Bill Gates ve Melinda Gates boşanması teknoloji dünyasına bomba gibi düştü. Bill Gates’in dünyanın en zengin insanlarından biri olması, bu boşanmayı diğerlerinden ayrı bir yere getirdi.

New York (CNN Business) haberine göre, Bill ve Melinda Gates, 27 yıl sonra evliliklerini sona erdireceklerini açıkladı.

bill gates boşanıyor
bill gates boşanıyor

Çiftten gelen ortak açıklamada yer alan bilgilere göre , “İlişkimiz üzerinde çok düşündükten ve çok çalıştıktan sonra, evliliğimizi sona erdirme kararını verdik” deniyor.


Çift, hayırsever örgütleri olan Bill ve Melinda Gates Vakfı‘nı 2000 yılında birlikte kurdu. Web sitesine göre, o zamandan beri vakıf küresel sağlık, yoksulluğun azaltılması ve daha fazlasıyla ilgili çok çeşitli girişimlere 53,8 milyar dolar harcadı.
Açıklamada, “Üç inanılmaz çocuk yetiştirdik ve tüm insanların sağlıklı ve üretken bir yaşam sürmesini sağlamak için tüm dünyada çalışan bir temel oluşturduk” diyor. “Bu misyona olan inancımızı paylaşmaya devam ediyoruz ve vakıfta birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz, ancak artık hayatımızın bu sonraki aşamasında bir çift olarak birlikte büyüyebileceğimize inanmıyoruz.
Melinda Gates Pazartesi günü Washington, King County’de boşanma dilekçesi verdi ve bir yargıçtan çiftin ayrılık sözleşmesine dayanarak evliliği feshetmesini istedi. Kamuya açık belgelerde hiçbir mali ayrıntıya yer verilmedi.

bill gates boşanıyor
bill gates boşanıyor


Bill Gates, dünyanın en zengin insanlarından biridir. Bloomberg Milyarderler Endeksi sıralamasına göre, Şubat ayı itibarıyla net değeri 137 milyar dolardı.

Bill Gates 27 yıllık evliliklerinin bitişini ise bir tweet ile takipçilerine duyurdu.

Bill Gates ve Melinda Gates Microsoft’ta tanıştılar

65 yaşındaki Bill Gates ve 56 yaşındaki Melinda Gates, Bill Gates’in kurduğu ve o sırada CEO olarak görev yaptığı Microsoft’ta bir araya geldi. Birinci sınıf MBA mezunlarında şirkete katılan tek kadın olarak, ürün müdürü pozisyonunda göreve başladı ve sonunda bilgi ürünleri genel müdürü olarak çeşitli pozisyonlarda görev aldı.

1987’de New York’ta bir iş yemeğinde şirkete katıldıktan kısa bir süre sonra tanıştılar.
Karşılaşmayı Melinda Gates, “The Moment of Lift” kitabında anlattı: “Geç geldim ve yan yana iki boş sandalye olan biri dışında tüm masalar doluydu. Birine oturdum. Birkaç dakika daha sonra Bill geldi ve diğerine oturdu.
Çift, 1994’te Hawaii’de evlendi.

Geçtiğimiz yıl boyunca Gates, vakıfları aracılığıyla Covid-19’a karşı mücadelede ve tedavi ve aşı geliştirme çabalarında yer aldı ve bunları dünya çapında eşit bir şekilde dağıttı. Aralık ayı itibarıyla grup, küresel pandemik müdahaleye toplam 1.75 milyar $ taahhüt etmişti.
Mart 2020’de Bill Gates, iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları da dahil olmak üzere “hayırseverlik önceliklerine daha fazla zaman ayırmak” için Microsoft ve Berkshire Hathaway yönetim kurullarından istifa etti.
Melinda Gates, çiftin ayrılığını doğrulayan yatırım şirketi Pivotal Ventures’ın da kurucusudur.
İkili Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, “Bu yeni hayatta gezinmeye başladığımızda ailemiz için alan ve mahremiyet istiyoruz” dedi.

Melinda Gates Dünyanın En Zengin İkinci Kadını Olabilir

Hayırsever ve kadınların güçlenmesi için kampanya yürüten Melinda Gates, 73 milyar dolarlık bir servetle dünyanın en zengin ikinci kadını olabilir.

Melinda Gates, Seattle, Washington’daki King County yüksek mahkemesinde Pazartesi günü sunduğu boşanma dilekçesinde, gezegenin en zengin adamlarından biri olan multibilyoner Microsoft kurucu ortağı Bill Gates ile olan evliliğinin “telafi edilemez bir şekilde kırıldığını” belirterek, mahkemelerin çiftin toplam 146 milyar dolarlık (105 milyar sterlin) servetini paylaştırmasını istedi.

Servetin yarı yarıya bölünmesi bekleniyor. Melinda Gates boşanma dilekçesinde evlilik öncesi bir anlaşma imzalamadığını belirtti. Washington eyaleti yasasına göre çiftlerin boşanmasının beklendiği ifade ediliyor.

Bu devam ederse, kısa süre önce kızlık soyadı French’i sosyal medya profillerine tanıtan Melinda French Gates, yalnızca miras kalan serveti yaklaşık 83 milyar $ değerinde olan 67 yaşındaki L’Oreal sahibi Françoise Bettencourt ,Meyers’in arkasında yer alacak.

Boşanma, aynı zamanda, milyarder Warren Buffett’den Birleşik Krallık hükümetine kadar diğer bağışçılardan da nakit çeken vakıf aracılığıyla çiftin hayırsever çabalarının geleceğini sorguluyor. Çift, vakfın eş başkanları olarak kalacaklarını söylese de, bazı uzmanlar boşanan çiftin hayır kurumunun gelecekteki yönü hakkında farklı ve güçlü görüşlere sahip olabileceğini öne sürüyorlar.

Kurulduğu 2000 yılından bu yana 135 ülkedeki projelere 50 milyar dolar veren Gates Vakfı ve hala 43 milyar dolar değerinde varlığa sahip Seattle merkezli 1.600 çalışanı olan geniş bir vakıftır.

Çocuk felci gibi bazı hastalıkları tamamen ortadan kaldırmak için büyük hedeflerle küresel sağlık, eğitim ve cinsiyet eşitliğini iyileştirme projelerine odaklanıyor. Doğal afet durumlarında da destek sağlamaktadır. Vakıf, geçen yıl acil koronavirüs tıbbi malzemeleri, KKD ve aşılar için 1,8 milyar dolar sağladı. Bir nesil içinde sıtmayı denemek ve yok etmek için 2 milyar dolar ve ABD’deki beyaz olmayan öğrencilere yardım etmek için 1.6 milyar dolar ayrıldı. Guardian’ın Küresel Geliştirme web sitesi, vakıf tarafından desteklenmektedir.

melinda gates bill gates yürüyor
güneşli bir günde gates çifti işe gidiyor

Stanford Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Rob Reich şunları söyledi: “Gates vakfı bir aile vakfı olduğundan ve Gates ailelerini parçaladığından, boşanmanın vakıf ve dünya çapındaki çalışmaları için büyük yankıları olabilir.” Microsoft şirketindeki gelişmeler ise yine bir başka yazımızda dünden bugüne tüm ayrıntıları ile takip edilebilir.

Çiftin şaşırtıcı kişisel serveti, 130 milyon dolar değerinde Washington Gölü’ne bakan 66.000 metrekarelik ana evini ve San Diego yakınlarındaki okyanus kıyısındaki 43 milyon dolarlık sahil evi, Florida’da 59 milyon dolarlık bir çiftlik ve 492’lik bir dizi tatil evini içeriyor. Wyoming’de acre çiftliği.

Mülk portföyünün yanı sıra, çiftin birkaç özel jeti ve nadir bir 2 milyon dolarlık Porsche 959 ve elektrikli bir Porsche Taycan da dahil olmak üzere bir araba filosu var. Seattle’dan Washington Gölü’nün karşısındaki Medina’daki ana evleri, 23 arabaya kadar alabilen garajlara sahiptir.

Bill Gates: “Evliliğimiz Sevgisizdi”

Bill Gates golf kulübünde arkadaşlarına yaptığı açıklamayla dünya basınının gündemine bomba gibi düştü. Bill Gates’in golf arkadaşlarına, boşanma kararını kamuoyuna açıklamadan önce bir süredir ayrı hayatlar yaşadıklarını ve sevgisiz bir evlilik sürdürdüklerini itiraf ettiği ortaya çıktı. The New York Post’a göre Bill Gates, yakın zaman önce arkadaşlarına bu evliliğin bittiğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz