Coursera 103 milyon dolar yatırımı nasıl aldı sorusu Coursera geçmişini bilenler için çok da şaşılacak bir haber değil. Startup, girişimcilik, melek yatırımcılar gibi kelimeler hayatımızdaki yerini domine etmeye devam ediyor. Coursera da aynı Udemy gibi hayatımıza hızlı bir giriş yapan özellikle üniversite öğrencilerinin ve sektöründe deneyim kazanmak isteyen öğrenme heveslilerinin sık ziyaret ettiği bir platform.

Coursera Ücretsiz Öğrenme Platformu

Ücretsiz öğrenme platformu olarak Andrew NG tarafından hayata geçirildi. Kursun ilk günleri ünlü üniversitelerin herkese açık olarak verdiği video ve ders materyallerini barındırıyordu. Bu denli büyük bir hedefe odaklanarak mı kuruldu bilinmez, Coursera ilk yılında yaklaşık 100k aylık unique trafiğe ulaşarak kullanıcılarını ve kurucularını şaşırtmıştı. İnternetten birşeyler öğrenmek isteyen meraklılar, genelde aynı soruları soruyor ve sorunları tartışıyorlar. Dolayısıyla bu uzaktan eğitim ekosisteminin gelecek yıllarda daha fazla gelişeceğini tahmin etmek hiç de şaşılacak bir durum değil.

İnsanlar bu denli hızlı bir öğrenme sürecinde dünyanın en iyileriyle kendilerini kıyaslamak ve onlardan birşeyler öğrenmek için bilgisayar başında saatler geçiriyorlar. Kişisel bloglarda, topluluklarda ve sosyal medya gruplarında birbirleri ile Coursera videoları paylaşıyor ve deneyimlerini karşılıklı aktarmaya gayret ediyorlar. 40’lı ve 60’lı yaşlarında olan iki girişimci üniversite öğretmeninin kurduğu bu platform adından daha çok söz ettirecek.

Daphne Koller ve Andrew Hg Stanford üniversitesinde çalışan öğretim elemanları ve yaptıkları işi geliştirmeye devam ediyorlar. Her ne kadar yatırımcılar ve girişimciler son zamanlarda bu uygulamaların aldığı yatırımları konuşsa da bir uygulamayı yaparken önce faydaya odaklanmanın ne kadar önemli olduğunu gösteren bir proje.

coursera 103 milyon dolar yatırım aldı
coursera 103 milyon dolar yatırım aldı

Coursera gibi projeler neden önemli ve neden daha önemli olacak

Gelecek her zaman yenilik ve adaptasyonun öncü olduğu hayallerle anılıyor. Terminatör veya Rocky filmlerini hatırlayın. Aklınıza gelen sahnelerin gelecekten haber verdiğini düşünmeyen olmadı fakat bu yeniliklerin ne zaman hayatımıza gireceği ile ilgili net bir görüş bulunmuyordu. Görünüyor ki o günler geldi hatta hayal edilenin hemen gerçekleştiği günleri yaşıyoruz. Fikir bulmak ve hayata geçirmek oldukça fazla önemli. Öyle ki birçok insan aynı şeyleri düşünmeye başladı ve önce hayata geçiren daha hızlı ilerliyor.

Bugün bir işin işleyişine ve nasıl ilerlediğine odaklanmaya çalışalım. Bir esnaf gelsin aklınıza kendi halinde ve yılların tecrübesiyle işini yapan harika birini düşünün. İşinin inceliklerini bir platformda aktardığını düşünün şimdi de… O işe yeni başlayacaklar için mükemmel bir rehber olacağını tahmin etmek zor değil. Elbette uygulama başka ancak dünyada hiç bir zaman  şu anki kadar hızlı bilgi alma yolu olmamıştı. Coursera da aslında buna benzer sebeplerle harika bir habitat sunuyor. Tek bilgi kaynağınızın üniversitedeki hocanız veya onun önerdiği birkaç kitaptan ibaret olduğunu düşünün. Çoğu zaman mükemmel bir deneyim olsa da bazen beklediğimiz gibi ilerlemeyen öğrenme sürecine artık tabi değiliz.

Bu tarz platformlar farklı insanların ve dünyanın enlerinin ders anlatımlarına ulaşmamızı sağlıyor. Çoğu zamanda hayatımızda olan öğreticilerin kıymetini anlamayı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz