Youtube için en iyi kameralar listesini hızlıca hazırlamak gerekiyor. O kadar çok satış oluyor ki sürekli yeni modeller ve hatta markalarla karşılaşıyoruz. Youtube, Instagram derken Vlogger salgını da dijital içerik üreticiliğini vurdu.

Bu insanlar bu kameralarla ne yapıyor demeden edemiyor istatistikleri görenler. Kamera satışlarıyla Youtube kullanım oranları arasında bir korelasyon olması çok değerli bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Youtube’un video blog alanını domine ettiğini çok rahat söylemek mümkündür.

youtube için en iyi kamera
youtube için en iyi kamera seçimi

Youtube öncesi insanlar video çekimlerini Blogspot gibi kişisel blogların yoğunlukta olduğu mecralarda paylaşıyorlardı. Ancak benim gibi meraklılar da bu istatistiği, metin blog oluşturma sayılarında bir azalma var mı diye de karşılaştırmak istiyor.İyi mi kötü mü yıllar gösterecek ama kötü olursa kötü olduğunun farkında olmayan insanlar yaşayacağı için aslında o kadar da kötü olmayacaktır. 😉 Hadi Youtube için en iyi kameralar listesini sıralamaya başlıyoruz.

Youtube İçin En İyi Kameralar

Sony A6600 en çok beğeni toplayan youtuber tercihi kamera olarak genelde karşımıza çıkıyor. En iyi kamerayı merak edenler için doğru yanıt Sony A6600 listenin geri kalanı da fiyat/performans da iyi çözümler sunan ve sorunsuz çalışan kameralardan oluşuyor. Youtube için en iyi kameralar listenizi oluştururken teknik özelliklerin yanında kullanım amacınızı da belirlemeyi unutmayın. Outdoor bir sporla ilgilenen bir vlogger için GoPro’nun alternatifini bulmak oldukça zordur.

  • Sony A6600

Sony A6600 Fiyat Performans olarak en çok tercih edilen kameraların başında geliyor. Sony A6600 satın almaları sonrası da en az şikayet edilen kameradır. Youtuber’lar için de video özelliği dolayısıyla tercih ediliyor.

en iyi kamera seçimi
en iyi kamera seçimi sony a6600
  • Canon EOS 70D Digital SLR

Bir başka efsane ise Canon EOS 70D Digital SLR, dijital kameralarda da efsane pozisyonunu koruyan Canon Youtube videoları üretmek isteyenlerin en çok tercih ettiği kameralardan. Ürünle ilgili şikayetler genelde odaklanmayla ilgili ancak kısa bir kılavuz turu ardından, sorun olarak söylenen durumun aslında uygun ışıkla kullanılmak için yardımcı işlevlerden biri olduğu anlaşılıyor. EOS 70D hem kolay bulunabilir hem de en iyi performansa sahip kameralardan biridir.

canon eos 70d
canon eos 70d dijital fotoğraf makinesi
  • Sony Cyber-shot DSC-RX100 VI

Sony Cyber-shot DSC-RX100 VI Özellikle eve sığamayan şehirli Vlog içerik üreticileri için benzersiz tercihlerden bir tanesini oluşturuyor. Bu sebeple hem kolay taşınır hem her koşulda hızlı odak yapan bir makine istiyorsanız, Sony sizi düşünerek bir model ortaya çıkarmış.

en iyi Sony Cyber-shot DSC-RX100 VI
Sony Cyber Shot DSC dijital kamera
  • Canon EOS 80D Digital SLR Camera

29 FPS değerinden 59 FPS değerine kadar çeşitli katmanlarla çekim yapabilen kamera yaklaşık 20.000 TL’ye alıcı buluyor.

canon eos 80d dijital kamera
canon eos 80d dijital kamera

En İyi Youtube Kamerası Nasıl Seçilir?

Youtuber için en iyi kamera seçimi yapmaya karar verdiğinizde bazı hemen cevap almak istediğiniz bazı sorular karşınıza çıkacaktır. SLR Nedir gibi, SLR single lens reflex olarak adlandırılır. SLR halen dijital fotoğraf makineleri için gelişmiş bir özellik olarak kabul edilir. Video içerik üretmek için de aynı şekilde işinizi kaliteli yapmanıza olanak verir. SLR sayesinde video içeriklerinizde daha iyi odaklanılmış bir düzene sahip olursunuz.

Kamera seçiminde eski üretim yılına sahip ancak halen pahalı gelecek bazı kamera modelleri ile karşılaşmanız mümkün. Bu konuyla ilgili de bir açıklama yazısı yazmaya çalışacağım. Ancak hızlı cevap, içerik üretiminde kalitenin gerçekten bazı markalar için üst noktalarda olmasıyla açıklanabilir. SONY veya Canon markalarının 5-6 yıl önce ürettiği kameralar halen iyi bir sonuç almanıza neden oluyor.

Dolayısıyla kamera tercihi yaparken elinizi çok da korkak alıştırmayın. Kamera tercihinde yakın zamanda üretilen birçok kameranın yıllar boyu kullanılacak kapasiteye sahip olduğunu biliyoruz.

en iyi youtube kameraları
en iyi youtube kameraları

En iyi kamera seçimini yaparken FPS ve mercek özelliklerini araştırmanızı öneriyorum. Bu değerleri ve bütçenizi kıyaslamanız yeterli olacaktır. Örneğin elde kolay taşınması veya stüdyoda kolay sabitlenmesi gibi beklentileriniz varsa zaten cihazın görsellerinden kolayca bu durumu anlamanız mümkün olacaktır.

Telefonumla Youtube Videosu Üretebilir Miyim?

Kullanıcıların bir diğer merak konusu ise iyi bir kameraya sahip akıllı telefonlar ile video üretip üretemeyecekleri oluyor. Elbette birçok cihazın kamerası HD özellikler sunuyor. Dolayısıyla youtube için video üretmek mümkündür. Ancak sabitleme sorunları ve yüksek kaliteli çekimlerde şarj sorunları video üretmek için bazı sorunları beraberinde getiriyor. Telefonla youtube için video üretmek mümkündür. Birçok kullanıcı telefonlarına bazı uygulamalar yüklüyor ve bu uygulamalar sayesinde ürettikleri videonun dikey ve hoş olmayan bir görüntüde oluşturulmasını engelliyor.

Telefonla youtube video içeriği üretmek isteyenler için uygulamalar ve aparatlar da 2020 yılında oldukça yoğun ilgi görmeye başladı.

Youtube için en iyi kameralar yazımı beğendiyseniz, en iyi kulaklıklar içeriğini okumanızı tavsiye ederim.

Youtube’a içerik üretimi yapan kişilerin ilgilenmesi gereken içerik üretimi ile ilgili konularda da yakın zamanda bir seri hazırlamak gerekiyor. Video içerik üretenlerin çok kaliteli içerikleri az sayıda yapmaları veya çok kalitesiz çok fazla içerik üretmeleri bugünlerin sorunu durumunda görünüyor.

Video içerik üretiminde kamera kalitesi en önemli kriter diyebilirim. Teknolojiyi yakından takip eden biri olarak, Youtuber’ların kamera güncellemeleri sonrası kitleleri bile değişiyor. Daha çok etkileşim alıyorlar daha az montaja ihtiyaç duyuyorlar. Bunun farkında olmasalar bile video içeriğin kalitesi en önemli kriterdir. Diğer kriterler ise önemsiz gibi görünen ancak profesyonel ekipman olarak içeriğe dahil edildiğinde izlenme kalitesini artıran bir başka donanımdır. İşte bu önemli donanım bir çoğunuzun aklına geldiği gibi mikrofon görüntü kalitesinin tamamlayıcı unsurlarından en önemlisidir.

İyi bir ses ve görüntü ekipmanınız varsa geriye sadece başlığınıza uygun içerikler üretmek kalıyor. Kamera kalitesine yeterli önem verilmeye başlandı. Artık bu noktada nasıl iyi bir kamera seçerim diyenler için yorumlarımızı ve en iyi listemizi paylaşmaya çalıştım. Benzer konulardaki içeriklerde görüşmek üzere🙂.

https://www.amazon.com/s?k=camera

https://www.teknosa.com/fotograf-makinesi-kamera?utm_source=kameralar&utm_medium=teknofesor&utm_campaign=teknofesor-organic

Faydalı içerikleri lütfen takip etmeye devam edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here