İnternetten nasıl satış yaparım, sosyal medyadan nasıl satış yaparım internetten gelir elde etmek isteyenlerin popüler seçimi oluyor. İnternetten Para Kazanmak ücretsiz yazı dizimizde, internet üzerinden gelir elde etmek isteyen kullanıcılara yardımcı olmak amacıyla içerikler üretmeye başlamıştım.

internetten nasıl satış yaparım bundan kazanırım

Daha önceki yazılarda belirttiğim gibi temelde iki faktöre dayalı bir kazanç sistemi oluşturmak mümkün. Bunlar internetten direkt satış ve reklam yayını alarak oluyordu. Reklam yayını için yüksek trafiğe ulaşmayı beklemek istemeyenler ve özellikle zaten bir ürün veya hizmet sağlayan kullanıcılar için bu içeriği oluşturdum. Yine satışa dayalı bir dijital pazarlama operasyonunda hizmet ve ürün satışları farklılıklar gösterebilir. Ayrıca sektörlere dayalı olarak yapılacaklar değişkenlik gösterir.

internetten nasıl satış yaparım satış öncesi kontrol listesi

İnternetten nasıl kendi başıma satış yaparım araştıranlar için, işe yaramış ve kullanılmış bazı taktikleri anlatacağım. Bunları özellikle her bilgi düzeyinde kullanıcının yapabileceği şekilde anlatmaya özen göstereceğim. Farklı meslek grubundan insanlar, teknolojiyle daha yakından ilgileniyor olabilir. Bu kullanıcılar için de gelecekte daha detaylı bir yazı dizisi oluşturmayı düşünüyorum. Şimdi, her farklı demografik yapıda işe yarayacağını düşündüğüm bazı detayları aktarmaya başlayalım.

İnternetten Nasıl Satış Yaparım Nereden Başlanmalı?

Eğer bu yazıyla internetten satış yapmaya başlamayı düşünüyorsanız, öncelikle diğer dört yazıyı da okumanızı tavsiye ederim. İnternetten nasıl para kazanırım yazılarının şu an beşinci bölümünde bulunuyorsunuz. Dolayısıyla söylediklerimi uygularken karışıklık yaşamamak için öncelikle diğer yazılara da göz atın.

Time Needed : 07 days 10 hours 25 minutes

İnternetten Satış Yapmak İçin Adımlar

 1. Araştırma ve Analiz

  Satacağınız ürün veya hizmetle ilgili internette araştırma yapın. Rakiplerinizin fiyatları ve destek oldukları konular hakkında bilgi toplayın. Satış öncesi ve sonrasında verdiğiniz hizmetleri detaylı bir şekilde not edin. Ürün ve hizmet portföyünüzü kaydedin. Bir üründen ayda maksimum ne kadar satarsınız, Bir hizmeti maksimum kaç kişiye ulaştırırsınız bunları da analiz edin. En ideal fiyatı oluşturmak için; rakipleriniz, kendi imkanlarınız ve giderlerinizi iyi hesaplayın. İnternetten gelir elde etmenin en temel kuralı olan “yeniliklere uyum sağlamak” için, her satışta internet tanıtımlarına ayıracağınız bir pay bırakmayı unutmayın.

 2. Alt Yapının Oluşturulması

  Bir reklam bütçeniz var mı? Sıfır tanıtım maliyetiyle mi satış yapmak istiyorsunuz? Sosyal medyadan satış yapmaya çalışsanız bile bir web sitenizin olması sizi daha güvenilir kılacaktır. Bunun sebebi tamamen gösteriş değil. İnternet sitesi sizi müşterilerinize karşı daha çok bağlayıcı kılar. Daha önceki yazılarda söylediğim gibi, az veya sıfır maliyetle internet üzerinden satış yapmak isteyenler her platforma zaman ayırmazlar. Bu sebeple tüm sosyal medya kanallarında paylaşımlar yapmak yerine, işinize en uygun platformlarda içerik üretimine odaklanın. Sosyal medyaya odaklanmak için 3 numaralı para kazanma yazısına tekrar göz atın.

 3. Envanteri Tamamla

  Dijital envanteri iki numaralı yazıya bakarak başlatabilirsin. Web siteni tamamla, sosyal medya platformlarında mümkün olduğu kadar fazla yerde hesap aç. Sonrasında en çok kullanacağın sosyal medya platformlarını belirle. Bir işletmen varsa bunu Google Haritalar'a kaydet. LookingSearcher gibi üçüncü parti adresleme yazılımlarına kayıt ol. Eğer instagram veya Youtube gibi görselliğin önemli olduğu bir mecradaysan, bir iki içerik üretip bu alanları terk etme. Beklemenin işe yaradığı hiçbir dijital platform olmadığını unutma. Web sitene bir WordPress blog ekleyerek, güçlü SEO yeteneklerine sahip olmadan kullanıcı çekme fırsatın olduğunu unutma.

 4. Organik Erişime Değer Ver

  Diyelim ki ilk satışlarını yapmaya odaklanıyorsun, kullanıcılara indirim yapmayı dene. Kimse hiç bilmediği bir marka veya kişiyle ticaret yapmaya gönüllü değildir. İlk satışlarında indirim sun ve alıcıları internette yorum yapmaya yönlendir. Bir işletme adresin varsa kazanç hackin Google Haritalar üzerinde bulunan yorumlar olacaktır.

 5. Reklam Seçeneğine Değer Ver

  Reklamlarla kullanıcı edinmek her zaman en kısa yoldur. Neden diye sorarsanız açıklamak oldukça basit. Bir sosyal medya reklamı bir gün içerisinde çok az bir bütçe ile on binlerce kişiye ulaşabilir. Çok az bütçeden günlük 100TL gibi tutarı hedefliyoruz. Aynı şekilde web sitenize göndereceğiniz reklamla aynı gün satış yapmaya başlayabilirsiniz. Reklam dijital dünyada neden değerli diye sorduğunuzu düşünüyorum. Bir arama motorundan trafik almaya başlamanız uzun sürebilir. Sosyal medyada içerik paylaşarak sesinizi duyurmak uzun sürebilir. Bu sebeple reklamcılığı denemeniz aynı gün içerisinde binlerce kişiye ulaşmanız için en kısa yoldur. Bu sayede ürünlerinizle ilgili bildirim alabilirsiniz. Gelecek planlamalarınızda bu bildirimleri satış olasılığını artırmak için kullanırsınız.

 6. Rutin Belirleme

  Reklam seçeneğini kullanmadan veya çok az kullanarak bir satış hedefi belirliyor olabilirsiniz. Genelde gördüğümüz hesaplar çok iyi tasarımlanmış ve kurgulanmış içeriklerden oluşuyor. Bu durum sizi sosyal medyaya girmemek için olumsuz etkilemesin. Doğal içerikler oluşturmak oldukça kolay. Doğal içeriklerinizi oluştururken her zaman belirli bir ses tonunda ve ışıkta konuşmaya çalışın. Eğer fotoğraf paylaşımları yapıyorsanız gerçekten işinizle ilgili ve kişileri ilgilendiren fotoğraflara odaklanın. En çok etkileşim aldığınız tipte içeriklerin sayısını haftadan haftaya artırın.

 7. Geleneksel Satış Yöntemlerine Değer Verin

  Alıcı ve satıcının birbirini görmediği ticaret ortamında duygusal faktörlerin geri planda kaldığını düşünmeyin. Her zaman ürünlerinizi hazırladığınız ortamı gösterin veya hizmet verdiğiniz konuyu anlatan içeriklerde yer alın. Hali hazırda hizmet verdiğiniz müşterileriniz varsa bunları sosyal medya hesaplarınızda yorum yapmaları için teşvik edin.

Tools
 • Google Anahtar Kelime Aracı
Materials
 • Excel

Sosyal Medyadan Nasıl Satış Yaparım

İnternetten gelir modeli oluşturduğunuzda sosyal medyadan satış yapmanın çok önemli olduğunu anlamaya başlarsınız. Sosyal medya platformlarında, her etkileşim anında birçok kişiye ulaşma özelliğine sahiptir. Kullanıcılar bir gönderini beğendiğinde veya yorum yaptığında, kendi arkadaşları da bu durumdan haberdar olur. Dolayısıyla yapısı gereği viral bir etki barındırır.

sosyal medyadan nasıl satış yapılır

Web sitesine yapılan yorumlar da her ne kadar önemli olsa da burada siteye zaten girmiş olanların satın alma olasılıklarına etki yapılır. Oysa sosyal medya yorumları, ürünlerinizden haberdar olmayan kişilere de satış yapılması için mükemmel bir platformdur.

Sosyal medya satışlarını başlatmak için yapmanız gereken tek şey, logo görsellerini hazırlamak ve sosyal medya hesaplarınıza yüklemek olacaktır. Daha sonrasında ise paylaşımlarınızda ürünlerinizi tanıtmaya başlamak için bir engeliniz yok.

Sosyal Medyadan Satış Yapmanın Sırları

Sosyal medyayı kullanırken satış odaklı bir hedefte dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Bunlara dikkat etmeseniz de doğru içerikleri oluşturarak bir süre sonra adınızı duyuracaksınız. Sosyal medyadan nasıl satış yaparım diyenlere yine de tavsiyelerim olacak.

 • Satışlarınızda önce bölgenizi hedefleyin Bölgenizi hedeflemek; Instagram, Facebook, Youtube gibi platformlarda bulunduğunuz bölgedeki konuma gönderiler atmak demektir. Sakın bölgenizdeki en çok ziyaret edilen yerlere arka arkaya içerikler göndermeyin. Günlük veya haftalık belirli konumları deneyin. Kullanıcıların sizi fark etmesini bekleyin.
 • İçerik Frekansı İçerik frekansı potansiyel müşterilerinizin sizi bulma olasılıkları ile ilgili bir denklemi tanımlar. Ne kadar sistemli içerik üretirsen, satış yapma olasılığın o kadar artar. Bir etikete aynı gün onlarca içerik yollamak markanı spam gibi gösterir. Her geçen gün bir adet iyi içeriği aynı etikete yollamak ise insanların seni fark etmesine neden olur. Sosyal medyada doğası gereği her etiketi kontrol etmeyiz. Kullanıcılar genellikle en çok sevdikleri ve bölgelerindeki birkaç popüler etiketi takip eder.
 • Doğal İletişim Köprüsü Doğal iletişim her marka ve girişimci için önemlidir. Bunu yaparken kullanıcılara saygılı olmak ve onların alanına girmemek gerekiyor. İçeriklerinizin teması, “en iyi fiyat, en çok satan ürün, en ucuzu, en kalitelisi” gibi bayağı etiketlere odaklanmasın. İşinizi sizden daha iyi anlatacak bir aracıya ihtiyacınız yok. Bir işi nasıl bitirirsiniz bunu adım adım ve kısa bir şekilde anlatmaya odaklanın.
 • Remora Etkisi Yerel bir ayakkabı satıcısı olduğunuzu düşünelim. Ünlü giyim markalarının popüler gönderilerine o markayı rahatsız etmeden yorum yazın. Sattığınız ayakkabının önemli bir tamamlayıcısı olduğunu düşündüğünüz marka ve model varsa gönderi içerisinde etiketleyin. Rakiplere yorum yapmak satışı artıran bir özellik değildir. Bazı markalar rakiplerinin takip ettiği kullanıcıları takip etmeyi dener. Bu durum da remora etkisine örnek olarak verilebilir.
 • Web’den-Sosyale Pazar yerlerinde satış yapmayı mutlaka deneyin. Ülkemizdeki en önemli temsilcileri, hepsiburada ve n11 olan dijital pazar yerlerinde mutlaka hesap açın. Buralarda marka adınızı açık bir biçimde belirtin. Buradan gelen kullanıcılar sizi sosyal medyada büyük ihtimalle arar. Aradıklarında kolay bulacakları bir isim seçtiğinizi biliyorum. Şimdi de “Instagram satışlarına özel indirim” gibi bir açıklama ile instagram üzerinde onları ikna etmek için bir adım daha ileriye gidin.
 • Ekmek Köfte Parabolü Ne kadar iyi satış yaparsanız yapın, kullanıcıların tekrar satın alma yapmalarını beklemeniz gerekiyor. Daha önce satış yaptığınız kişilere tekrar bir ürün satmak veya onların çevrelerinden birine ürün satmak, hiç satmadığınız birine kıyasla daha kolay. Bu sebeple birikimli karda olduğunuzu unutmayın. Satışlarda kullanıcılardan cep telefonu ve mail adresi edinin. Burada toplu sms yöntemi ile veya toplu mail gönderimi ile daha önce satış yaptığınız kişilere kısa süreli indirimler sunun. Böylece doğrusal artışın daha da üzerinde bir birikimli gelire odaklanmış olacaksınız.

İnternetten satış yapmak, sosyal medyadan satış yapmak ve internetten nasıl satış yaparım diyen kişilerin sayısı son günlerde oldukça artış gösterdi. Neredeyse 2010 yılında hayatımızda büyük bir yeri olan akıllı telefonlar ve internet erişim özgürlüğü neden son zamanlarda e-ticarete daha çok odaklandı?

Bu sorunun temelinde dropshipping gibi kazanç sistemlerinin tanıtılması ve e-ticaretten gelir elde edenlerin influence etki göstermesi yatıyor. İnternetten satış yapmak sandığınızdan daha da karlı bir platform. Tabi bu durum 2019 yılı itibarıyla bu şekildedir. İlerleyen yıllarda durum bu kadar kolay olacak mı henüz bilmiyoruz. 2005-2010 yılları arasında bir site sahibi olsaydınız muhtemelen ne satıyor olursanız olun Google’da ilk sayfadaki yerinizi alırdınız. Günümüzde bu durum o kadar kolay değil yine de daha önce anlattığım ve referans gösterdiğim SEO çalışmaları örnekleri ile internet üzerinden satışlarınıza katkı sağlamanız oldukça kolay.

Gelecek yazı da Google reklamı ile satışları artırmaya yönelik adım adım örnekler ve yapılacaklar listesi sunacağım. Seri birkaç yazı sonra bitecek ve hızlı bir e-ticaret sitesi kurmaya birlikte odaklanacağız.

Sorularınızı yorum olarak veya mail ile göndermeyi unutmayın. Şimdiden bol kazançlar 🙂

Faydalı içerikleri lütfen takip etmeye devam edin

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here