10. Nesil intel işlemciler satışa çıkarıldı. i9 işlemciler giderek daha fazla donanımda kullanılıyor. Intel geçtiğimiz hafta ise 9. Nesil İşlemcilerden olan i9-10850K modelini pazara sundu. Oyuncular için harika bir müjde olan bu haberden sonra laptop satın almak isteyenler tarafında bazı sorular soruluyor.

Yeni bir laptop alıyor olsanız, i9 mu i7 mi tercih edersiniz? İşte bu sorunun cevabı son günlerde merak konusu oldu. i9 açık ara performans olarak önde yer alıyor. i7’nin avantajlarını da küçümsemek gerekmiyor. Ancak Intel’in kendi sitesindeki test sonucunu incelediğimizde ortaya çıkan farkı rahatlıkla görebiliyoruz.

Bazı internet siteleri oyun performansları üzerinde testler yapıyorlar. Bu testlerde i9 ile i7 arasında çok büyük bir fark olmadığı yanılgısına kapılıyoruz. Ancak bu oyun incelemelerindeki performanslar, önümüzdeki oyun güncellemelerinde farkı açabilir. Oyun motoru üreticileri i9 standardına uygun üretimler yaptıkça bu fark daha da açılacaktır.

i9 oyun performansi
i9 oyun performansi

Yukarıdaki grafikte performans açısından kullanıcıları memnun bırakan bazı oyunlar yer alıyor. Bu oyunlarda elde edilen sonuçlar tabloda gösterilmiş. i9’un üstün bir fark gösterdiğini kolayca anlayabiliyoruz.

i9 10. nesil işlemci
onuncu nesil i9 işlemci

10. Nesil Intel İşlemciler Satışa Sunuldu

Gelelim Intel’in resmi sitesindeki kıyaslama aracına, Intel’in son nesil ve 2019 ikinci çeyrekte çıkardığı işlemcisi olan “9. Nesil Intel® Core™ i7” işlemcinin karşısında “10. Nesil Intel® Core™ i9” yer alıyor.

i9 islemci genel özellikleri
intel i9 işlemci genel özellikleri

10. nesil Intel işlemcideki en önemli yenilik ise çekirdek sayılarında göze çarpıyor. 10 çekirdekli işlemci ile Intel’in bu modelinde tanışılıyor. Ayrıca 20MB’lık cache boyutu da dikkat çeken diğer özellik. Intel i7 için 9. nesil işlemcilerde bu cache boyutu 9MB’tı. Açıklanan resmi rakamlara göre de Amerika Birleşik Devletleri lokasyonunda satış fiyatı i7’den 60 dolar kadar fazla.

i7 ve i9 işlemci farkları
i9 işlemcide gelen üstünlükler

10. Nesil Intel® Core™ i9 işlemci 465$ civarında alıcı buluyor. Liste fiyatlarından biraz pahalıya internette satış yapılmasının ise bir nedeni var. Intel ürün satıcıları stokların hızlı erimesi ve yeni ürünlerin geç gelmesi sebebiyle işlemcinin fiyatlarını biraz artırmış görünüyor.

i9 islemci çarpanı
i9 işlemci çarpanı

Processor Base Frequency, değeri oyun severlerin ve teknoloji meraklıların dikkatini çeken bir parametredir. Bu parametre uygun sıcaklık sağlandığında; CPU’nun karar verirken, grafikleri render ederken, diğer birimler yönetilirken sahip olduğu hızı temsil eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz