AMD Bisiklet üretimine başladığını açıkladı. Bugün itibariyle şirketin web sitesinde yer alan haberlere göre, AMD yeni pazarlara pedal çevirmeye başlayacak. AMD Bisiklet üretiminde iddialı bir pay sahibi olmaya hazırlanıyor.

Buraya kadar kulağa biraz tuhaf geldiğinin farkındayız. Ancak AMD Bisiklet üretimine geçeceğini duyurmadan önce bazı noktaları hatırlatmakta yarar var.

AMD dağ bisikleti
AMD dağ bisikleti

İlk olarak söylemem gerekir ki işlemciler ve tekerlekli araçlar dünyasında uçurum yok. Özellikle Intel tekerlekli araçlarda işlemci üretimi için çok başarılı bir çaba harcıyor. 2005 yılında Intel, pazardaki ortağı BMW ile otonom araçlar üzerine ciddi bir çalışma programına başladı. Intel’in bu alandaki atağı ise tesadüf olduğu için 2005 yılına denk gelmedi.

2005 yılında BMW, F1 Saubers Motor takımında ortak bir çalışma programı hazırladı. Intel de doğal olarak bu yıl içerisinde bazı geliştirmelerde öncelikle Saubers ve BMW takımlarını kullandı. BMW Saubers ortaklığında geçen yarışlarda Intel sonuçları etkileyen çok önemli teknolojik geliştirmeler yaptı diyemeyiz. Konu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler kaynaklardan detayları okuyabilir.

AMD Cruise model bisiklet
AMD’nin cruise bisikleti

Ancak Intel’in ve AMD’nin F1 rekabetindeki soğuk savaşına dikkat çekmek gerekiyor. Bu aşamada 90’lı yıllardan beri F1’de devam eden rekabet ilk defa farklı bir mecraya taşınmış oluyor.

AMD Bisiklet Dünyasında Pedal Çevirecek

Amd’nin Bisiklet üretimine başlayacağına inandıysanız, şimdi detaylarına biraz daha odaklanalım. Genellikle işlemci firmalarının yaptığı sponsorlu yatırımlar, yatırım yaptıkları markalara güç katıyor. Ancak işlemcilerin; uzay istasyonları, motor yarışları, jet uçaklar gibi alanlarda kullanılması performans ölçümlemek için, işlemci üreticilerine inanılmaz bir olanak sağlıyor.

AMD bisiklet için iki tane model ürettiğini açıkladı. Hızlı sele entegresi, kalın tekerlekler, 21 vites Shimano, 26 inç tekerlekler adeta göz dolduruyor. Üretilen iki model de çeşitli renk seçeneklerine sahip. AMD Custom Mountain Bike ve AMD Custom Cruiser Bike modellere verilen isimlerdir.

AMD Bisiklet Modelleri Üreterek Bu Sektöre Mi Girmeye Çalışacak?

AMD’nin bisiklet üretimi yaparak bisiklet pazarında yer edineceğini beklemek çok doğru olmaz. Aynı diğer büyük markalar gibi tekstil ürünleri de satıyor. Dolayısıyla AMD’nin bu alanda teknolojik bir geliştirmesi henüz bulunmuyor. Hızlı bir beklenti içerisine girmeye de gerek yok. Ancak bazı istatistiklere de dikkat etmek gerekiyor. Pandemi döneminde bisiklet ve elektrikli bisiklet satışlarında beklenmedik ölçüde bir büyüme oldu. AMD’de bu alandaki girişimlerini daha geniş ölçüde hızlandırabilir.

AMD Bisiklet
AMD Bisiklet

Bir işlemci markası bisiklete nasıl bir katkı sağlar diye düşünebilir. Ancak bir bisiklete; GPS, soğutma birimleri, kontrol birimleri, güç kaynağı, ekran gibi donanımlar eklendiğinde işlemcinin önemli bir donanım parçası olacağını söyleyebiliriz. Aynı zamanda telefonların araç entegrasyonlarında kullanılan yazılımların bisikletler için de kullanılacağı konuşuluyor. Bu sebeple AMD’nin prototip ve fan amaçlı üretimleri ilerleyen yıllarda profesyonel üretimlerle karşımızda yer alabilir. Bisiklet 299$ fiyatla şimdilik sadece ABD’de satışa sunuluyor.

Mercedes-AMG ikilisinin ve AUDI’nin de benzer prestij bisikletler ürettiğini hatırlatmak meraklıları için iyi olacaktır.

Kaynaklar:

https://www.intel.com/pressroom/kits/intelbmw/

https://amdfanstore.com/amd-custom-cruiser-bike/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz