İnsanlığın yarısı karşı cins konusunda zayıf bu durum da tüm insanlığı ilgilendirir nitelikte. İlişkiler konusunda yapılan yeni bir araştırmaya göre, kişilerin karşı cinsle yakınlaşma durumlarında zorluklarla karşılaşması oldukça yaygın görülen bir durum. Nicosia Üniversitesi evrimsel psikoloji profesörü Menelaos Apostolou araştırmasında; “insan ilişkileri konusunda evrensel bilgi dağarcığımız oldukça kısıtlı ve pek çok psikiyatrist bu konuda yanlış inanışlara sahip” diyor.

“Örneğin psikanalistlerin bir erkeğe kadınlarla olan zayıf ilişkilerinin temelinde 5 yaşında iken annesiyle kötü iletişiminin yattığını söylemesi oldukça muhtemel. Fakat bu tarz yaklaşımlar oldukça temelsiz ve insanlara karşı cins ile iletişiminde pek bir yararı yok” diyen Apostolou şöyle devam etti: ” Evrimsel bakış açısı bize karşı cins ile olan ilişkiler ve zorluklarında yardımcı olabilecek güçlü bir araç. Bu yüzden pek çok insanın muzdarip olduğu bu durumda kullanılması gereken temel yol budur.”

İlikiler konusunda araştırma
“Ah Freud bana yol göster!”

Kıbrıs’tan 1116 kadın ve 780 erkeğin katılımıyla yapılan çalışmada görüldü ki her beş katılımcıdan biri samimi ilişkilerde zorluklar yaşıyor ve ve toplam katılımcıların yarısı bir ilişkiyi başlatmak ya da korumakta zorlanıyor. ” Buradan alacağımız ders ise eğer karşı cinsi etkilemede veya mevcut ilişkinizi korumakta zorlanıyorsanız pekte yalnız değilsiniz çünkü yetişkin nüfusun yarısı aynı sorunu yaşıyor” diyor Apostolou.

Araştırmacılar karşı cins konusunda yaşanan problemlerinin bu kadar yaygın görülmesinin sebebinin, insanların evrildiği sosyal çevre ile endüstriyelleşmiş günümüz dünyasının sosyal şartları arasında sekronizasyon olmaması olduğunu düşünüyor. Sözlerine devam eden Apostolou: “Ek olarak yaşandığınız zorlukların sebebi sizde bir problem olması değil, kullandığınız yöntemlerin optimal modern yöntemlerle uyuşmaması.” dedi.

Araştırmacılar ayrıca tespit etti ki; özgüven, seksüel fonksiyon, seçicilik, görünüşe verilen önem, kişilik gibi özellikler de ilişki başlatma ya da devem ettirmede önemli ayrıntılar. “Benim bilgim dahilinde bu çalışma, ilişki problemlerine ışık tutan ilk çalışma fakat bu durumu daha iyi anlayabilmek için çalışmalarımızı arttırmamız gerekiyor. Farklı kültürel ortamlarda bu araştırmanın bulgularını test etmek güzel bir başlangıç olabilir. Temel olarak sormamız gereken soru şu: Zayıf karşı cins ilişkilerinin temelinde ne yatıyor ve bu konuda neler yapabiliriz?” diyerek sözlerini tamamlayan Apostolou, insanlığın belkide en büyük problemlerinden birine ışık tuttu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz