Uber bugün, İngiltere’deki kullanıcıların araba kiralama şirketi olan CarTrawler ile ortaklaşa yaptıkları platform ile araç kiralanacağını duyurdu. Kullanıcılar, uygulamanın içinden yeni “Uber Kiralama” seçeneğini seçecek ve ardından seçtikleri tarih ve lokasyon için mevcut arabalara göz atacak.

Kiralık arabalar daha sonra araç kiralama şirketi teslim alma noktalarından alınabilir. İngiltere lansmanı sonrası ise Uber, Fransa ve Avustralya’daki denemeleri yapacağını söylüyor.

Süreç, Uber’in bisiklet kiralama özelliklerinden biraz farklı işliyor. Uber, teknik olarak aracınızı teslim alırken aynı zamanda rezervasyonunuzu yapabileceğinizi söylese de, 24 saat içinde araba rezervasyonu yapmanın uygun olduğunu söylüyor. Kiralamalar, tahsilattan 48 saat öncesine kadar iptal edilebilir. Ayrıca açılışa özel indirimler de uygulama içerisinde şu anda yer alıyor.

uber araç kiralama hizmetleri
uber araç kiralama hizmetleri

Uber araç kiralama sistemi konusunda ise acemi değil. Uber 2018’de ABD’de bir kiralama firmasıyla ortaklaşa benzer bir girişime başvurmuştu. Ancak bu programı çeşitli nedenler dolayısıyla devam ettirmedi.

Uber Araç Kiralama Sistemini Neden Aktifleştirdi

Covid-19’un en çok etkilediği teknoloji şirketlerinden bir tanesi Uber oldu. Kullanıcıların tanımadıkları kişilerle yolculuk etme korkuları, uygulamanın az kullanılmasına yol açtı. Bu duruma aksiyon almakta geciken Uber, akabinde Avrupa’da sıkı önlemler alınması ve turist sayılarının da azalması gibi nedenlerle minimum kullanım sayılarına ulaştı.

Araba kiralama, Uber’in COVID-19 salgını tarafından hisselerinin düşmesinin ardından, keşfettiği en yeni ürün tekliflerinden bir tanesi olarak karşımıza çıktı. Ancak bu yenilikten önce de Uber, scooter ve bisiklet kiralama seçeneklerini bazı ülkelerde hizmete sunmuştu. Şirket geçen ay ilk çeyrekte 1.8 milyar $ kaybettiğini ve araç çağırma işinin bir önceki yıla göre% 80 azaldığını bildirmişti. Ekonomik kriz, şirketi binlerce çalışanı işten çıkarmaya zorladı ve bu işten çıkarmaların bir çoğu ise davalık durumlarla karşı karşıya.

Ancak Uber faaliyetlerini durdurmuş veya küçülme kararı almış değil. Uber büyüme yapabilmek için daha fazla pazarı test etmeye devam ediyor. Yemek dağıtımı yapan firmalardan birini, London’da bot kiralama firmasını ve market alışverişine imkan veren uygulamaları da bünyesine getirdi.

Uber bu ataklarla birlikte küçülmesini durdurabilmiş değil. Ancak bu derece sert bir düşüşle çok iyi mücadele ettiği söylenebilir. Uber, hizmetin Birleşik Krallık ülkelerinde faaliyete geçtiğini söylüyor. IOS ve Android cihazlarda kullanılacak uygulama sayesinde kişiye özel kiralama sisteminin cazibesi şimdilik harika görünüyor.

Uber kullanıcılarının bu dönemde hassas olacağını da düşünüyor. Bu sebeple temizlik ile ilgili de kurallar yayınlamış. Aracın bakım noktalarına bırakıldığı anda dezenfekte edileceğini söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz