Korona günlerinde kullanılması faydalı olabilecek uygulamaları listelemeye çalıştık. Hayat eve sığar uygulamasının devlet desteğiyle çıkarılması sonrası başka hangi uygulamalar kullanılabilir konusu gündeme geldi. Şu ana kadar yapılmış en iyi mobil uygulama içerdiği veriler ve gerçekçi bilgiler nedeniyle Hayat Eve Sığar uygulaması oldu.

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.saglik.hayatevesigar
https://apps.apple.com/tr/app/hayat-eve-s%C4%B1%C4%9Far/id1505756398

Hayat Eve Sığar uygulaması İçişleri Bakanlığının büyük bir titizlikle uygulamaya soktuğu bir mobil uygulamadır. Mobil uygulamanın hemen yapılması ve kullanıma açılması çok büyük takdir topladı. Benzersiz ve sorunsuz çalışan uygulama listemizin en yukarısında yer alıyor. İndirmenizi tavsiye ederiz.

Korona Günlerinde İşe Yarayan Mobil Uygulamalar – 5 Öneri

Hayat Eve Sığar uygulamasını mutlaka edinin. Hayat Eve Sığar Uygulaması ile birlikte yaşadığınız şehirdeki riskli bölgeleri izleyebilir. Uygulama salgının yayılmasını yavaşlatmak ve acil durumlarda haber akışının doğruluğunu artırmak amacıyla çıkarılmıştır. Bu yönüyle herkesin telefonunda mutlaka olması gereken uygulamadır.

hayat eve sığar uygulaması
hayat eve sığar uygulamasına benzer uygulamalar

Hangouts Google’ın geliştirdiği mobil uygulama 150 kişinin bir arada kullanabileceği bir görüntülü konuşma uygulamasıdır. Sohbet özelliği de olan uygulama sayesinde hem iş hem arkadaşlarla konuşmak oldukça kolay. Bu uygulamanın alternatifi olarak son zamanlarda karşımıza çıkan diğer uygulamayı ise listeye almamaya özen gösterdik. Her ne kadar katılmasak da çok fazla şaibe olduğu için o programı şimdilik listede tutmuyoruz.

hangouts korona günleri
korono günleri mobil uygulamalar – hangouts

Looking Searcher uygulama içerisinde en yakın market, paket servis özelliği olan işletmeler, restoranlar, eczaneler yer alıyor. Bölgenizdeki işletmelerle iletişime geçmek için kullanabileceğiniz bir uygulama.
https://apps.apple.com/gb/app/looking-searcher/id1468652603
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lookingsearcher

looking searcher korona günleri mobil uygulamalar
looking searcher paket servis uygulaması

E-Devlet sadece korona günlerinde değil her zaman işimize yarayacak bir başka uygulama. E-Devlet uygulaması aracılığıyla korona günleri ile ilgili duyurular almak ve başvurular yapmak da mümkün.

Migros Migros’un paket servis uygulaması ile market alışverişinizi en yakın Migros aracılığıyla evinize çağırabilirsiniz. Uygulama özelliklerle bugünlerde kullanmak için ideal bir kullanım sağlıyor.

migros paket servis uygulaması
migros market uygulaması

Korona günleri için mobil uygulamalar listesine eklemek istedikleriniz olursa yorumlara belirtmeniz yeterli. Evde zaman geçirdiğimiz bugünlerde oyunlar ve çevrimiçi tanışma uygulamaları da kullanım süresi olarak oldukça fazla artışa geçti.
https://apps.apple.com/tr/app/migros-sanal-market/id397585390

Korona günlerinde kullandığımız mobil uygulamalar için özellikle öneri listesi yapmak istedik. Özel firmaların yaptığı takip uygulamalarından ziyade sadece bakanlık onaylı uygulamaların kullanılmasını öneriyoruz. Bu noktada E-Devlet ve Hayat Eve Sığar uygulamalarının hiçbir alternatifinin olmadığını sakın unutmayın.

Bu mobil uygumalar etrafınızdaki işletmelere ulaşmanızı sağlıyor. Bir market alışverişini evinize getirmeye olanak veriyor ve resmi dairelerden yapacağınız işleri yapmanızı sağlıyor. Hayat Eve Sığar, evde kalmaya özen göstermemiz gerekiyor.

Korona Günlerinde Kullanımı Artan Sektörler

Korona günlerinde internet alışverişi ve dijital pazarlama gibi alanların önemi daha da hissedilmeye başlandı. Bu sebeple bu alanları kapsayan mobil uygulamaların kullanımında da ilgi artışa geçti. Örneğin stresli bir hayatı olan kişilerin kullandığı ferahlatıcı sesler içeren uygulamalar artık daha fazla kişiye ulaşır hale geldi.

İtalya bölgesi ticari faaliyetleri ve yazılımla ilişkili sektörleri incelemesi açısından önemli bir örneklem değeri oluşturuyor diyebiliriz. En sert ve hızlı yayılım bu ülkede gösterildi. Ülkede de en çok artan sektörler yine birçok ülkede olduğu gibi e-ticaret sektörü oldu. Paket servis sağlayan gıda zincirleri ise listeyi ikinci sırada tamamladı.

korona gunlerinde buyuyen sektorler
korona gunlerinde buyuyen sektorler

Sebze ve meyve sektöründe de %5’lik bir büyüme gerçekleşmiş. Bu büyüme medikal gibi sektörlerde ise %10-15 olarak görünüyor. Girişimciler bu tarz istatistiklere bakarak uygulama geliştirmek istediğinde oldukça dikkatli olmalılar. Örneğin yukarıda verilen istatistik medikal sektöründeki büyümenin az olduğu yanılgısını oluşturabilir. Ancak medikaldeki büyümenin bir kısmı e-ticaret baremine yazılmış da olabilir. Aynı zamanda E-ticaret normalde de yüksek hacimli bir grafik seyrederken buna rağmen %50 üzerinde büyüme elde etmiş olabilir.

Dolayısıyla her keşfedilen istatistiğe göre fırsat fikirleri üretilmemelidir. Bu tarz özel günlerin kıyas ve mukayesesini yapamıyoruz. Her zaman olduğu gibi insanlara fayda sağlayacak hayatlarını kolaylaştıracak uygulamalara daha çok özen göstermek gerekiyor.

Dünyanın bir an evvel bugünleri geride bırakmasını diliyoruz. Yakın gelecekte ise yaşam alanlarına odaklı uygulamaları çok fazla konuşuyor olacağımızı düşünüyorum. Olası ihtimallerde yine gıda sektörüne bağlı uygulamaların pazarda fazla yer edineceğini düşünüyorum.

Oyun kategorisindeki mobil uygulamalar içinse ayrı bir yazı paylaşıyor olacağım.

Faydalı içerikleri lütfen takip etmeye devam edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here