Iphone SE 2 incelemesi 2020 yılı içerisinde telefon satın almak isteyenler için hazırlandı. Apple 2017 yılına kadar çok fazla modelle karşımıza çıkmadı. Iphone serisi senede bir model çıkarırdı. Ancak 2017 sonrası işler biraz hızlandı. Özellikle Iphone 7 modelinden sonra Apple üretimi model anlamında hızlandırdı.

iphone se 2 dış görünüm
iphone se 2 dış görünümü

Tercihini Apple’dan yana yapanlar genelde model karmaşası içerisinde değildi. Samsung ve LG gibi Android paydaşlarında bir modele karar vermek zor iken, Apple için durum her zaman en son çıkanın daha iyi olduğu bir ilerleme içeriyordu. Android ve IOS yazılımlı cihazların kullanım paylarında Apple oldukça geri kaldı. Bu sebepten midir bilinmez Apple artık karşımıza birçok farklı kullanıcı ihtiyacını karşılayacak modelerle çıkıyor.

iphone se 2 kamera tasarımı
iphone se 2 tasarımı ve kamera görünümü

İşte bu modellerden bir tanesi de 2020 Nisan tarihi itibariyle karşımıza çıkan iPhone SE 2 modelidir. Iphone SE daha önce pazara sunulan bir telefondu. Çıktığı dönemlerde Iphone 5 modeline benzer tasarımı ve bu modelden daha iyi özellikleri ile tercih sebebiydi. Bu dönemlerde Iphone SE’nin tercih edilme nedeni, o fiyat aralığında başka bir Apple cihazın olmamasıydı. Daha eski modelleri satın almak yerine daha uzun şarj süreli cihazların tercih edilmesinden yana hakkını kullanan birçok tüketici olmuştu.

2020 yılında da durum çok fazla değişti diyemeyiz. En son Apple Iphone modelinin yarı fiyatına Iphone SE 2 cihazı satın almak mümkün hale geldi. Apple halen aynı stratejiyi kullandığı için mi bu cihazı pazara sundu bilmiyoruz. Ancak bu sefer üretilen Iphone SE 2’ye biraz daha fazla güvenildiğini düşünüyorum.

iphone se 2 video oynatma
iphone se 2 video oynatma

Iphone SE 2 Özellikleri

Iphone SE 2’nin amiral gemisi özelliği kullanılan çip olarak anlatılıyor. Kullandığı çip Iphone’un en son cihazlarında kullandığı bir donanım ve bunun en iyi fiyata sunulduğu modelin de iPhone SE 2 olduğu vurgulanıyor.

iphone se 2 touch id butonu
iphone se 2 touch id butonu

Teknik Özellikleri

Kapasite : 64 GB 128 GB 256 GB

Boyut ve Ağırlık: 138,4 milimetre uzunluğunda 67,3 milimetre eninde ve 7,3 milimetre derinliğinde bir görünüme sahip

Ekran: 4.7″ ekran büyük boy telefon taşımayı sevmeyenler için tercih sebebi. True Tone özellikli ekran, Haptic Touch özelliğe sahiptir. Parmak izine dayanıklı ve yağ tutmayan bir malzemeden ekran üretilmiştir.

Çip: A13 bionic çip Iphone’un en çok güvendiği çip modelidir.

Kamera: 12 MP Geniş kamera 6 adet iPhone efekti ile birlikte geliyor. Fotoğraf çekerken video çekimine, video çekerken fotoğraf çekimine hızlı geçiş tanıtımlarda öne çıkarılan özelliklerden. Focus Pixel sayesinde otomatik odaklanma sağlıyor. Yeni Nesil Akıllı HDR kullanılmış.

Touch ID: Şaşırtan bir diğer özellik gelecekte nostaljik diyeceğimiz touch tuşunun kullanılması olmuş.

Siri: Asistan özelliği olan Siri bu cihazda da her Iphone modelinde olduğu gibi diğer markalarla kıyaslanamaz bir kolaylık sağlıyor.

Güç ve Pil: Online video izleme için 8 saat, video oynatma için 13 saat, 40 saate kadar ses çalma, 30 dakikada en az %50 şarj gibi özelliklere sahiptir.

Kulaklık: Kablolu klasik Apple kulaklığı (afili adı, lightning konnektörlü earpod)

Çevresel Gereksinimler: 0° ila 35°C sıcaklık aralığında verimli çalışmaktadır. Ayrıca cihaz 3000 metre yüksekliğe kadar testlerden başarıyla geçmiş.

Kutu İçeriği: Adaptör, Şarj kablosu, belgeler, kulaklık

Fiyatı: 5299 TL ile 6599 TL aralığında. 17 Nisan Tarihi itibariyle bu fiyat aralığında 64Gb ile 256 GB kapasiteli olanların fiyatı değişiyordu.

Iphone 11 Pro modeline göre yarı yarıya fiyatıyla dikkat çeken iphone SE 2 modeli, üç yıl önce piyasaya çıkan Apple Iphone X modelinden ise ucuzdur. Kullanıcılar bunun nedenini merak ediyor.

iphone se 2 dış görünümü
iphone se 2 dış görünümü

Ancak Iphone modellerinde çıkış tarihine göre sıralama yapmak çok doğru bir kıyaslama değil. Apple cihazların hepsi benzer yazılım sürümlerini kullanıyor. Donanımlar tüm iphone cihazlarıyla uyumlu çalışıyor. Sıfır cihaz alacaklar için neredeyse tüm Iphone modelleri yeterli bir performans alınmasını sağlar. Tek ayrım nokta ise şu, kullanıcılar mümkün olduğu kadar yeni çıkmış cihazları tercih ediyor. Bu tercihlerinde de haksız sayılmazlar. Iphone cihazlarının her yeni yazılım güncellemesinde eski modellerinde yavaşlık olduğu söylenir. Bu söylentiler de zaman zaman yapılan testlerle ispatlanmıştır. Bu sebeple birkaç yıl önce pazara sunulmuş bir model yerine yeni çıkmış bir cihazı satın almak her zaman daha mantıklı bir tercih olacaktır.

iphone se 2 a13 çip
iphone se 2 a13 çip

En önemli kriter, fiyat konusuna gelelim. Fiyat olarak çok iyi bir seçenek olduğunu söyleyemem. Halen çok başarılı geri dönüşler alan Iphone XR gibi modellerin tercih edilmesi daha olasıdır. Ancak A13 çip kullanılan ve 2020’de üretilmiş ve telefon için 6.000TL’den daha az bütçe ayıran tüketiciler için Apple cihazlar arasında IPhone SE 2’nin alternatifi bulunmamaktadır. Zaten Apple tam da saydığımız bu kriterleri karşılaması için muhtemeldir ki bu cihazı üretmiştir.

iphone se 2 ön ve arka görünümü
iphone se 2 ön ve arka görünümü

Iphone pil süresi nasıl uzatılır isimli yazı da bu cihazı aldıktan sonra oldukça işinize yarayacak.

iphone se 2 kutu içeriği
iphone se 2 kutu içeriği

Aşağıda adresten Apple SE 2 cihazı satın alabilirsiniz:

https://www.apple.com/tr/shop/buy-iphone/iphone-se

Faydalı içerikleri lütfen takip etmeye devam edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here