Bilişim güvenliği uzmanlarına en çok sorulan sorulardan biri hackerlar telefonumu dinleyebilir mi oluyor. Kişisel verilerin her an ulaşılabilir olduğu tek cihazın mobil telefonlar olduğunu söyleyebiliyoruz. Çok değil yaklaşık on yıl önce bu sorunun cevabı bilgisayarlardı. Artık bilgisayarlar iş için daha çok kullanılıyor.

Cep telefonları ise her türlü kişisel dijital datanın tutulduğu bir cihaz ve platform olarak hayatımızdaki yerini günden güne geliştiriyor. Hackerlar telefon dinleyebiliyor. Bunu yapabilmelerine şaşırmamak gerekiyor. Hayatımızda kullandığımız uygulamaları ve cihazları hayatımızı kolaylaştırmak için yapanların aksine suistimal için çalışanlar da var. Birçoğunuzun bileceği gibi bu hackerlar; gray, black, white hacker olarak üç ana amaçta çalışıyorlar.

telefon dinlemek mümkün mü

Genellikle insanların çekindiği hayatlarında olmalarını istemediği hackerların kategorisi ise black. Siyah şapkalı bir hackerın en çok seveceği aktivite telefonunuza girmek olacaktır. Peki, yazımın başlığı olan hackerlar telefonu mu dinleyebilir mi, dinleyebilirse bunu nasıl yaparlar sorusunun biraz daha derinine inmeye başlayalım.

Hackerlar telefonumu dinleyebilir mi?

Hackerlar telefonunuzu dinleyebilir. Her hackerın bunu yapmasını ise beklemeyin. Sorunun bizi ilgilendiren cevabı, normal bir internet kullanıcısının telefonunu dinleniyor mu? Dinleniyorsa dinlendiğini nasıl anlarız?

Bugüne kadar gün yüzüne çıkmış dinleme vakalarının bir çoğunda kullanıcıların cihazları fiziksel olarak ele geçirilmiş. Ele geçirilen cihaza yüklenen yazılımlar aracılığıyla da dinleme işlemi gerçekleştirilmiş. Hatta telefon hediye edilen kişilerin de dinlendiği olmuş. Her hackerın telefonunuza kolayca ulaşamadığını bilin. Bazen yüksek paranoya olabiliyor. Bu tip durumlarda veri toplamanın kolay bir işlem olmadığını da unutmayın. Her hacker binlerce telefondan data elde edip bunları süzgeçleme konusunda yetenekli değildir.

Bir örnek vermek gerekirse milyonlarca kişinin iCloud bilgileri çalındı. Sadece ünlülerin fotoğrafları alınmış değil. Sadece onlarınki servis edildi diyebiliriz. Telefon dinlemesi de biraz buna benziyor eğer bir hacker tarafından telefonunuz dinleniyorsa ve bu binlerce cihaza yayılmış bir uygulama aracılığı ile yapılıyorsa konuşmanlarınızın kaydedilmesi oldukça zor. Genelde son kullanıcıların olmasını istemedikleri eylem telefonlarının bir kişi tarafından birebir dinlenmesidir.

hackerlar telefonumu dinleyebilir mi

Telefon nasıl dinlenir?

  1. Her akıllı telefonun ilk uygulamalarından biri Whatsapp oluyor. Whatsapp uygulaması milyar kullanıcıyı geçtiğinde, her teknoloji firması bu uygulamanın güvenliği hakkında iyi bir itibara sahip olduğunu vurguladı. İsrailli bir bilişim güvenliği tabanlı firma ise adı NSO Group, bir telefonu hedefleyip gönderdikleri script yardımıyla Whatsapp mesajlarını dinleyebildiklerini açıkladı.
  2. Facetime, bu uygulama Iphone cihazlarda yerleşik olarak geliyor. Facetime kullanılarak hackerların ortam dinlemesi yapabildiği haberlerde defalarca yer aldı. Şu anda bu yöntemden korunmak için birçok kişi Facetime özelliğini kapatmış durumda.
  3. GSM modüllerine saldırarak yapılan dinleme işlemleri de en çok korkulan yöntemlerden biridir. Bu yöntem aracılığıyla A1 ve A5 adı verilen şifreleme alanlarına saldırıda bulunuyorlar. Bu yöntemle bir GSM baz istasyonunu dinlenebilir hale getirmek ise bir yıl sürebiliyor. Hackerlar bu sebepten dolayı Stingrays adı verilen bir yöntem kullanıyorlar. Bu yöntem aracılığıyla baz istasyonu ile cihaz arasına giriliyor ve konuşma trafiği dinlenirken kullanıcının lokasyonu da takip edilebiliyor.
  4. Köprü yöntemi, bu yöntem ile cihazınıza yüklenen bir uygulama yardımıyla telefon aramalarınız dinlenebilir. Günümüzde ise hem android hem ios işletim sistemleri artık hangi uygulamanın hangi özelliğe eriştiğini gösteriyor. Eğer güvenmediğiniz uygulamalar mikrofona erişiyorsa bu durumu kontrol edin.
  5. Root yöntemi, bu yöntem aracılığıyla telefonu dinlemek için fiziksel olarak ele geçirmek gerekiyor. Cihaza yerleştirilen bir chip sayesinde cihazınızdan veri aktarımı yapılabiliyor. Siz telefonunuzu çöpe atana kadar da çalışan chip teknolojileri olduğu söyleniyor.
telefonum dinleniyor mu

Bir hacker telefon dinlemek isterse genelde yukarıdaki saydığımız yöntemleri kullanıyor. Günümüzde sürekli olarak uygulamalarda açık bulunması ile ilgili haberler yapılıyor. Artık bu haberlere şaşırılmasını doğru bulmuyorum. Ülkemiz ve dünyada bilişim güvenliği konusunda günümüzden çok önde olan uzmanlar var. Bu uzmanların da belirttiği gibi, hiçbir uygulama güvenli değil.

hackerlar telefonumu dinleyebilir mi

Telefonum Dinlenebilir mi?

Yukarıda saydığım 5 madde telefonum nasıl dinlenir veya telefonum dinleniyorsa hackerlar bunu nasıl başarmıştır sorularının genel bir yanıtıdır. Şu an kimsenin bilmediği yöntemler de kullanılıyor olabilir. Bunların bir zaman sonra açığa çıkmasını da bekleyemeyiz. Dolayısıyla önlem almanızı söyleyen her program ve uzman sadece açığı çıkmış olan yöntemlere karşı sizleri uyarmaktadır.

telefonu nasıl dinlerim

Hackerlar telefonumu dinleyebilir mi sorusunu yanıtlamaya çalıştım. Telefonum dinlenebilir mi konusuna benzeyen telefonum ele geçirilmiş olabilir mi isimli yazımda da benzer konulara değindim, meraklıları Teknofesör üzerinden erişebilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz