En hafif oyun bilgisayarı , daha doğrusunu söylemek gerekirse alanında bu zamana kadar üretilmiş en ince oyun bilgisayarı pazara sürüldü. MSI, Stealth 15M Slips Tiger adını verdiği modelde birçok oyun severin ortak derdine odaklanmış. Bu dert herkesin tahmin ettiği gibi kaba görünüm ve hafiflik.

Oyun bilgisayarına performans olarak ihtiyaç duyan ancak ağırlığı ve kalınlığı sebebiyle almak istemeyen kişiler oldukça çoğunluktadır. Ancak bugüne kadar teknoloji severler tercihlerini bir taraftan yana yapmak zorundaydılar. Artık bu zorunluluk yok oldu denilebilir. Üstelik PCIe Gen 4 ve ThunderBolt 4 erişimi olduğunu da söylersek, MSI Stealth 15M Slips Tiger ile ne başarıldığını net olarak ortaya koymuş oluruz.

MSI Stealth Tiger en ince laptop
en ince laptop piyasaya çıktı

MSI’ın 3 kilo 600 grama denk gelen ağırlığı bu kapasitede bir bilgisayar için oldukça başarılı. MSI Stealth 15M Slips Tiger için 3.7 pound ağırlık ve 0,63 inches kalınlıkta açıklaması yaptı. Bu ölçüler en yakın rakibinin biraz üzerindedir.

MSI’ın hafiflik konusundaki en yakın rakibi ise uzun zamandır tahtında yerini koruyan, Razer’s Blade 15 olarak biliniyor. Ancak Razer’s Blade incelik konusunda MSI’a şu an için yaklaşamıyor. MSI, Razer Blade’den tam 0,7 inch daha ince. Bu sayı da yaklaşık olarak 1,7cm ölçülerine denk geliyor.

Bu rakamlar, ilk başta çok büyük bir fark olmadığını düşündürebilir. Ancak burada önemli olan MSI gibi üreticilerin incelik ve hafiflik konusunda ürünlerini çıkartıyor olmasıdır. Aynı MacBook’un yıllar öncesinde incelik konusunda ürününe vurgu yapması gibi, MSI’da bu alanda bir oyun bilgisayarı üreticisi olarak tecrübelerini pazara sürmüş oldu.

Razer en iyi oyun bilgisayarları listesi içerisinde halen önemli bir yer ediniyor. Ancak listelerde yüksek sıralarda yer almasının en dikkat çekici yanı fiziksel özellikleriydi. Kullanıcılar Razer modellerini diğer bilgisayarlar ile karşılaştırdıklarında inanılmaz farklar görüyorlardı. MSI da bu farkı hissetmiş olacak ki bu fiziksel yönde en iddialı ürününü oyun severlere duyurmuş oldu.

Alüminyum kasa, Intel 11. Nesil Tiger Lake CPU ve Nvidia RTX 2060 Max-Q grafiklerin bir kombinasyonu olarak, karbon grisi veya beyaz renkte sunulacağı duyuruldu. MSI en çok eleştiri alan tarafı için de hayranlarını dinlediğini göstermiş oldu.

Oyun Laptopları Neden Ağır ve Kaba Oluyor?

İlk üretilen laptoplar, hard disk ve anakart gibi donanım birimlerinin boyut olarak büyük olması sebebiyle büyük boyuttaydı. Ancak günümüzde bu donanım parçaları oldukça hafif ve ince olarak üretiliyor.

Bu ince donanım elemanlarına rağmen halen istenilen incelikte ve hafiflikte laptoplar ise piyasada bulunmuyor. Bu duruma aslında laptopların tasarımları yol açıyor. Laptoplarda soğutma ve fan sistemleri parçalar arası belirli boşluklar olmasına yol açıyor. Bu boşluklardan dolayı laptop boyutları büyüyor.

MSI’ın incelik ve hafiflik yarışında şu an başı çekiyor olması ise teknoloji dünyasında daha geniş yankı bulacak. Oyun bilgisayarları aynı zamanda performans arayan kullanıcılar için de tercih sebebi olarak görülüyor. Örneğin yapay zeka ile ilgilenen yazılımcılar için bu türdeki laptopların alternatifi bulunmuyor. Dünyanın en hafif bilgisayarı fikrinin önemi de bu noktada karşımıza çıkıyor.

En Hafif oyun Bilgisayarı MSI Stealth 15M Slips Tiger Dikkat Çeken Özellikleri

MSI Stealth 15M Slips Tiger performans canavarı olmasının yanı sıra kullanılan teknoloji ile de dikkat çekiyor. MSI’ın bu modeli PCIe 4.0’ı da destekliyor. Bu sayede 2TB SSD kullanmak mümkün görünüyor.

Bu durum genelde pil ömründe olumsuz sonuçlara yol açıyor. Ancak tüm teknolojik gelişmelerde olduğu gibi her alanda maksimum beklenti içerisinde olmamak gerekiyor. Bu seviyede bir bilgisayar ve fiziksel özellikler bakımından tatmin edici noktalara dikkat edilmesi yeteri kadar başarılı hamle olmuş diyebiliriz. Bu özelliklerin yanında pil ömründe de maksimum beklenti içerisinde olmak doğru olmaz.

msi tiger ustten gorunum
msi tiger ustten gorunum

USB-C PD üzerinden şarj yapılabilmesi de mümkün. Bu durumda hızlı şarj ve yüksek performans grafik özellikleri oyun severlerin ihtiyaçlarına hitap ediyor. TB4 100 Watt tam da bu durum için tasarlanmış. Wi-Fi normal bir bilgisayar kullanıcısı için çok önemli değilken oyuncular için oldukça önemli. Her ortamda maksimum verim ve etraftaki sinyallerden minimum etkilenen bir donanım, her zaman oyuncular için arzulanan bir özellik olarak göze çarpıyor.

En hafif oyun bilgisayarı ve laptop ünvanına sahip olacak MSI Stealth 15M Slips Tiger Lake için ise henüz bir fiyat bilinmiyor. Ülkemizdeki MSI laptop fiyatları, Eylül 2020 itibariyle 7500TL ile 25000TL arasında değişiyor. Bu yeni modelin de 10000TL’den yüksek olacağını tahmin etmek şimdilik zor görünmüyor. MSI’ın ilk ince laptop deneyimi de bu model değil. Ancak diğer ince üretimde MSI’ın başarısız olarak işaretlendiği noktalar ısınma sorunuydu. MSI’ın şu anki yeni ürününde yine aynı hatayı yapacağını hiçbir uzman düşünmüyor.

Kaynak:

https://tr.msi.com/Laptops/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz