Günlük yaşamımızda bazı teknolojiler kullanmamıza rağmen, alışkın olduğumuz için buna aşinayız. Nesnelerin İnterneti için yazılım geliştirme bu açıdan yeni bir alan değildir. Aslında, herkesin bildiği gibi, internet 90’lı yılların başında tüm dünyada kullanılmaya başlandı ve hız ve performans açısından önemli ilerlemeler kaydetti. Geçmişte, internete bağlanırken akla gelen ilk cihaz bilgisayar, internet bağlantısı için gerekli donanım ise faks / modem kartı ve telefon hattıydı. Günümüzde, internete bağlanma konusunda hemen hemen her teknolojik cihazın yetenekleri arasında bir durumla karşı karşıyayız.Dizüstü bilgisayarlardan kişisel bilgisayarlara, sunucu bilgisayarlardan süper bilgisayarlara, akıllı saatlerden diğer giyilebilir teknolojilere kadar birçok platform akla geliyor.

Akıllı ev teknolojilerinden robotik sistemlere, otomobil araç bilgisayarlarından uçak teknolojilerine kadar çok çeşitli cihazları düşünebiliriz. Şimdi bu cihazlar bir şekilde internete bağlanıyor, böylece veri alışverişi yapabiliyorlar. Tüm bu cihazların internete bağlı olması, 7’den 70’e herkes için çok yaygın bir durum haline geldi. Bu sıradanlık, 2000’lerin başında Nesnelerin İnterneti’ne çevrildi. Nesnelerin İnterneti kavramının tanıtılmasıyla, insanlığın dikkati bu alana yoğunlaştı. Yazılım ve donanım teknolojileri alanında geliştirilecek olduğu bilinen bir gerçektir Nesnelerin İnterneti  dünya gündeminin ön planda olacak gelecekte

Nesnelerin İnterneti için yazılım geliştirme
Nesnelerin İnterneti için yazılım geliştirme

Nesnelerin interneti, İnternet’e yalnızca bir cihazın bağlı olduğu anlamına mı geliyor?

Tabii ki hayır. Bu kavramı anlamak için birçok cihazın çalışması incelenebilir. Bu kavramı birkaç örnekle anlamaya çalışalım. İnternete bağlı bir buzdolabı düşünün. Ürünleri buzdolabının kitapçığında gösterildiği gibi buzdolabının raflarına yerleştirirsiniz. Ardından buzdolabınızın ayarlar penceresinden çeşitli kullanıcı ayarları yaparsınız. Örneğin, salatalık rafında 300 gr salatalık kaldığında, buzdolabınız markanın kendisinden 3kg salatalık sipariş edebilir. Veya salatalığınız aynı anda biterse, domatesler düşükse ve aynı anda süt kalmamışsa süpermarketten sipariş verebilirsiniz. Örneğimizi biraz daha güçlendirelim.  İnternete bağlı başka bir buzdolabı düşünün. 12 ay boyunca buzdolabının raflarından yeme ve içme alışkanlıklarınızı analiz ediyor ve her gün alışkanlıklarınızı öğrenmeye devam ediyor. Yıl sonunda haftanın hangi gününde, hangi ayda, hangi sezonda, hangi sıklıkta ve hangi ürünün piyasadan sipariş edileceğine karar verir. 

Nesnelerin İnterneti için yazılım geliştirme ortamları
Nesnelerin İnterneti için yazılım geliştirme ortamları

Ya da öğleden sonra eve gelmeden önce düşünün. Kolunuzdaki akıllı saatiniz, vücudunuzdaki çeşitli değerleri ölçerek yediğinizi biliyordu. Öğleden sonra, ev kapınıza girdiğinizde, akıllı saatiniz evinizde internete bağlı birçok cihazla iletişim kurdu ve eve geldiğiniz tüm cihazlara rapor verdi. Bu cihazlardan biri ev buzdolabınız. Televizyona geçtiniz ve bir süre sonra akıllı saatiniz size meyve yemenizi söyledi. Buzdolabının yanına gittiniz ve baktığınızda, yemeniz gereken meyvenin kaloriye göre otomatik olarak dış bölmeye ayrıldığını görüyorsunuz.Öyle ki akıllı saatiniz buzdolabına önceden gerekli komutu gönderdi.  

şeylerin internet yazılım geliştirme iot
şeylerin internet yazılım geliştirme iot

Nesnelerin İnterneti için yazılım geliştirme örnekleri

Evet, bugün otoyolda, araçların iletişiminden evdeki cihazların iletişimine kadar her şey aslında Nesnelerin İnterneti. Birçok geliştirici için bu, ele alınması gereken en önemli konulardan biridir. Nesnelerin İnterneti’nde çalışacak yazılım geliştiricilerinin elektronik ve / veya donanım bilgisine sahip olmaları durumunda yeni teknolojiler geliştirmeleri zor görünmemektedir. Yazılım zaten donanım işletim olarak kabul edilir. Ciddi projelerin ortaya çıkması için elektronik, yarı iletken teknolojileri, mikrodenetleyiciler vb. Konuların bilgisi günümüzün geliştiricilerine önemli bir bakış açısı kazandırmaktadır.Veya multidisipliner proje ekiplerine katılmak Nesnelerin İnterneti alanında çalışan geliştiriciler için iyi bir başlangıç ​​olabilir. 

nesnelerin interneti yazılım geliştirme
nesnelerin interneti yazılım geliştirme

Nesnelerin İnterneti için yazılım geliştirmek isteyen veya bu alandaki şirketlerine kazanç yüklemek isteyen kişilere makale yazmaya devam edeceğim. Pazar payı beklenmedik bir şekilde büyürse, teknolojide öncülük etmek yüksek kazanç sağlar. Bu nedenle, önde gelen teknoloji üreticileri tarafından oluşturulan içerik takip edilmelidir. IBM , Nesnelerin İnterneti hakkında ayrıntılı bilgi sağlar ve gelecekteki cihazlar için incelemeler hazırlar. Takip etmenizi öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz