yazımda okuyabilirsiniz. Bilişim güvenliği konusunun bu denli önemli bir konu olacağını aslında dijital dünyayla ilgilenen herkes biliyordu. Tahmin edilemeyen bir konu ise; Facebook, Apple, Microsoft gibi devlerin bu tarz veri güvenliği konularında skandallara bu kadar çok karışacaklarıydı.

Diyebiliriz ki teknoloji şirketleri kişisel verilerin korunması durumunda sınıfta kaldı. İsmi skandallara karışmayan bir firma neredeyse yok. Uzak doğudaki bazı markaların kendilerinin cihaza spy yerleştirdiği bile konuşuluyor. Bunlarla birlikte halen daha kesin olarak cihazdaki verilerin çalınmayacağını taahhüt eden bir girişim bulunmuyor. Kulağa ne kadar basit geliyor öyle değil mi? Çalınmayan fotoğraf istiyoruz!

Girişimcilerin ileride ne üreteceği belli olmaz fakat şu anki teknolojiyle böyle bir garanti vermek cidden imkansıza yakın bir oluşum içeriyor.

Fotoğraflarımı Hackerlardan Nasıl Koruyabilirim?

Aldığınız önlemler mükemmel olsa bile bu koruma sadece şu dakika için geçerlidir. Dijital dünyada bir dakika sonra ne olacağı ile ilgili öngörüde bulanamazsınız. Bu sebeple aşağıdakileri yapsanız bile fotoğraflarınız yine de dışarıdan birinin eline geçebilir. Bazı teknoloji severler, internet bağlantısı olmadığında video ve fotoğraflarının çalınmayacağını düşünüyor. Oysa ki bu durumda bir yanılgı, cihazınıza sıkıştırılıp yedek alınabilir ve ilk internet bağlantısında video veya görsel içerikleriniz çalınabilir. Ayrıca internet bağlantısı olmayan bir fotoğraf makinesi de çalındığı durumda içerisindeki veriler geri getirilebilir.

Bu sebeple dijital dünyada ne önlem alırsanız alın, yüzde yüz bir koruma hiçbir zaman beklemeyin. Yine de içinizi rahatlatmak için aşağıdaki önlemleri aldığınızdan emin olun:

  • Bilmediğiniz ve fotoğraf erişimi isteyen uygulamalardan mümkün olduğu kadar uzak durun
  • Bilmediğiniz kişilerin cihazınıza gönderdiği dosyaları almayın ve aldıysanız bile hemen bunları silin
  • Bir web sitesindeki gezerken, web kameranıza veya cihazınıza erişim istendiğinde bu durumdan uzak durun
  • Cihazınızın tuş kilidini herkesle paylaşmayın, paylaştıysanız birkaç ayda bir yenileyin
  • Fotoğraflarım çalınabilir mi sorusunun yanıtını artık biliyorsunuz, bu sebeple özel fotoğraflar çekmeyin
  • Cihazınızda hiçbir aksi durum olmasa dahi fotoğrafınızı paylaştığınız kişinin virüslü bir cihazda olabileceğini unutmayın
  • Cihazınızın en son yazılım güncellemesini yapın
  • Kullandığınız uygulamaların güncellemelerini zaman geçmeden edinin

Kaspersky gibi firmalar özellikle iş hayatı için önemli olan telefon kullanımında cihazların güvenliğini sağlamak için bazı çözümler sunuyor. Buna benzer firmalardan edinilen çözümler karşılaşılacak olası problemlerin bir kısmını önlemeye yardımcı olabilir. Fotoğraflarım çalınabilir mi kaygısıyla böyle bir yazılım alınır mı bilinmez ama iş için önemli belgelerin korunması isteniyorsa bu tarz yazılımlar genelde çözümcü olabilir.

https://www.kaspersky.com.tr/small-to-medium-business-security/mobile-device

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz