iOS 13 beta yazılım güncellemesi nasıl kurulur öğrenmek isterseniz yazıyı okumalısın. Okuduktan sonra yapacağınız değişikliklerin sorumlusunun Apple olduğunu da unutmayın. Apple her güncellemeden sonra bazı cihazlarda sorunlar olabileceğini söylüyor.

Apple, ilk kez iOS 13 ve iPadOS 13’ü tanıttıktan bir aydan kısa bir süre sonra, halka açık beta programını açtı. Genel beta, iPhone’larda ve iPad’lerde çalışacak olan işletim sistemidir. Erken sürümlerini test etmeye yardımcı olmak isteyen herkese açıktır açıklaması yapıldı.

ios13 beta yazılım güncellemesi özellikle haritalarda yeni özellikler getirmiş
ios13 beta yazılım güncellemesi özellikle haritalarda yeni özellikler getirmiş

Bu yıl iki farklı iOS sürümümüz var. Biri, iOS 13, iPhone ve iPod Touch için, diğeri iPadOS 13, iPad’e adanmış bir işletim sistemi. Yeni çoklu görev özellikleri ve Safari’nin masaüstü sınıfı bir sürümünü sunuyor. Her iki yazılım güncellemesi de, sistem genelinde genel bir karanlık mod, yeni gizlilik özellikleri ve geliştirilmiş Apple Maps gibi özelliklerin uzun bir listesini içerir. Apple ayrıca, Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı açılış konuşmasında WatchOS 6, MacOS 10.15 Catalina ve TVOS 13’ü de duyurdu. Pazartesi’den önce, iOS 13’ü test etmek isteyen herkesin ücretli bir geliştirici hesabına ihtiyacı vardı. Ancak, şimdi herkese açık beta programı ile, herkes iOS 13 ve iPadOS 13’ün yayın öncesi sürümlerini yükleyebilir. Ancak, dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var.

Yıllar boyunca, yaklaşan bir iOS sürümü için beta programı daha istikrarlı bir hale geldi. Ancak, bir sebepten dolayı beta sürümü deniyor, bitmedi. Uygulamalar crash olabilir, pil ömrü korkunç derecede azalabilir. Sık rastgele yeniden başlatmalar olabilir. İOS 13’ü test etmek istiyorsanız, beta yazılımı test ettiğinizi bilerek başlayın. Feedback uygulaması aracılığıyla geri bildirimde bulunarak kendinize ve Apple’a bir iyilik yapın. Bu konuda anlaştıysak artık geriye kalan işlemleri başlatabiliriz.

iOS 13 beta yazılım güncellemesi

Hatalarla ve rastgele sorunlarla ilgilenme istekliliğine ek olarak, iOS’un resmi sürümüne kolayca geri dönemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Mümkün, ancak iOS 13’te cihazınızla yapılan bir yedekten sonra geri yükleyemezsiniz.

Bu nedenle, bunu göz önünde bulundurun. Beta sürümüne geçmeden hemen önce cihazınızın yedeğini oluşturmak iyi bir fikir. Bunu yapmanın en iyi yolu iTunes’u kullanmak ve şifreli bir yedekleme oluşturmaktır.

Apple’ın Beta Yazılım Programını bilgisayarınızda ziyaret edin. Apple kimliğinizi kullanarak oturum açmanız ve ardından iOS veya iPadOS seçmeniz gerekir. Program, iPhone veya iPad’inizi yedeklemenizde size rehberlik edecektir. Sadece bu konuya göz atmayın ve devam edin. Şu anda bir yedek oluşturun ve sonra beta profilini indirip yükleyin. Profili indirmek için bu bağlantıyı iPhone veya iPad’inizde ziyaret edebilirsiniz.
apple ios yazılım güncellemesi
yazılım güncellemesi apple ios
Profili tamamıyla indirdikten sonra iPhone veya iPad’inizdeki Ayarlar uygulamasını açın. Profil, adınızın hemen altında görünecektir. Profile dokunun ve kurulumu onaylayın. Profil eklendikten sonra cihazınız yeniden başlatılır. Ardından iOS 13’ü indirip yüklemek için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme bölümüne gidebilirsiniz. Elbette, ücretli bir geliştirici hesabınız varsa. Geliştirici sitesinde araştırma yaparsanız yine de uygun kurulum profillerini bulabilirsiniz.
ios 13 beta ipad os yazılım güncellemesi
ios13 beta yazılım güncellemesi

iOS 13 beta yazılım güncellemesi işlemlerini tamamladıktan sonra güncelleme hakkında bilgi vermeyi unutmayın. Önceki ios güncellemeleri yazımızı okuyarak nereden nereye demek isterseniz yazıya ulaşın : )

IOS’un tüm güncel beta yükleme sorunlarında Apple ekibine ulaşabileceğinizi unutmayın. Apple kimliğinizle oturum açıp teknik destek için randevu talebinde bulunabilirsiniz. Apple’ın Beta sürümlerini yükleyenlerin son yıllarda eskiye nazaran çok fazla sorun yaşamadığını hatırlatmak isterim. Ayrıca yaşanan sorunlar genelde yazılımla ilgili olmuyor. Genellikle bazı uygulamaların geliştirici tarafındaki nedenler dolayısıyla uygulama uyumsuzluğu yaşanabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here