Hemen hemen her yaştan insan Instagram kullanıyor ve birçok insan da Intagram üzerinden para kazanıyor. Fakat bu işe yeni başlayacak kişiler veya sadece merak edenlerin cevabını bilmediği bir soru var. Instagram’dan nasıl para kazanılır? Instagram’dan para kazanmanın birkaç modeli var. Bu yazıda Instagram’dan para kazanma modellerinden bahsedeceğim.

Satış Yaparak Instagram’da Para Kazanma

Satış yaparak para kazanma deyince akla ilk gelen şey, ürün satmak oluyor. Satılabilecek şeyler sadece ürünle sınırlı kalmıyor ya da ürün satışlarının farklı süreçleri oluyor. Akıllara gelen hemen her ürünün ya da fikrin Instagram’da satılması mümkün.

Satış yaparak Instagram üzerinden para kazanma dendiğinde, bu işe yeni başlayacak olan insanların aklına bir sürü ürün çeşidi geliyor ve nereden ne şekilde başlamaları gerektiği konusunda zorluk yaşıyorlar. ‘’Erken kalkan yol alır’’ misali, bu işe erken başlayanlar, düzenlerini oturtmuş durumdalar. Ama hiçbir şey için geç değil. Bu durumda aslında Instagram’dan satış yaparak ne kadar kazanılır gibi sorular akla geliyor fakat, bu bambaşka bir konu. Hangi hesabın ne kadar kazandığını tespit etmek imkansız değil, fakat tahmin etmesi zor bir durum. Çok takipçisi olan ve çok fazla görseli olan hesapların çok kazandığına dair bir şey söylemek doğru olmaz. Neticede, gerçekte yaşadığımız ile sosyal medyada yansıyanı ayırt etmek gittikçe güçleşiyor. Toplumdaki ekonomik dalgalanmalar nasıl reel hayattaki satışları zorlaştırıyorsa, online satışları da etkiliyor.

Ürün Satışı Yaparak Instagram’dan Para Kazanma

Instagram’daki satış yapan hesapların bazıları günlük hayatlarında da bu ürünü satıyor. Bu ne demek oluyor? Yani bir şahsın bir dükkanı var ve diyelim ki kıyafet satıyor. Butiğindeki kıyafetlerin aynılarını Instagram’a da koyuyor. Böylelikle kendi işini online ortama aktarmış oluyor. Bu yüzden hedeflediği şey, ek olarak butiğindeki satışların artırılması. Yani sıfırdan mal alıp satma sürecini yaşamıyor. Tabi bu butik eğer merkezi bir caddede yer almıyorsa ve bilinen bir butik değilse, satışların çoğu online mecralara yönlendiriliyor.
Diğer bir Instagram’da satış yaparak para kazanma türü ise bireysel satış yapmaktır. Yani diyelim ki bir kişi, toptancıdan bir miktar tesbih ya da takı ürünleri aldı ve onları herhangi bir dükkanı olmadan satıyor. Tüm mal alımı, kargolama ve ücretlendirme işlemlerini, kendi başına yürütüyor. Bu modelde satışa başlayacak kişinin sermayeye ihtiyacı oluyor.

Şu sıralar el emeği ürünler satarak para kazanma modeli de oldukça popüler. Bir dükkan olmadan, çok fazla bir sermayeye ihtiyaç duymadan, göze estetik gelen ürünlerin satışı da söz konusu. Mesela, evde yapılan düğün buketleri, el emeği göz nuru işlemeler, örmeler, çantalar, seramikler, takılar felan. Tabi bu süreç için de yapılacak işin miktarına göre sermayeye ihtiyaç duyuluyor.

instagram kazanan ünlüler
instagramdan kazanan ünlüler

Bir başka Instagram’da satış yaparak para kazanma türü ise, bir satıcının mallarını Instagram’da satması için bireylere başvurmasıdır. Bu ne demek oluyor? Diyelim ki ben Instagram’da satış yapmak istiyorum, ama bu işe herhangi bir sermaye yatırmak veya üretim kısmıyla alakalı bir sürece dahil olmak istemiyorum. Kırtasiye malzemeleri satan bir dükkan ile anlaşıyorum ve o dükkanın mallarını satıyorum. Fakat ürünler bana hazır geliyor ve fiyatları belirli. Bana ürünün tanesi için 3 Lira diyorlar (herhangi bir ödeme söz konusu değil) ve ürünün tanesini Instagram’da 4 Lira’ya satıyorum. Sadece satış üzerindeki komisyon bana kalıyor. Böylelikle en baştaki satıcı, dükkan ürünlerinin satışlarını artırmış oluyor. Bu ürünlerin Instagram’daki satışını yapan da aradaki küçük meblalı komisyonu almış oluyor. Yani ne kadar satış olursa o kadar para kazanılmış olunuyor.

Yapılan İşi Duyurarak Para Kazanma

Gelelim ürün satmadan Instagram üzerinden para kazanmaya. Bu modelde de satış işlemi var yanlış anlaşılmasın. Sadece bu modelde satılan şey ürün değil, yapılan iş veya emek. Diyelim ki bir halı yıkama firması var ve kendini duyurarak işlerini satıyor. Ne kadar çok kendini duyurursa, o kadar çok halı yıkama işi alacaktır. Yapılan işler duyurulmaya çalışılarak satışların artırılması hedefleniyor. Bir başka emek satışı da freelance iş yapanlardan gelsin. Mesela, bir grafiker piyasada iş bulmak istiyor ve profil sayfasında kendi yaptığı işi ön plana çıkararak aslında emeğini satıyor.

Instagram’dan İçerik Üreterek Para Kazanma

Hemen hemen her firma ya da işletme Instagram’da varlığını gösteriyor. Bu firmaların paylaşım yapabilmesi için içerik üretilmesi gerekiyor. Yani bu firmalar için grafik tasarım hazırlama, fotoğraf ve video çekimi yapmak Instagram’dan başka bir para kazanma yöntemidir. Bu durum biraz karışık, çünkü firmalar genellikle reklam ajansları ile çalışıyor ve küçük işletmeler de bu işi kendi çalışanlarına yaptırmaya yöneliyor. Fakat neticede, toplu içerik satın alan hesapların sayısı da oldukça fazla.

Reklam Alarak Para Kazanma

Instagram’dan para kazanma yollarından biri de reklam alarak para kazanma modelidir. Bunun için reklam alacak olan Instagram hesabının çok sayıda kişiye hitap etmesi ve etkileşimde olması gerekir. Bu durumu genel hatları ile şöyle örneklendirebilirim. Mesela, yazlık ayakkabı satıyorum ve ayakkabı modellerimi kitlelere yaymak istiyorum. Organik takipçi sayısının çok fazla olduğu hesapları gözüme kestiriyorum. Benim sattığım ayakkabıyı giyebilecek, tarzına uydurabilecek ve satışlarımı artırabilecek insanlara ulaşıyorum. Onlara sattığım ayakkabıların tanıtımını yapmaları için bir mebla teklif ediyorum. Instagram’dan reklam alarak para kazanma modeli gittikçe zorlaşıyor ve ücreletlerini tahmin etmek çok zor. Çok düşük ücretler de olabilir çok yüksek meblalar da olabilir. Hatta bazen sadece ayakkabının gönderildiği durumlar da oluyor. Özellikle ‘’influencerların’’ sayıları arttıkça bu rakamları tahmin etmek daha da güçleşiyor. Fakat tanınırlık arttıkça ücretlerin arttığını söylemek yanlış olmaz. Bu modelde de bir satış söz konusu. Bu kez satılan şey popülerlik ve imaj.

Instagram’dan para kazanmak için asıl önemli olan nokta, sizin ne kadar kazanmayı beklediğiniz ve neyi satmak istediğinizdir. Planlı ilerledikten sonra, süreçlerin size uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Eğer siz de bir şeyler satmayı planlıyorsanız, beklentilerinizi karşılayacak satışlar dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz