Sosyal medyadan nasıl para kazanılır, sosyal medya kullanımının artışının sonucunda herkesin cevabına gözlerini çevirdiği bir sorudur. Sosyal medyadan gelir elde etmek mümkün. Peki girişimciler bunu nasıl verimli ve hızlı bir şekilde yapabilir?

Sosyal medyadan kazanç sağlamak direkt ve indirekt yollarla olabilir. Sosyal medyadan direkt kazanç sağlamak, bu mecradan birinin tanıtımını yapmak üzerine kurgulandığında; bu bir indirekt kazanç yöntemidir. Direkt kazanç yöntemi ise kendi ürün veya hizmetinize ilişkin gösterimler yapmanız olarak kategorize edilir. Kısacası faydası direkt kendinize yönlendiğinde ve yönlenmediğinde iki çalışma stratejisi ile karşılaşırsınız.

sosyal medyadan para kazanma yöntemi

İndirekt kazanç yönteminde, size reklam veren kullanıcılar veya işletmeler yüksek takipçili olmanızı bekler. Yüksek takipçili hesaplarda reklam dönüşleri izlenir. Eğer iyi bir satış veya tanıtım gerçekleşiyorsa yüksek takipçili hesaplardan reklamlar yayınlanmaya devam eder. Her yüksek takipçili kullanıcı her ürünü başarıyla satış tüneline aktaracak diye bir kural bulunmuyor. Bazen belirli bir alanda gönderiler yayınlayan az takipçili hesaplar bazı markaların daha çok satış yapmasına destek verebiliyor.

sosyal medyadan yönlenen ziyaretçilerin ülkelere göre sayısı

Anlattığım sebeplerden dolayı en yüksek takipçi sayısına ulaşma hedefine odaklanmayın. Hedefiniz her zaman daha kolay içerik üreteceğiniz alanlarda çalışmak olsun. Diyelim ki herhangi bir meslek grubunda uzmanlığınız bulunmuyor. Bu durumda bulunduğunuz bölgeyle ilgili yayınlar hazırlayın. “Dünyanın en güzel manzara fotoğrafları” konulu bir sosyal medya hesabını yönetmeye çalışmak yerine “Bulunduğunuz yerin günlük fotoğrafları” içeriğine odaklanmak şu günlerde en doğru karardır.

Sosyal medya çalışmaları ile ilgili bilgiler çoğu zaman efsanelerden ibarettir. Günlük şu kadar adet paylaşım yapılmalıdır, kullanılan dil şuna benzemelidir, şu renkler daha çok etkileşim getirir gibi tarifleri hurafeler olarak adlandırıyorum. Aşağıda az önce saydıklarımın hiç birine dikkat etmeden üretilmiş bir planı bulunuyor. Bu sayede yaklaşık 3 aylık bir çalışma ile tam 2 Milyon gösterime ulaştım. Çalıştığım marka ürettiğim gösterime dayalı olarak binlerce sipariş aldı. Siz de sosyal medyayı kendi dilinize ve yeteneklerinize yapıştırın ve hedefinize ulaşın.

sosyal medyadan nasıl para kazanılır

Sosyal medyayı dile ve yeteneğine yapıştırmak nedir? Sosyal medya kendinizi ifade ederken çekineceğiniz bir alan değildir. Bu alanda hakaretler ve argo konuşarak da samimi olmazsınız. Nasılsa bir iletişim sürecisinde, ilk kez gördüğünüz insanlarla konuşurken belirli bir üslubunuz var, sosyal medyada da bu üslubu korumalısın. İyi bir usta olmadığını ne kadar saklayabilirsin? Dünyanın en iyi ürününü satmadığını ne kadar gizleyebilirsin? Bölgenin en iyi restaurantında çalışmadığını ne kadar paylaşım yaparak iddia edersin? Dolayısıyla kendi yeteneklerinizi ve günlük iletişiminizdeki dili, sosyal medyanıza yansıtın. Eğer insanlar burada gördüklerinden dolayı sizi tercih ediyorsa, olması gerekeni yaptınız. Burada her gün abartı konuşmalarla bir beklenti oluşturursanız, herkesin belki bir kez sizi ziyaret etmesini sağlarsınız. Hangi işletme sadece bir kez ziyaret edilmek ister?

social media influencer
sosyal medyadan nasıl kazanç sağlayacağını bilen bir influencer

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

Sosyal medyadan nasıl para kazanılacağı konusu, bir kek tarifi değildir. Her çalışmanın içeriği ve günlük planı diğerlerinden farklıdır. Bir holding ile uluslararası bir markanın hedefleri çok farklıdır. Aynı şekilde yerel bir işletmenin veya internet üzerinden satış yapmaya çalışan bir emekçinin de hedefleri farklıdır. Anlatmaya çalıştığımız yöntemler, neredeyse her hesabın hangi hedefte olursa olsun dikkat etmeye çalıştığı adımları kapsar.

  1. Platform Seçimi: Serinin ilk yazısında anlattığım gibi zaman-motivasyon internetten para kazanmak isteyenler için en önemli başarı metriğidir. Bu sebeple her platformda zaman kaybetmeyin ama yıllarca aynı platforma tıkanıp kalmayın da, peki doğru seçimi nasıl yapsanız daha verimli bir gelir modeli sağlarsınız. Tüm sosyal mecralarda bulunmaya çalışmayın, kitleniz genelde nerededir buraya odaklanın. Gelir veya gösterim elde etmeye başladıkça diğer mecralara da giriş yapın. Belki her gün Instagram paylaşımı yapmak yerine haftada bir Twitter paylaşımı yapmanız daha çok işe yarıyordur.
  2. İçerik Şablonu: Diyelim ki bir görselle saatlerce uğraştınız ve ortaya mükemmel bir fotoğraf çıktı. Hesabınızdaki tek bir görselle bir çok kişiyi etkilemek oldukça zor. Dolayısıyla üretirken zorluk çekmediğiniz içerikler oluşturmalısınız. Büyük markalarda her görselin altında watermark ve keskin tonlardaki illüstrasyon çalışmalarını görmeniz doğal. Hemen bunu sağlamaya çalışmayın. Önemli olan içerik oluşturdukça yeni insanların dikkatini çekiyor musunuz bunu test etmektir.
  3. Sosyal Medya Kullanımı: Dilin ve üslubun öneminli olduğunu söylemiştim. Bir reklam ajansı tanıtımını düşünün herkes en iyi olduğu iddiası ile çalışma üretir. Bence kendi işinde iyi olduğunu yaptığı işlerle anlatmaya çalışan bir ajanstan daha başarılı bir içerik üreten yoktur. Aynı şekilde bir restaurant işlettiğinizi düşünelim. Amacınız dikkat çekecek tavırlarda bulunmak değil. Amacınız insanların daha çok tercih edeceği parametreleri artırmak. Daha lezzetli, daha hijyenik, daha indirimli olmak gibi durumlara dikkat edin. Sosyal medya bu özelliklerinizi insanlara hatırlatmak için kullandığınız bir araç olsun.
  4. Platformların Doğasına Uyum Sağlayın: Bu demek değildir ki Twitter’da fotoğraf paylaşılmaz, Instagram üzerinde yazı paylaşılmaz. Her mecrada özgürsünüz fakat platformların akışına uyum sağlamak önemlidir. Sadece manzara fotoğraflarıyla ilgilenen bir kullanıcının zaman tünelini düşünün. Eğer sırf etkileşim almak için bu etiketlere işletme fotoğrafınızı eklerseniz kullanıcıları rahatsız etmiş olursunuz. Doğru olan hedefe uygun uyumu sağlamaktır. Örneğin küçük bir ilde bulunuyorsanız. Konuma odaklı paylaşımlar yapın. Önce bulunduğunuz çevreye hitap edin. Böyle bir işletme en çok etkileşimi konuma dayalı sosyal medya platformlarından alır. Tumblr’ı konuma dayalı böyle bir hedef için kullanmak zaman kaybı olabilir. Bu sebeple hangi mecrayı seçtiğiniz ve bu mecraya nasıl uyum sağladığınız önemlidir.
Faydalı içerikleri lütfen takip etmeye devam edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here