Bilgisayar alırken marka olması mı, Toplama olması mı Önemlidir işte bilgisayar alacakların ilk karşılaştıkları soru. Yeni bir bilgisayar alırken ya da ilk bilgisayarımızı alırken hepimizin heyecanlandığı, içi içine sığmadığı olmuştur. Bilgisayar alırken hepimiz için en önemli sorun başlangıçta bilgisayarın mali değeri olarak görünse de asıl sorunun para olmadığı bir sonraki aşamada yani ürün satın alma aşamasında karşımıza çıkmaktadır.

Bir bilgisayar satış mağazasına gittiğinizde ya da bir e-ticaret sitesinde almak istediğiniz bilgisayara karar vermek bir çok kullanıcı için günümüzde hiç de kolay olmasa gerek. Bilgisayar teknolojilerinin her gün yenilenmesi, her gün yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi, ürün çeşitliliği, teknolojik kavramların anlaşılmasının zorluğu vb. nedenler üzerine maddi kaygılar da eklendiğinde doğru bilgisayar tercihi yapmak insanları stres altına sokan önemli bir konu haline dönüşmektedir.

Tabi ki sadece bilgisayar alırken değil tüm alışverişlerde insanoğlu kendisi için doğru olanı yani en iyi ürünü en uygun fiyata almayı hedeflediğinden bazen günlerce, haftalarca hatta aylarca süren araştırmalar ortaya çıkabilmektedir. Elbette bilgisayar alırken bazı temel kavramları bilmek önemlidir. Bu kavramları bilmek demek bilgisayar mühendisi seviyesinde olmanız gerektiği anlamına gelmez. Tabi ki bilişim teknolojileri alanında eğitim almış bir bilgisayar mühendisi yakınınızdaysa ona da danışmanız iyi olur. Peki siz bilgisayar alırken kendiniz karar vermek istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz. İşte bu yazımızda vereceğimiz ipuçları tercihlerinizi kolayca oluşturmanızı sağlayacak.

marka bilgisayar mı toplama mı bilgisayar mı
marka bilgisayar mı toplama mı bilgisayar mı

Bilgisayar alırken marka olması mı toplama olması mı önemlidir

 1. Bilgisayar satın almanın ev ya da otomobil almadan farkı yoktur. Yani özelliklerin ve buna bağlı olarak ürün fiyatının üst limitini görmek hiç de kolay değildir. O nedenle sizin için ortalama bir ürün fiyatı belirleyerek tercihlerinizi yönlendirmeye başlayabilirsiniz. Böylece üç aşağı beş yukarı bu ortalama değeriniz seçtiğiniz ürünlere göre değişiklik gösterse de bu sizi maddi anlamda çok da yıpratmayacaktır.
 2. Bilgisayarı niçin kullanacaksınız? Bir yazılımcı mısınız, mimar mı, yazar mı, oyun oynayan bir kişi mi yoksa bir grafiker mi? İşte bu sorunun cevabını vermek aslında bilgisayar donanımlarını tanımayı gerektiriyor. Çünkü örneğin iyi bir yazılımcıysanız işlemci, ram, grafik kartı gibi donanımların oldukça iyi olması gerekirken, bir mimarsanız bunlara ilave olarak yüksek çözünürlüklü ve geniş boyutlu bir monitör tercih edebilirsiniz. Oyun oynayan biriyseniz bunlara ilave olarak iyi bir soğutma sistemi, fare ve hatta klavye seçimi bile sizin için önemlidir.
 3. Peki bilgisayarınızı her yere götürmek sizin için önemli mi? Eğer bilgisayar sadece ofiste veya evde duracaksa yüksek performanslı bir masaüstü bilgisayarı aynı özelliklerdeki bir laptop tan daha düşük fiyatlara satın alabilirsiniz. Hatta laptoplara sonradan ilave parçalar eklemenin zorlukları düşünüldüğünde masaüstü bir bilgisayar sistemi avantajlı olabilir.
 4. Masaüstü(Desktop) veya Dizüstü(Laptop) tercihinde marka mı yoksa toplama mı sizin için önemli? Bu sorunun cevabını verirken laptoplar için durum nispeten daha kolay gibi görünse de önce masaüstü sistemleri anlatarak işe başlayabiliriz. Bilgisayar piyasalarında bazı masaüstü bilgisayar markalarının önde olduğunu görmekteyiz. Şunu üzülerek söylemeliyiz ki bu markalar pazarlama stratejisinden başka bir şey değil. Çünkü bu markalar bilgisayar parçaları üretmiyorlar. Bİrçok dünya şirketlerinde olduğu gibi Çin’e, dünyaya bilgisayar parçaları üreten fabrikalara gidiyorlar. Kataloğu açıyorlar Anakart, harddisk, RAM gibi parçaları seçiyorlar. Sonra dışarıdan görünecek Kasa, monitör, fare, hoparlör gibi parçaları istedikleri kalite, performans ve fiyata göre seçiyorlar. Sonra özellikle bu dış parçaların üzerine kendi istedikleri marka isimlerinin yazılmasını istiyorlar. Yani sizin de paranız varsa bilgisayar markası olarak satış yapabilirsiniz
 5. Bazı markalar gerçekten bu kataloglardan seçim yaparken birbiriyle uyumlu parçaları seçerken maalesef bazıları yanlış tercihler yapabiliyor. Yani her zaman marka tercihi yapmak sizin için doğru tercih olmayabilir. Marka bilgisayar almak aslında müşteri ilişkileri ve garanti hizmetleri gibi durumlar için faydalı olmasının dışında çok da gerekli görünmüyor ki bazı markaların bu konuda sınıfta kaldığını söylemek hiç te zor değil. Öyleyse masaüstü bilgisayar için bazı özel bilgisayar markaları hariç(mac gibi) toplama bilgisayar satın almak her zaman daha avantajlıdır denilebilir. Toplama bilgisayarda ise en önemli husus parçaların birbirleriyle uyumudur. Örneğin işlemci AMD ise anakart AMD uyumlu olmalı, işlemci Intel ise anakart Intel uyumlu olmalıdır. Burada öyleyse bilgisayar alırken marka olması mı toplama olması mı kararı sürecinde tercih sırası şöyle yapılabilir.
  1. İşlemci seçilir(Intel mi Amd mi), kaç Ghz hızında, cache bellek ve kaçıncı nesil. (detaylı bilgi için işlemcilerle ilgili yazımızı okuyabilirsiniz)
  2. İşlemciyle uyumlu anakart seçilir. Anakart üzerindeki portlar, slotlar, veri yolu hızı dikkate alınır.
  3. Anakart üzerindeki slotlara uygun grafik kartı ve RAM tercihi yapılır.
  4. Bilgisayarın performansı için sadece işlemcinin en iyi olması yeterli değildir. Önemli olan işlemci, RAM, grafik kartı ve sabit diskin birlikte düşünülmesidir.
  5. RAM kapasitesi bilgisayarın çalışmasını doğrudan etkiler o nedenle yüksek GB kapasiteli RAM bellek tercih etmek her zaman geçerli bir kuraldır.
  6. Grafik kartı da özellikle video/animasyon, oyun, mimari çizimler ve yüksek çözünürlüklü işlemlerde oldukça önemlidir. Yüksek Gblarda ekran kartları tercih edilmelidir.
  7. Bu ana parçalar dışındaki parçalar da tercih tamamen kullanıcının zevkine kalmıştır.Laptop bilgisayarlar da durum yukarıda özetlenenlerden çok da farklı değil. Ancak boş bir laptop kasası alıp içerisine parça toplamak da mümkün değil. O nedenle mecburen laptop markaları üzerinden tercihlerinizi yapıyorsunuz. Masaüstü bilgisayar tercihlerinde geçerli kurallar burada da aynen geçerli. İlave olarak laptop bilgisayarlarda grafik kartının paylaşımsız olmasına mutlaka özen gösterin. Hibrit disk yapısı ya da SSD diske sahip bir laptop günümüzde daha yüksek performansa ulaşmanızı sağlar. İşlemcinin hızı, cache belleği ve nesil bilgisi de önemli. İşlemci nesliyle ilgili önce paylaştığımız yazımız bu konuda size önemli bilgiler verecektir. Yine laptop pil teknolojisi de önemli bir detay. Tüm bunların dışında laptop dışında yer alan portlara da dikkat etmeniz önemli. Bazı laptoplarda dvd/blueray gibi aygıtlar olmayabiliyor. Ekran boyutu, klavye ışıkları vs gibi bir çok detay da sizin için önemli olabilir. Hatta dahili webcam in çözünürlük değeri bile birçok kullanıcı için önemli diyebiliriz. Yine yüzeydeki malzeme kalitesi, laptop markalarının garanti şartları ve müşteri ilişkileri de dikkat etmeniz gereken detaylar arasında. 

   marka bilgisayar mı toplama bilgisayar mı
   marka bilgisayar mı toplama mı

Burada özetlemeye çalıştığımız bilgiler size karmaşık gelmiş de olabilir. Sürecin sonunda ve başlarken detaylı bir bilgi arıyorsanız en kısa kaynağı okuduğunuzu garanti edebilirim. Bilgisayar Alırken Marka olması mı, Toplama olması mı Önemli sorusuna artık fazlasıyla verecek bir cevabınız var.

Nasıl Bilgisayar Toplanır? Bilgisayar Toplamak -1

Toplama bilgisayar kararı verilmişse nasıl toplanması gerektiği ile ilgili yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Şunu unutmayalım araba alırken bir tamirci hassasiyetiyle motoru, kaportacı hassasiyetiyle boyasını, lastik ustası gibi yol tutuşu değerlendirmemiz ne derece zorsa bilgisayar işi de benzer zorluklar barındırmaktadır. Bilgisayar alırken marka olması mı toplama olması mı önemli bu sebeple tercih yapacak kişilere özel bilgiler sunduk. Buradaki tavsiyelerimizin gelecekte bilinçli teknofesörler olmanızı sağlayacak yolda sizlere ivme kazandırmak için hazırlandığını unutmayınız.

Teknofesörleyin

  

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz