? İnternetten para kazanmaya nasıl başlarım? Tahmin etmesi zor değil. İşte bu soru herkesin son yıllardaki ortak hayali. İnternetten para kazanmaya nasıl başlarım nereden bu işe girmeyelim sorusu ise her yerde cevaplanan bir soru değil. Öncelikle internetten para kazanma yollarını anlatmam gerekiyor. Bu yollardan en kolay olanı uygulamak sizlerin başlaması için en mantıklı adım olacaktır.

internetten para kazanmaya nasıl başlarım adsense ile

İnternetten para kazanmanın kolay bir yolu olduğunu düşünüyorsanız bu yazı size göre değil. İnternetten para kazanmak oldukça uzun vadeli bir planlama gerektiriyor.

İnternetin ülkemizde ilk popüler olduğu zamanlarda dahi bir web sitesini yapmak ve bunun üzerinden kazanç sağlamak kolay olmuyordu. Sosyal medya kullanımının artması ise iletişim ağını genişlettiği için artık girişimciler diğer insanlarla daha kolay konuşur hale geldi. Bu durum e-postanın, soğuk ve bayağı bulunan yönlerinin önüne geçilmesine neden oldu.

Bugün halen e-posta ve toplu sms gönderimi ile firmalarını ayakta tutan binlerce girişimci var. Hatta bir çok sektör lideri firma bu iki ve en eski teknolojik iletişim aracını kullanıyor. Bunlar ile satışı artırmaya başlamadan önce belirli adımları tamamlamak gerekiyor. İnternetten para kazanmaya nasıl başlarım diye düşünenlerin bir çoğu ilk denemelerinden sonra olumlu veya olumsuz olarak yaşadıkları süreci nitelendirdikten sonra yaşamlarına devam ediyor. Oysa ki internetten gelir elde etmek için yapılan çalışmanın diğer para kazanma yollarına göre en büyük avantajı, etkisinin ömür boyu devam etmesidir.

internetten ek gelir elde etmek

Bu konuyu hemen bir örnekle açıklamama izin verin. 2005 yılında bir kaç teknoloji hakkında karşılaştığım sorunları yazdığım bir teknoloji blogum vardı. Bu blogda yazdığım konular arama motorlarında ilk sayfalarda olmasına rağmen günlük 5-10 ziyaretçiden fazla bir trafik gözlemlemedim. İstatistiklerin bu denli düşük olması içerik üretme motivasyonumu zora soktu. 2009 yılına geldiğimde ise yazdığım sorunların oldukça yüksek trafik almaya başladığını gördüm. Sorununa parmak bastığım teknolojiler insanlar arasında yeni yeni kullanılmaya başlanmıştı. O tarihlerde dört yıl daha içerik üretmeye devam etsem, nasıl bir trafikle karşılaşacağımı hayal bile edemiyorum.

internetten para kazanmaya başlayan bir hesabın ilk ayından görünüm

Aynı şekilde yaptığım işi tüm dünyadan insanlara tanıtmak için hazırladığım içeriklerim 5 milyonun üzerinde görüntüleme aldı. Bu noktada oluşturduğum içeriklerden web sayfama ulaşan yüz bin üzerinde kişi oldu. Onlarcası da çalıştığım müşterilerim arasına girdi. 2015 yılında kurguladığım strateji ve çalışma yöntemi 2017 yılında zirveye ulaştı. 2019 yılından itibaren ise sürekli viral bir etki almama yardımcı oldu. Aşağıda blogumun yıllara dayalı günlük trafiğini paylaşıyorum. Grafikte görüldüğü üzere bu denli bir trafiğe reklamla ulaşmamın maliyeti neredeyse 25-30K $ civarında olacaktı. Bu maliyeti karşılamadan tamamen bazı teknikleri uygulayarak hem reklam maliyetinden kurtuldum hem de gelen ziyaretçilere farklı konularda destek verdim.

internetten para kazanmaya nasıl başlarım

Bu bakış açısıyla internetten para kazanma yollarından bazılarını ve tekniklerini bu yazı dizisiyle ücretsiz bir biçimde paylaşacağım. Yeni bir konu hakkında araştırma yaparken veya öğrenirken oldukça karışık bilgilerle karşılaşıyoruz. Bunun nedeni, bir şeyi yapabilmenin onlarca yolu olduğunda hangisini seçeceğimiz ve uygulamamız gerektiği hakkında kararsız kalmanız oluyor. Öncelikle bu kararsızlıktan kurtulmak için konuyu basit örneklerle özetleyip aksiyona geçeceğiz.

İnternetten para kazanmanın en kolay yolu, bunu nasıl yapacağınıza dair video içerikler üretmek olacaktır. Binlerce insanın içeriğinizi alacağından emin olabilirsiniz. Peki bu insanları nasıl memnun edeceksiniz? İşte konu burada derinleşiyor. İnternetten gelir elde etmenin sihirli bir yolu bulunmuyor. Ayıracağınız zaman, karşılığını beklediğiniz süre, ayıracağınız sermaye, kişisel yetkinlikleriniz en önemli ayrım noktalarından biridir. Bir doktor mesleki becerilerini anlattığı bir blog tutarak internetten gelir elde edebilir.

Aynı şekilde bir doktor video içerikler üretirken, kendi tanıtımını yapabilir ve izleyicilerine bilgi aktarımında bulunabilir. Herhangi bir mesleği olmayan kişi de internet üzerinden tanıtımlar yapabilir. İlgi alanı olan bir konu ile ilgili içerikler üretebilir. Her iki örnekten elde edilen kitle farklı gruplara ulaşacaktır. Aynı gruplara ulaşsa dahi etkileri farklı olabilir. Kullanıcılar istedikleri içeriğe ulaştıklarında ona karşı bir tepki geliştirirler. Bu tepki; yorum yapma, beğenme, paylaşma, satın alma gibi hedefler içerir.

internetten Para Kazanmaya Nasıl Başlarım?

 1. Zaman Yönetimi: internetten gelir elde etmek için en önemli metriktir. Her dakika sosyal medyadan bir ürün hakkında bilgi yazarak o ürünü satmayı başarabilirsiniz. Bu yöntem insanların dikkatini çekmek için seçtiğiniz en ilkel yol olsun. Bu yolla insanlara ulaşsanız dahi süreklilik elde etmeniz neredeyse imkansızdır çünkü insanlar satın alma davranışının bulunduğu bir ortamda güvenilir bir satıcı ile karşılaşmak isterler. Eğer zamanınız kısıtlıysa her izlediğiniz video içeriği hemen uygulamaya başlamayın. İnternetten gelir elde etmek tam zamanlı mı çalışacaksınız yoksa bir yerde çalışırken artan zamanlarınızda mı bu işle uğraşacaksınız karar verin. Elbette bu durum başladıktan sonra aldığınız geri dönüşlere göre değişkenlik gösterebilir fakat en basit başarı faktörü yaptığınız plana bağlı kalmanız olacaktır. Örneğin, kendi yaptığınız el işi ürünleri internetten üzerinden satmak istiyorsunuz ve günlük bir paylaşım yapıyorsunuz. Her gün bir paylaşım yapmak ile iki hafta paylaşım yapmamak ve her gün paylaşım yapmak arasında bir fark olduğunun farkında olun.
 2. Yetkinlikleriniz: Hayatınızdaki yetkinlikler sizin en önemli karar verme parametreniz olacaktır. Bunu bir meslek veya uzmanlık olarak düşünmeyin. İletişimi kuvvetli biri olmak, farklı bir ses tonuna sahip olmak, farklı bir fiziksel özelliğe sahip olmak gibi her insanı diğerinden ayıran özellikler de yetkinlikler arasında sayılabilir. Diyelim ki iletişimi kuvvetli ve esprili birisiniz. İnsanlar sizi tanıdığında hep belirli özelliklerinizi övüyor. Bu övülen özelliklerinizi kullanarak video içerikler üretebilirsiniz. Hedefiniz bu özelliklerle binlerce kişiden takdir almak olduğunda, ürettiğiniz video içeriklerde nereye gittiğiniz ve ne yaptığınız her zaman ikinci planda olacaktır. Ülkemizdeki çakma gastronomi savaşlarından örnek vermek eğlenceli olacaktır :). Bu arkadaşlar yıllarca bir deneyim elde etmiş kişiler değil. Bunu anlamak için bir Vedat Milör tarafından yapılan bir yorumu dahi izlemek yeterli oluyor. Konuyu bilenle gelişi güzel yorum yapan içerik üreticiyi anlayabilirsiniz. Peki bu saçma videolar neden izleniyor derseniz de, işin şans tarafı diyebiliriz. Her platformda ilk büyüyenler o platformdaki büyümeden en önemli payı alanlardır. Yani aslında onların kanalları büyümedi, bulundukları platform büyüdü. Onlar da paylarını aldılar. Süreklilik konusunda ise kendilerine başka kanallar bulmazlarsa diğer popüler saman alevi ünlüler gibi yerlerini alacaklar. Bu sebeple yetkinliklerinize uygun bir çıkış yolu belirlemeniz zamanı daha verimli kullanmanıza yardımcı olacaktır.
 3. Yatırımın Geri Dönüşü: Çok borcum var hemen para kazanmak istiyorum diyenlerin en çok araştırdıkları konuların başında internetten gelir elde etmek geliyor. Oysa ki internetten ek gelir elde etmek bu denli kısa süreli ve kolay bir iş değil. İnternetten bir günde bile para kazanmak mümkün mü derseniz, evet mümkün. Yalnız bu durum şansa bağlı. Eğer ciddi bir gelir elde etmek istiyorsanız, uzun vadeli bir yatırım planı çıkarmalısınız. Basit bir örnek daha vermeme izin verin.

  Bir restaurantta çalışıyorsunuz ve iş sonrası kendinize ayıracak bir kaç saat kalıyor. Yani gününüzün büyük bir kısmı restaurantta geçiyor. Bu demek oluyor ki hayattan aldığınız deneyim ve öğretiler bu konu etrafında birikiyor. Bu sebeple kendinize kalan sürede yine restaurant temalı bir işe yönelmeniz sizin için avantaj olacaktır. İlla bir gurme olmanıza gerek yok, zaten güya gurmecilik oynayan oldukça fazla kişi var. Siz “işin mutfağı” temalı bir maliyet kanalı yapın veya bu sektördeki hazırlama aşamasına odaklanın. Her zaman olmayanı yapmak avantajlı bir seçim olacaktır. Diyelim ki böyle bir içeriğe odaklandınız ve haftalık içerikler üretiyorsunuz. Kanalınızdaki 5-6 video üzerinden gelir elde etmeniz bugünün şartlarında zor görünüyor. Hedefiniz üzerinde çalışmaya devam edin. Yorumlar ve çevrenizden aldığınız geri bildirimlere dikkat edin. Bu sebeple geri dönüşü beklediğiniz süre kısa ise internetten içerik üreterek kazanç elde etmek size göre değil. Siz satış odaklı bir gelir modeli kurmaya yönelin.
 4. Kanal Seçimi: Sosyal medya platformları yani Instagram veya Facebook veya Twitter kazanç kanallarınızdan bir tanesine örnektir. Aynı şekilde web siteniz veya Youtube içerikleriniz de kanallara örnektir. Kısacası internet üzerinde bulunduğunuz her bir mecra birer kanal olarak tanımlanır.

İnternetten Nasıl Para Kazanabilirim?

Time Needed : 25 days 12 hours 00 minutes

İnternetten ne yaparak para kazanabilirim diyorsanız bunun bir çok yolu olduğunu zaten biliyorsunuz.

 1. Zaten Yaptığınız İşi Daha Fazla Kişiye Ulaştırarak

  Var olan işinizi internet aracılığıyla daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz. Bu durumda daha fazla kişinin işletmenize gelmesini destekleyebilirsiniz.

 2. İnternet Üzerinde Gösterim Elde Ederek Para Kazanmak

  Bir web sitesine veya sosyal medya platformunuza daha fazla insanın ulaşmasını sağlayın. Bu kişilere bir şeyler satmayı deneyin veya çeşitli reklamları yayınlayın.

 3. İçeriğe Dayalı Gelir Elde Edin

  Youtube kanalı oluşturmak, Twitter'da binlerce takipçiye sahip olmak, komik içeriklerden oluşan bir Instagram hesabı yönetmek içeriğe dayalı gelir elde etme yöntemlerine verilecek örneklerdir. Konunuza bağlı içerikler üretirken, kaliteli bir içerik üretimi yapmanın yanında içerik sayısı da çok önemlidir. Kalite içerik genelde yanlış anlaşılır. Kaliteli içerik üreten platform demek, sahip olduğunuz kullanıcılara rahatsızlık vermeden onlara benzeyen daha çok kişi çekmeye odaklı bir araç olarak tanımlanmalıdır. Bu konuda bilginiz az ise veya yoksa Kaliteli İçerik Nasıl Üretilir başlıklı yazımı okuyun.

Tools
 • Google Ads, Pinterest, Twitter, Google Analytics
Materials
 • Teknofesor

Bu yazıyla birlikte internetten gelir elde etmenin yollarından hangisinin size daha uygun olduğunu seçtiğinizi düşünüyorum. Gelecek yazı da internette görünür olmanın en önemli yolu olan Web Sitemi Nasıl Yaparım başlıklı yazımı paylaşacağım.

İnternetten Para Kazanmak Mümkün Mü?

İnternetten ek gelir elde etmek mümkün mü diye halen düşünüyorsan, teknolojiye uzak biri olduğunu söyleyebilirim. Zaten internet üzerinden günlük onbinlerce lira kazanan biri olmanızı henüz beklemiyorum. Yalnız internetten kazanç elde edileceğine şaşırmayın yeter.

İnternetten yukarıda anlattığım gibi direkt yollardan; Adsense, Admob gibi sistemlerden kazanç sağlanabilir. Ayrıca tüm bunların dışında indirekt kazanç dediğimiz şekilde firmanız veya hizmetlerinizle ilgili dolaylı katkı sağlayan etkileri kullanmanız mümkün.

Kaynaklar:

https://idemarket.com.tr/blog/dijital-pazarlama/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Web_sayfas%C4%B1
https://teknofesor.com/icerik-kraldir-kral-icerik-nasil-hazirlanir/

Faydalı içerikleri lütfen takip etmeye devam edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here